ИН4С

ИН4С портал

Дачић представио резултате српске дипломатије: Косово* и ЕУ приоритети и у 2020. години

1 min read
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је данас у Београду да евроинтреграције и Косово* остају приоритети Србије и у 2020. години.

Ивица Дачић

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је данас у Београду да евроинтреграције и Косово* остају приоритети Србије и у 2020. години.

На новогодишњем пријему за шефове дипломатских мисија и међународних организација у Србији и директоре и главне и одговорне уреднике медија, Дачић је  рекао да упркос залагању Србије није задовољан ситуацијом са Косовом* „јер је прави дијалог изостао, услед одбијања Приштине да укине одлуку о такси на робу из централне Србије”.

„Несхватљиво је да је ова антицивилизацијска мјера опстала дуже од годину дана, упркос захтјевима са свих страна свијета да буде укинута. Надамо се да ће се то промијенити током ове године, да ће таксе бити укинуте што прије, како би се наставио дијалог за који је Србија заинтересована и у њему види једини пут за постизање компромисног и дугорочног рјешења. Али понављам, Србија није сама у овом процесу и не зависи све од нас и наше јасне спремности за разговор”, навео је министар спољних послова, јавља Бета.

Он је истакао подршку САД за укидање такси и наставак дијалога Београда и Приштине и подсјетио да је Србија у протеклој години спријечила чланство Косова* у више међународних организација.

Пет чланица УН, како је навео, повукло је своје раније одлуке о признању Косова* па их је сада укупно 17, а у Уједињеним нацијама сада има „више чланица које не признају Косово као државу, него оних што признају”.

Ситуација на Косову* највећи политичко-безбједносни изазов

Дачић је истакао војну неутралност Србије и додао да је ситуација на Косову* за Србију највећи политичко-безбједносни изазов.

„Србија и НАТО имају обавезе у складу са Резолуцијом СБУН 1244 и Војно-техничким споразумом, а примјена тих обавеза представља императив за обје стране. Од НАТО очекујемо да са разумијевањем сагледава и подржава наше приоритете, што се нарочито односи на Косово и Метохију”, рекао је Дачић.

Министар спољних послова поновио је да се Србија „снажно противи трансформацији тзв. „Косовских безбједносних снага” у тзв. „Војску Косова”, јер се тиме крши Резолуција СБ УН 1244 и угрожава регионална и шира стабилност”.

Додао је да је европске интеграције остају кључни спољнополитички приоритет Србије и да од Хрватске, која је преузела предсједавање Савјетом ЕУ, очекује посебан допринос политици проширења.

„Самит ЕУ-Западни Балкан који се планира за мај у Загребу требало би да забиљежи конкретан резултат и да до тада буде у потпуности јасна методологија приступног процеса. За државе које су већ одмакле са интеграцијом и отвориле више од половине преговарачких поглавља, као што је Србија, динамика процеса мора бити унапријеђена са јасном политичком подршком”, рекао је Дачић и додао да посебну подршку очекује и од Њемачке, најснажније економије ЕУ.

Набрајајући резултате српске дипломатије у 2019. години Дачић је навео и да је у свијету отворено више српских амбасада и почасних конзулата.

„У 2019. години у укупном износу од преко 100 милиона динара суфинансирано је 414 пројеката намијењених дијаспори и Србима у региону. Подржали смо више од 200 омладинско-спортских и културно-умјетничких догађаја и приредби у иностранству и матичној држави”, навео је он.

Додао је да грађани Србије без виза могу да путују у 71 земљу по чему је Србија на 39. мјесту на свијету.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *