Да Винчијев код с Томом Хенксом био је толико контроверзан да је забрањен у неким државама
1 min readКада је 2003. стигао на полице књижара, крими трилер Да Винчијев код Дена Брауна брзо је постао један од најпопуларнијих бестселера на свијету, а само три године касније адаптиран је у филм у режији Рона Хауарда.
Хауардов филм је зарадио око 760 милиона долара у биоскопима, али није успио да импресионира филмске критичаре, због чега има само 25 одсто рејтинга на Роттен Томатоесу. Упркос великом финансијском успјеху, и роман и његова измишљена адаптација постали су мете различитих хришћанских деноминација које су их сматрале богохуљењем.
О чему се ради?
Прича прати професора симбологије Роберта Лангдона (Том Хенкс), који је током службеног путовања у Париз позван на мјесто убиства кустоса у Лувру, јер полиција није успјела да дешифрује симбол на мјесту злочина. Лангдону се придружује полицијски криптограф Софи Неве (Одри Тоту), са којом открива тајне поруке скривене у дијелима Леонарда да Винчија. Њихова потрага их води до загонетке везане за историју Католичке цркве.
Али главни разлог зашто су филм и књига били мета критика је обрт који се дешава на самом крају. Наиме, потрага Роберта и Софи их води до Светог грала, за који се испоставља да је особа, а не предмет. Ријеч је о дјетету Исуса Христа и његове жене Марије Магдалене, а Софија је такође дио њихове лозе.
Глумачку екипу филма чинили су Хенкс, Тоту, Ијан Мекелен, Алфред Молина, Јирген Прохнов, Пол Бетани и Жан Рено.
Филм је забрањен у неколико земаља
Према Slash филму, иако је филм изазвао интересовање јавности за Свети грал и Ватикан, разне католичке групе су га пљувале због нетачног приказа Исуса Христа и Марије Магдалене као супружника, што је против њихових вјеровања и удаљава Исуса Христа од божанства.
Штавише, није им се допало што су чланови секте Опус Деи приказани као зликовци и убице. Осим Католичке цркве, филм су критиковали и бројни историчари који су истакли и да филм искривљује историјске чињенице.
Први међу демонстрантима био је Ватикан који је позвао на бојкот јер је Да Винчијев код пун клевета и историјских и вјерских грешака. Исто тако, чланови Опуса Деи тражили су да се на почетак филма убаци упозорење да нису група насилних завјереника.
Неке од земаља у којима је филм забрањен су Шри Ланка, Соломонова Острва, Самоа, Пакистан, Египат, Сирија, Бјелорусија, Либан и Јордан. У већини случајева до забране је дошло због протеста хришћанског становништва у овим државама.
Неке земље, попут Аустралије, Филипина и Индије, нису забраниле филм, али су изјавиле да је садржај прикладан само за особе старије од 18 година.
Хришћанских протеста било је и на Тајланду, гдје је филм скраћен за десет минута, али је неовлашћена цензура привукла пажњу дистрибутера Сони пикчерса, који је запријетио да ће филм повући из биоскопа. Тајландска комисија за цензуру је на крају вратила тих посљедњих десет минута.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: