Дачић: Поздрављамо став УН о употреби ћирилице у Хрватској
1 min readМинистар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да Србија поздравља став изнет у извештају Комитета УН за људска права који позива Хрватску да обезбеди националним мањинама право да на коришћење свог језика и писма, нарочито ћирилице у Вуковару.
„Ми можемо само да поздравимо један такав став и ми не желимо да то питање актуелизујемо да бисмо били против некога у Хрватској него сматрамо то нормалним и цивилизацијским. Као што у Србији нико нема било шта против да се употребљава хрватски језик, латиница итд.„, рекао је Дачић на конференцији за штампу.
Сходно томе ми апсолутно сматрамо да у Србији и Хрватској треба да се испуни највиши могући ниво права, рекао је Дачић. „О томе смо разговарали премијер и ја када смо били у Хрватској са представницима српског народа који тамо живи“, рекао је он.
У извештају Комитета УН о стању људских права у Хрватској објављеном данас на сајту одбора, изражава се забринутост због чињенице да припадници националних мањина имају проблеме приликом употребе матерњег језика, нарочито ћириличног писма.
У току формирање радних група за Украјину
Дачић је оценио данас да се ситуација у Украјини побољшала и нагласио да је у току формирање радних група, које ће се бавити безбедносним, хуманитарним и економским проблемима, као и политичким и уставним реформама у тој земљи.
„Ситуација је много боља него што је била, без обзира што се и даље крши примирје и што још није, у потпуности, верификовано повлачење тешког наоружања. Тренутно се ради на формирању радних група, које треба да се баве конкретним питањима у складу са Минским споразумом“, рекао је Дачић на редовној месечној конференцији за новинаре.
Он је истакао да, уколико актери украјинске кризе не постигну договор, ОЕБС ће одредити састав и руководство тих група.
„Радне групе ће водити неко ко није актер те ситуације, као што су представници Француске, Немачке, међународних организација, ОЕБС-а...“, рекао је Дачић.
Према његовим речима, постоји обострана жеља Русије и Украјине да мисија ОЕБС оствари своје задатке, што подразумева и да се повећа број посматрача и омогући што више тих техничких средстава за надгледање ситуације.
„Оно што ме радује је динамика контаката и договора између Нормандијске четвроке, која представља основу за деловање наших посматрачких мисија у Украјини“, рекао је Дачић, додајући да је оптимиста када је реч о решавању кризе у Украјини.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: