Дачић: Нико не може да спречи Србе да пруже отпор ако Курти доведе албанску полицију на север Косова
1 min readПрви потпредседник Владе задужен за спољну политику и безбедност и министар спољних послова Србије Ивица Дачић истакао је да на северу Косова и Метохије није никада није било албанских полицајаца и ако до тога дође Срби ће пружити отпор, у томе их нико не може спречити.
„Ако Аљбин Курти пошаље полицију на Север може доћи до оружаних сукоба и то сви знају“, рекао је Дачић за Јуроњуз Србија.
Он је навео да би цена за увођење санкција Русији била она цена коју је Србија спремна да плати губљење подршке због Косова.
„На нама је да донесемо одлуку, или ћемо да дигнемо руке од борбе за Косово* или ћемо да имамо последице који се тичу наше геостратешке позиције. Мислим да смо дошли до тога да свако треба да истера ствар на чистац. Оно што ми радимо је дриблинг на малом терену и зато мислим да је то исправна политика. Ко зна да дрибла тај ће опстати“, рекао је Дачић.
Осврћући се на немачко-француски предлог за решавање косовског проблема рекао је да је неприхватљив што је једногласно оцењено на седници Савета за националну безбедност јер је његова сама суштина да Србија директно или индиректно призна Косово. То је, додао је, неприхватљиво.
У њему се, навео је, полази од тога да је Косово* прогласило независнот.
„Ми сматрамо да је то урађено једнострано што је међународно неприхватљиво. Кренуло се од тога да Приштина и неке земље које су је признале сматрају да то питање не треба поново покретати. Ми сматрамо да на основу Резолуције 1244 о томе мора да се води дијалог. Они хоће једнострано наметнуто решење да се прихвати са наше стране“, рекао је Дачић.
Намера је, додао је, да се крене даље као да се ништа није десило, а десило се да је бриселски споразум мртво слово на папиру.
„Брисел није испунио то да буде грант спровођења споразума пре свега око ЗСО. Без ЗСО се губи суштина, а девет година одбијате да је формирате, док Срби учествују у институцијам и поставља се питање до када ће то трајати. Парадоксално је да ми позивамо на бриселски споразум, а да они који треба да гарантују спровођење – не“, подсетио је Дачић.
Он је навео да се Куртијева рачуница креће „у оквиру његове мегаломаније да су глобални односи такви да је Србија сада на погрешној страни“ и тиме жели да доведе неке западне земље у ситуацију да види како ће се оне понашати.
Дачић је навео да ни запад није одушевљем потезима Куртија као што је пријава за Савет Европе, јер одлука о томе никада досад није донета прегласавањем до чега би у случају Приштине неминовно дошло. То му се, додао је, толерише и недостаје осуда Запада.
„Западне земље се често понашају као тибетански савет мудраца – залажу се за мир, уместо да усмере критику према онима који га подривају. Они кажу да је погрешнан потез Срба што су изашли из институција. Па чекајте, Срби су ушли у инсититцује због споразума, али су преварени“, навео је Дачић.
На питање да ли се осећа превареним с обзиром на то да је потписник споразума, одговара да су он и садашњи председник Србије Александар Вучић имали добру сарадњу с некадашњом високом представницом ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон која је била гарант спровођења споразума, али је после њеног одласка с функције све „почело да опада“.
На питање да ли види тачку у будућности у којој би Срби и Албанци могли да живе заједно одговара да живимо у ери помешаних принципа.
„Сви у начелу говоримо о заједничком животу без обзира на националност, о грађанским правима и слободама, али су свакој земљи су ти принципи нарушени и увек се дође до националних проблема“, изјавио је Дачић.
Он је најавио да ће Србија наставити с радом на отпризнавању независноти Косова, али није желео да наведе земље које су то досад учиниле како не би биле изложене притиску Приштине.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: