ИН4С

ИН4С портал

Дачић: Србија је против политизације појма геноцид

1 min read
Дачић је казао да се питање термина геноцида веома политизује и злоупотребљава и да је Србија баш зато веома опрезна када су у питању ти термини.
Ivica Dačić

Ивица Дачић

Министар спољних послова Ивица Дачић је изјавио да Србија признаје да је у Сребреници почињен злочин, али да је против политизације термина геноцид.

„Не би било историјски праведно да послије свега што се дешавало на територији Европе у 20. вијеку једино српски народ буде обиљежен као геноцидан“, изјавио Дачић.

Шеф српске дипломатије је то рекао одговарајући на питање једног од аустријских студената са Дипломатске академије из Беча, којима је у Министарству спољних послова одржао предавање, а који га је питао зашто се Србија не понаша у складу са међународним правом не признајући да је у Сребреници почињен геноцид.

Дачић је казао да се питање термина геноцида веома политизује и злоупотребљава и да је Србија баш зато веома опрезна када су у питању ти термини.

„Несумњиво је да су у Сребреници почињени злочини и ми их никада нисмо оспоравали. Парламент је донио декларацију гдие је прихватио пресуду Међународног суда, али осуђује и све друге злочине против Срба. Не можете се обазирати на осуду само једног злочина, а да не осудите и злочине против Срба који су се десили на том простору и који су претходили том злочину“, казао је Дачић.

Подсјетио је и да је та зона била под заштитом УН-а и упитао ко је одговоран за то. Наводећи да је Суд одбацио одговорност Србије, шеф српске дипломатије је казао да је геноцид организована акција државе према припадницима једне заједнице против које се предузимају мјере у циљу њеног уништења.

„Не можете на територији једне општине да спроведете геноцид узимајући у обзир цијелу БиХ“, казао је, преноси Танјуг.

Истакао је да поштује сваку жртву и додао да су чињени много већи злочини у нашој историји који нису проглашени геноцидом, укључујући и злочине над више стотина хиљада Срба који су побијени у концентрационим логорима за вријеме усташке државе.

Питање геноцида није постојало прије Другог свјетског рата у правној теорији, али сада многе земље у свијету доносе резолуције геноцида Турака према Јерменима и ако се то десило давно, прије него што је термин геноцида уведен у правну терминологију„, навео је.

Подсјетио је да је у Првом свјетском рату убијено 28 одсто српског становништва, наводећи да је то више од милион људи.

„И сада ћете ви да ме питате за геноцид, о томе што се десило у ситуацији у Сребреници“, истакао је Дачић.

Истиче да је Србија осудила тај злочин на начин на који је он дефинисан пресудом Међународног суда правде.

Ово је покушај да се Срби учине геноцидним народом, а резултат свега тога је да је у Сарајеву живјело 150.000 Срба, сада их има мање од 10.000, у Хрватској је живјело 560.000 Срба, сада их има 180.000, у Приштини је живјело више од 40.000 сада их има мање од 100. Када неки народ врши геноцид, када је вршен Холокауст према Јеврејима, Јевреја је било мање на крају, а не Њемаца. Овдје нешто није у реду„, навео је Дачић.

Шеф српске дипломатије је додао да свако ко је правио злочине треба да одговара, али да је Србија против политизације појма и термина и употребе таквих израза који бацају колективну кривицу на један народ.

Босна и Херцеговина је држава три конститутивна народа и два ентитета, а заједнички интерес је да се сачува стабилност у БиХ, изјавио је Дачић, који сматра да у тој земљи нема опасности по нестабилност, упркос свим проблема који постоје.

Одговарајући на питања новинара Дипломатске акладемије из Беча, Дачић је рекао да Србија поштује територијални интегритет БиХ, али истовремено се залаже за сва права српског народа, као конститутивног и не, како је рекао, само српског, већ и друга два конститутивна народа у оба ентитета БиХ.

Говорећи о ситуацији у вези војске БиХ, Дачић је рекао да та тема није дио Дејтонског споразумам, већ да су одлуке о оружанм снагама те државе донијете касније, након потписивања мировног споразума.

„Наш заједнички интерес је да се сачувамо стабилност у БиХ. Не бих могао да кажем да су изјаве (Жељка) Комшића или бошњачких представника биле много конструктивније у односу на Србију или српски народ и зато треба да се схвати да је БиХ заједничка држава три народа и два ентитета“, казао је Дачић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Дачић: Србија је против политизације појма геноцид

  1. Када брозовско шиљеже, претворено у подбрадак и трбушину, “ брани “ Србље и Србију, једнако “ испаднемо “ и кривљи и “ злочиначкији “ и геноциднији… Таква је стока ситнога зуба, титова и југословенска – смртни непријатељ свега србског… Покосити и устожити кад се просуши; Ондак запалити стог и ветру у лице пепео бацити…

    1. Нема потребе да тита и Југословенство стављаш у исти кош…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *