ИН4С

ИН4С портал

Дачић: Тражити компромис за решење проблема СПЦ и МПЦ

1 min read

dacicПремијер Србије Ивица Дачић изјавио је данас да треба тражи компромис у решавању проблема који постоји између Српске православне цркве (СПЦ) и Македонске православне цркве (МПЦ).

Дачић је у разговору за македонску телевизију Сител рекао да треба уложити напор да би било подстакнуто тражење решења и да се то питање некако врати „у нормалне односе”.

Он је навео да је о томе и с представницима цркве и са представницима државе више пута имао неформалне разговоре.

„За цркве уопште није од значаја колико ће брзо овоземаљска питања бити решавана. За нас, који се бавимо овоземаљским стварима, то изгледа понекад преспоро и понекада се то одражава уопште на односе и на стварање једне атмосфере која је лоша”, указао је Дачић.

Упитан да ли би подржао иницијативу да се састану и разговарају поглавари двеју цркава, он је напоменуо да не зна ништа о црквеним процедурама које се тичу таквих сусрета, али да зна колико је тешко да се организује састанак чак и међу представницима цркава које се узајамно не оспоравају.

Премијер је као пример навео то да је две године било договарано да ли ће прво поглавар Руске православне цркве доћи у Београд или ће прво поглавар СПЦ-а отићи у Москву.

„Лично сам разговарао са нашим патријархом, да пробамо да направимо неки искорак. Такође сам пренео те неке поруке и ставове вашем државном руководству, које су везане и за неке судске процесе који се воде овде (у Македонији). Треба тражити компромис”, закључио је Дачић.

СПЦ и МПЦ се деценијама споре око статуса православне цркве у Македонији. МПЦ је 1950-их година од СПЦ, у чијем је саставу била, добила аутономију, а 1967. је прогласила аутокефалност.

МПЦ не признаје ниједна помесна православна црква, а СПЦ је сматра расколничком, док у исто време свештеници СПЦ немају дозволу да раде у Македонији.

МПЦ је пре две године допунила назив и сада се назива Македонска православна црква – Охридска архиепископија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *