ИН4С

ИН4С портал

Дачић: Референдум се односи на правосуђе и нема везе са Косовом

Ивица Дачић

Референдум у Србији о промјени Устава, заказан 16. јануара, односи се искључиво на правосуђе и нема никакве везе са статусом Косова и Метохије, рекао је предсједник Скупштине Србије Ивица Дачић.

Дачић је појаснио да је Скупштина, како би се правосуђе ускладило са европским стандардима, двотрећинском већином усвојила приједлог Владе да се политика више не мијеша у избор судија и тужилаца, подсјетивши да је до сада судије и тужиоце бирао парламент.

Дачић је за ТВ Пинк појаснио да тема правосуђа можда не интригира људе да масовно буду заинтересовани за референдум, али да је веома важно да сви знају да све ове промјене немају никакве везе са Косовом.

Према његовим ријечима, лажи да референдум има везе са Косовом долазе и од деснице, али и дијела лијеве опозиције.

Он је навео да би било важно да референдум успије уколико се жели остварити циљ реформе у области владине права, те додао да послије њега долазе ванредни парламентарни избори .

– Већ половином фебруара се распушта Скупштина и расписују ванредни парламентарни избори, а почетком марта расписујем председничке изборе – навео је Дачић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Дачић: Референдум се односи на правосуђе и нема везе са Косовом

  1. NAKON IZMJENA USTAVA, SVI TUZIOCI I SUDIJE CE NAM POSTATI AGENTI DOMACIH I STRANIH OBAVJESTAJNIH SLUZBI I NISTA VISE.

    PRAVO I PRAVDA CE NESTATI.

    TUZILAC I SUDIJA KOJI NE ODGOVARAJU SVOM NARODU I SKUPSTINI NEGO BRISELU SU PUT U NESTANAK ZEMLJE.

  2. Независност судија је садржана у Основном закону и нико им не може дати формална упутства. Али ово је очигледно само сива теорија, јер се у пракси на судију који би требало да суди политички експлозивном процесу и даље може да се изврши притисак сугерисањем да ће му се каријера прекинути ако је његова пресуда „погрешна“.

    Случај судије Окружног суда у Вајмару, који је пресудио против мера корона вируса у школама, показао је да судије које доносе пресуде које су политички непожељне морају да рачунају са казнама. Уместо да у следећој инстанци само поништи политички нежељену пресуду – што се онда и догодило – на судију је извршен велики притисак, па је чак и његов стан претресао јавни тужилац (који мора да поштује политичка упутства). То је био јасан сигнал свим судијама у Немачкој које пресуде морају да донесу по питању корона мера.

    Независност правосуђа стога у Немачкој није далеко. Јавна тужилаштва су везана упутствима и на судије се може вршити притисак, за шта постоје практични примери.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy