ИН4С

ИН4С портал

Далеко од очију јавности: Да ли је на дјелу територијална подјела Космета?

1 min read
"Дијалог о нормализацији односа између Косова* и Србије би требало да буде закључен историјским договором", пише Експрес.

Званичници предсједништва Косова* су навели да у овој фази постоје само спекулације о било каквих идеји која би водила размјени територија са Србијом. Али они нису ни негирали почетак неформалних разговора са српском страном о овој идеји, пише косовска Газета експрес (Gazeta Ехpress). Штавише, тзв. косовски министар за евроинтеграције Беким Чолаку је изјавио да ће историјски договор гарантовати Косову* чланство у УН и eвро-атлантским интеграцијама.

„Газета експрес је послала питања Предсједништву 14. јануара и упитала Чолакуа да ли је истина да предсједник Републике (Косова*- прим. ИН4С) започиње разговоре о територијалној размјени.

Чолаку није ни потврдио ни негирао ове наводе, али је предложио објављивање ових инфромација„, наводи албански лист.

Према њиховим писањима Експрес је чекао скоро мјесец дана како би објавио информацију коју је потврдило неколико међународних извора.

„У Предсједништву су казали да је рано да се говори о садржају договора који ће бити постигнут са Србијом. Чак су навели да је у овој фази ова идеја само спекулација“, пише Експрес.

Договор о размјени територија – историјски договор

Иако лист чак неколико пута наводи да се ради о спекулацијама, из изјава које су овом листу дали тзв. косовски званичници, види се да је ствар много озбиљнија. 

„Позиција предсједника Косова* остаје јасна. Косово* је независна и суверена држава и њене су границе међународно признате“, казао је Чолаку за Експрес, и додао да ће дијалог са Србијом бити закључен договором који гарантује Косову* чланство у УН:

„Дијалог о нормализацији односа између Косова* и Србије би требало да буде закључен историјским договором који ће отворити сигуран проспект за евро-атланске интеграције обје државе, док за Косово* то подразумијева и чланство у УН. Ово су циљеви све три стране које су кључене у дијалог – медијаторе (ЕУ), Косово* и Србију“.

Српски министар Вулин истог става?

Како пише Ескпрес, истог је става и српски министар обране Александар Вулин.

„Он је казао да се косовско-српски дијалог не даје резултате те да ће бити потребан договор о подјели Косова*“, наводи овај лист.

Међународни стручњаци вјерују да је у ову игру укључен и албански премијер Еди Рама, који користи директне контакте са српским предсједником Вучићем.

„Такав начин комуникације, директно са Тираном, је одувијек била стратегија Србије. Чак и док је на власти био Слободан Милошевић, постојала је идеје да се разговара само са Албанијом – о договору око подјеле Косова“, пише Експрес.

Интерес у подјели Косова* има и Грчка

Међународни извор је казао Газети Експрес да грчка страна гура ово питање зарад свог интереса. Грчки министар спољних послова Никос Коцијас је у Бијелој кући говорио о овој теми говорио са представницима Трампове администрације.

„Грчка жели да има користи у Македонији уколико дође до евентуалног отцјепљења“, казао је извор и додао да је и Русија заинтересована за драматични развој на Балкану.

Албански лист овако тумачи догађаји који су претходили данашњици: Косово* и Србија су одржали три рунде разговора од 1999. године. За вријеме рата, организовани су преговори у Рамбујеу. „Документ је потписало само Косово* а Србија одбила, због чега су 78 дана од стране НАТО-а бомбардовани српски војни и полицијски циљеви.

Након рата, преговори су почели још једном када је Беч именован као мјесто гдје ће се сусрети Косовари и Срби. Марти Ахтисари предлаже независност Косова* уз супервизију међународне заједнице.

Трећи дијалог између Косова* и Србије је започео 2010. са посредовањем Брисела и САД. Још увијек нема крајњих резултата за овај процес“.

Док се српски министри и влада заклињу да никада неће признати Косово*, далеко од очију јавности дешавају се ствари на које не пристају српски грађани. Слично изјави премијера Душка Марковића који је недавно казао да је 85% грађана било против признања Косова* али је црногорска влада то учинила јер је „имала визију“, може ли се радити овдје о неко „визији“ српске владе? Но, ако нема референдума и ако су грађани противни њиховим потезима, поставља се питање: кога они представљају и у чије име воде преговоре?

 

Косово* – привремено окупирана јужна српска покрајина. Примједба портала ИН4С

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *