Дачић: Референдум о промени Устава Србије можда на јесен
1 min readСкупштина Србије сутра ће расправљати о предлогу за промену Устава Србије, а председник парламента Ивица Дачић оцењује да је реално да актуелни сазив посланика заврши тај посао до краја и да референдум буде одржан на јесен.
„Уколико се реализује оно о чему је председник говорио, да ће парламентарни избори бити одржани када и председнички и београдски, у тој ситуацији би референдум морао да се одржи пре распуштања Скупштине зато што овај сазив мора да прогласи нове уставне промене. У том случају је реално да на јесен буде референдум“, рекао је Дачић Танјугу, преноси Спутњик.
Дачић је, говорећи о сутрашњој седници, рекао да ће предлог за промену Устава у парламенту образложити премијерка Ана Брнабић и подсетио да је за прихватање тог предлога неопходна двотрећинска подршка посланика.
Председник парламента је сигуран да ће посланици прихватити начелни предлог, а даљи рад на амандманима, напомиње, ради Одбор за уставна питања уз међусобно усаглашавање са представницима струке из области правосуђа и европских институција.
Када се буду написали амандмани, Скупштина се, подсећа председник, поново о томе изјашњава и у року од 60 дана се одржава референдум.
Дачић објашњава да се сада мора променити Закон о референдуму, што је требало да се уради још пре 15 година, после доношења важећег Устава.
„Не постоји наша одговорност, јер се то дешавало пре 2012. године, дакле Закон о референдуму мора да се промени да би се одржао референдум за промену Устава и то ће нас чекати у наредним месецима“, рекао је Дачић.
Према Уставу из 90-тих, за успех референдума било је неопходно да изађе и гласа више од половине грађана, а у важећем Уставу је довољно да гласа већина од броја изашлих, појашњава Дачић.
Још једном је подвукао да се промена Устава тиче искључиво правосуђа, односно начина избора судија и тужилаца.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Не постоји наша одговорност јер се то дешавало прије 2012. године. Ово изјави Дачић. Па зар ти Дачићу нијеси био у власти и прије 2012.године? Коме то причаш, па нијесмо ми сви малоумни. Боже мили, лоших људи.
Kad se pisao ovaj sadasnji Ustva kojeg je pisao najveci tadasnji znalac Dr Ratko Markovic po svjedocenju Koste Cavoskog cak je angazovao profesora sa Filolodskog fakulteta da svaka rijec i fonetski izgovr budu tacni,da nebi bilo zablude.Naravno da hoce da ga mijenjaju ,ali ta promejna ce biti velika,pa ko voli nek izvoli.Dacic je tu samo jedna pudlica ali na pocetku nije bio samo pudlica vec potpisnik i inicijator,ali koji danas opstaje iz razloga sto nema valjane opozicije a on se kao zalaze za cjelovitos Srbije.Nije mi jasno da ne pogledaju sami sta su samo do prije dvije godine javno zastupali ili sta je On Dacic potisao u Briseli.Politka jeste politka,ali ovo vodi samo ka jednome a to je zna se cemu,Ustav se ne mora mijenjati vec nesto drugo,ali i to je neminovno kao zakon spojenih sudova,kada i to cemo docekati,samo spremni ili ne spremni?
КОБНЕ ПОСЛЕДИЦЕ Кључни разлог је његова неуставност, која је произвела за Републику Србију и њене држављане на Косову и Метохији драматичне, па и кобне последице. Тим споразумом Влада Србије је пристала на затирање и последњих институција Републике Србије на Косову и Метохији, натерала наше несрећне и издане сународнике да постану држављани нама непријатељске државе и далекосежно нарушила територијални интегритет Србије тако што ју је свела на остатак изван негдашње Аутономне Покрајине Косово и Метохија, која не само у територијалном него и у културно-историјском смислу представља стожер српске духовности и државности.
Да би се све то прикрило и наиван и неупућен народ мало-помало привикао на кобну истину да је Србија остала, надамо се не засвагда, без Косова и Метохије, требало је предузети добро промишљене мере да се унапред осујети могућност да Уставни суд овај Бриселски споразум прогласи неуставним. На то су посебно упућивале грдне неприлике са којима се Влада Србије суочила када је оспорена уставност четирију њених уредаба о посебном начину обраде података садржаних у матичним књигама и катастру и признавању високошколских исправа са територије Аутономне Покрајине Косово и Метохија и контроли преласка административне линије према Аутономној Покрајини Косово и Метохија, којима су у форми уредбе потврђени споразуми које је са представником самозване косметске државе у Бриселу закључио Борислав Стефановић. Уставни суд није имао куд него да их све прогласи неуставним, пошто се материја садржана у њима није могла уредити уредбом, него само посебним уставним законом.
Но, и пре доношења ових одлука Уставног суда одмах по оспоравању поменутих уредби, постало је савршено јасно да форма уредбе не може да прикрије неуставност ових потоњих споразума у Бриселу, које ће нова Влада на челу са Ивицом Дачићем и Александром Вучићем закључити са Хашимом Тачијем. Да би се предупредиле грдне неприлике због неуставности нових бриселских споразума, а да би се Уставном суду пружио какав-такав уверљив изговор да се прогласи ненадлежним у уставном спору који се са сигурношћу могао очекивати, сазвано је велико веће довитљивих људи, вичних правним софистеријама, међу којима се вероватно нашао и неко ко је већ знао чему су судије Уставног суда склоне и на који начин расуђују.
Па да видимо шта су то ови довитљивци доконали! Они су најпре предложили да се за уговоре између Републике Србије и самозване државе косметских Арбанаса и даље користи колоквијални израз „споразум“ (agreement) који се не налази у уставној номенклатури општих правних аката који подлежу судској контроли уставности. Додуше, на енглеском језику употребљен је израз agreement, који са атрибутом executive означава извршни споразум који у америчком уставном праву јесте међународни уговор који не подлеже ратификацији (потврди) од стране Сената. У нашем језику се чак ни за приватноправне уговоре не може рећи да су споразуми. Тај израз у нашем језику означава неформалну сагласност воља, рецимо да се заједно иде у биоскоп и после тога у неки парк, тако да једино реч „уговор“ означава правно релевантну сагласност воља.
Како су претходна четири бриселска споразума, које је Борислав Стефановић закључио са представником владе самозваног Космета, унета у наш правни поредак у форми уредбе, па их је Уставни суд баш због тога прогласио неуставним, овога пута је Ивици Дачићу и Александру Вучићу саветовано да избегавају било какву уставну или законску форму. Стога је „Први споразум о принципима који регулишу нормализацију односа“ између Владе Републике Србије и владе самозване државе косметских Арбанаса закључен, за правнике оскудних знања, на крајње необичан начин. Уместо да буде исписан на једном листу папира са потписима заступника страна уговорница при дну овог листа, истоветан текст овог споразума на енглеском језику налази се на два одвојена листа. При дну једног су парафи (иницијали) Кетрин Ештон и Ивице Дачића, а на другом парафи Кетрин Ештон и Хашима Тачија
Dacic je zpoceo sve ovo!@ ne bi bilo loše da i ti angažuješ nekog profesora sa Filološkog fakulteta… 😉
N.N.Hr/Imas li pametnija posla,covek je izneo svoje misljenje ,koje razumeju i nepismeni,a to je bitno ?Koferce ima acinu podrsku,s tim sto ga je isturio napred da lupeta,slicno je u CG u obliku ZK.Dacic je estradni umetnik cija je popularnost prestala za tabloide,ali moze da posluzi za servilnost okupacionim silama.Hriscaninu(ako si Hricanin)nemo da kometarises protiv pametnog komentara.Osnovni kometar na koji odgovaramo je vrlo informativan,bravo za izneto misljenje.Moji favoriti za propast Srba,ako se ne pokaju,su:Draskovic,Tadic,Jeremic,Dacic,Vucic i njegovi saradnici,DJukanovic I ZK ,strasno koliko ih ima.Snaga opstanka Srba i drugih naroda je borba u miru za svoje postojanje(s ljubavlju covecnostu prema bliznjem),nije spas ni jednog naroda prodaja sopstvene istorije dusmanu.Ustav Republike Srbije je odlican,samo ga treba primeniti,a ne menjati za laksu izdaju,zasto ovo kazem,katastrofa je za Srbiju,sto je problem Kosova i Metohije prenet iz UN u EU,bolje receno nisandzijama (agresorima na Srbiju i Crnu Goru)1999.g.ETO TOLIKO JA NEPISMEN.
Cuj mora? Zasto mora, sta to taj Ustav toliko blokira da mora da se menja i to, pazi, totalno nedemokratskom procedurom da prosta vecina izaslih odlucuje? Sudstvo moze da se menja i zakonima u okviru Ustava, ako je sudstvo u pitanju. Bice da preambula zulja… E, ako je tako, onda se spremite na haos. Ono sto se desavalo kod vas prosle godine sprema se za Kosovo, da SPC podpadne pod NVO, da podpadne pod kosovsku bastinu… To nece proci bez zrtava!
Каксв рефередум ако буде промјена Усрава за КосМет издаја велика
Бајден у Европи од 11-16 јуна, Вучић тобож преговара 14. јуна итд итд. Палмер и Лајчак и остали јастробови не силазе са Балкана, а ови би да мијењају Устав ….
А шта то фали садашњем устави?
Да ли то није због „компромиса“ са Албанцима? Спрема ли се то нешто што неки зову разграничење а неки издаја? Добро још једном размислите шта радите и како ће вас историја запамтити.
Нек вам је Бог у помоћи.