ИН4С

ИН4С портал

Да сви будемо за трпезом

1 min read

Њ.Е. Фан Кун

Кина промовише изградњу заједнице са заједничком будућношћу за човјечанство
(Ауторски текст Њ.Е. амбасадора Фан Кун-а)

Ниједној земљи на свијету није суђено да буде за трпезом, нити је иједној земљи на свијету суђено да се нађе на менију. Од 1949. године, након оснивања Владе НР Кине, одувијек смо били посвећени промоцији „Пет принципа мирољубиве егзистенције“, односно „узајамном поштовању суверенитета и територијалног интегритета, узајамном ненападању, узајамном немијешању у унутрашње послове, једнакости и узајамној користи и мирољубивој коегзистенцији“.

Током протеклих пола вијека, наведени принципи постепено су били широко признати од стране међународне заједнице и развили се у важне норме савремених међународних односа. Са развојем глобализације и суочавањем са сложеном сликом у свијету и глобалним проблемима, кинеска влада се 2012. године јасно опредијелила за „креирање свијести о заједници са заједничком будућношћу за човјечанство“, гдје би приликом остваривања сопствених интереса уважавала легитимне проблеме и бриге других земаља, те кроз сопствени развој истовремено стимулисала развој других земаља.

Кинески предсједник Си Ђинпинг је 2013. године и званично предложио концепт изградње заједнице са заједничком будућношћу за човјечанство.
Изградити заједницу са заједничком будућношћу за човјечанство значи изградити свијет трајног мира, универзалне безбиједности, заједничког просперитета, отворености и инклузивности, чистоће и љепоте. Такође значи и промовисати глобално управљање кроз опсежне консултације, заједнички допринос и заједничке користи, те практиковати заједничке вриједности цијелог човјечанства, уз постизање симбиозе интереса, заједничких права и подјеле одговорности, те промоцијом земаља да заједно раде на суочавању са изазовима и постизању заједничког просперитета.

Више од десет година, концепт заједнице са заједничком будућношћу за човјечанство много пута је уписан у документе Уједињених нација и других међународних организација, високо хваљен и подржан од стране лидера многих земаља и међународних организација, дајући огроман допринос просперитету и стабилности у свијету.

Иако су Црна Гора и Кина веома удаљене, народи двије земље подједнако цијене националну слободу и независност и високо вреднују глобалну стабилност и просперитет. Заједнички концепти и слична искуства у прошлости омогућили су двијема државама да оформе традиционално пријатељство које превазилази вријеме и простор, а такође су поставили чврсте темеље за обострано корисну сарадњу.

Од стицања независности Црне Горе 2006. године, практична сарадња двије земље је процвјетала. Кина и Црна Гора су 2017. године потписале Меморандум о разумијевању о заједничкој изградњи иницијативе „Појас и пут“. У јулу 2022. године званично је пуштена у саобраћај приоритетна дионица аутопута „Принцеза Ксенија“ чији је главни извођач радова била кинеска компанија, а кроз коју је до сада прошло више од 3,7 милиона возила, што је једнако као да је сваки грађанин Црне Горе прошао њоме по 6 пута, чинећи ову дионицу заиста правим путем безбједности, путем развоја, просперитета и пријатељства.

Пројекат реконструкције и проширења магистралног пута од Тивта до Јаза, на којем радове такође изводи кинеска компанија, додатно ће ослободити потенцијале црногорске туристичке привреде, док ће пројекти Вјетроелектране Можура и еколошке топлификације Термоелектране Пљевља, у којима учествују кинеске компаније, наставити да доприносе зеленој трансформацији Црне Горе.
Мала, али прекрасна Црна Гора све више постаје дестинација за којом чезну кинески туристи. Све више Кинеза посјећује древне црногорске знаменитости, чаробно приморје и планине, упознајући се са богатим историјским и културним наслијеђем, као и природним пејзажима који одузимају дах, те упознајући препознатљиви миран и лежеран начин живота и филозофију живљења мјештана. С друге стране, богата и славна кинеска култура је засадила и сјеме интересовања у срца црногорског народа, од живахне прославе „Празника прољећа“, преко платформе „Цхина Стаге“ на умјетничком фестивалу КоторАрт, те модне ревије црногорске омладине у кинеској народној ношњи, па све до упечатљивог наступа дјечијег хора и композиције „Свјетла Кине“. Све више грађана Црне Горе има прилику да доживи чари древне и модерне Кине.

У таквим сусретима, дугогодишње традиционално пријатељство добило је нову временску конотацију, постајући чврста основа за даљи развој кинеско-црногорских односа.
Оно што смо до сада постигли само је један епилог, а будућност носи са собом још већа обећања. Захваљујући снажној политичкој вољи, чврстој основи у народу и изразитим комплементарним предностима обје стране, Кина је вољна да сарађује са Црном Гором на стварању заједничких прилика и могућности, као и да заједно напредујемо на путу модернизације и доприносимо изградњи заједнице са заједничком будућношћу за човјечанство.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *