Дамјановић: Црна Гора мора да води опрезну политику
1 min readГенерална оцјена након ових осам мјесеци рада ове Владе, је да је она најмање у служби обичног народа, а највише у служби озбиљних тајкуна и бизнисмена, који су из претходне власти претрчали у нову, оцијенио је бивши министар финансија, Александар Дамјановић у емисији „Епицентар“ на Градској РТВ.
„На бази онога што су званични подаци, на бази очекивање од туристичке сезоне, као и на бази тога што је Влада током планирања буџета за текућу годину, емитовала обвезнице и додатно се задужила, за потребе које је она дефинисала као приоритете. Неке од тих приоритета смо могли да чујемо, а тичу се капиталних инвестиција, најаве градње ауто-пута. Већ је пола године прошло и чини се да није то та динамика како је најављивано свима нама. Доста сам у том послу био и знам да то нијесу једноставне ствари и да их не треба исхитрено најављивати. Са мог аспекта, могу да отворим питање потребе толиког задужења за Црну Гору која је током рада претходне владе ушла у тзв. тренд смањивања, и номинално и реално, спољњег дуга“, казао је Дамјановић.
Поручују да Црна Гора мора да води опрезну политику и да размишља о временима која тек долазе, када ће бити „проблематично враћати дугове“.
„Чињеница је да је актуелна Влада, на челу са премијером Милојком Спајићем, који је био министар финансија у влади прије оне у којој сам био ја, се за неки исти период задужила десет пута више или милијарду и по, што само за себе довољно говори. Мислим да Црна Гора мора да води опрезну политику и да размишља о временима који тек долазе, о годинама када ће бити изузетно проблематично враћати неке раније дугове“, навео је Дамјановић.
Црна Гора ће у наредном периоду, како је истакао, морати да сервисира озбиљна задужења од прије, пет, шест или седам година, а када ће имати потребу за додатним буџетским средствима за реализацију бројних пројеката који су пред Црном Гором.
„Мислим да сам показао да се и без задужења могу измирити све оне обавезе које су озбиљни буџети тада диктирали. Да се и без великих задужења Црна Гора може раздужити и кренути у смањење дуга“, казао је Дамјановић.
Смањење доприноса утицало би, како каже, на смањење буџетских прихода.
„Речено је да ће се они надомјестити неким другим наметима. Добро би било да знамо на шта се то мисли. Да ли се мисли на раст акциза, раст ПДВ-а и осталих индиректних пореза. Негдје сам чуо да Црна Гора треба да размишља о повећању индиректних пореза, а то мислим да није добро. То води ка расту неједнакости која је ионако велика у Црној Гори. Размишљање о директним порезима треба да буде ‘кључ’ фискалне и буџетске политике у наредном периоду. Да видимо да ли можемо коначно у Црној Гори да уведемо систем да онај који има више и зарађује више, заиста и плати више. Логика и суштина најава о укидању, као и умањењу, доприноса за Фонд ПИО је јасно да би се отворио простор да се један дио тих средстава, условно речено, директно остави грађанину, односно кориснику, гдје би се нето плата могла увећати за један дио средстава. Све то дјелује лијепо, Фонд ПИО ће тражити додатна средства из буџета или комплетна средства уколико би се укинули доприноси, а онда би имали једно ‘врзино коло’, јер на први поглед се не би видјело да тамо нешто фали, али то је размишљање од данас до сјутра. То није добро и да је тако то би радиле и друге земље“, истакао је Дамјановић.
Он је апеловао на извршну власт да „добро размисли да ли има консензус у друштву за једну такву одлуку“.
„Генерална оцјена након ових осам мјесеци рада ове Владе, је да је она најмање у служби обичног народа, а највише у служби озбиљних тајкуна и бизнисмена, који су из претходне власти претрчали у нову. Њима политика, која се тренутно води, иде и те како на руку. Профити су све већи, али нијесам сигуран да је тако са малим, средњим и микро предузећима, као и са обичним грађанима“, казао је Дамјановић.
Коментаришући што ни након шест или седам мјесеци од Пописа, немамо прелиминарне резултате, Дамјановић наводи да то изазива велику сумњу.
„Да ли постоје закулисани договори и зашто нико из парламента или Владе не отвара ову причу, сигурно није добар однос према грађанима. Све то указује да ћемо наредних 10 година имати тачку око које ћемо да се свађамо и споримо, јер неће бити повјерења у резултате“, истакао је Дамјановић.
Драшко Милачић, уредник Економије у Дневном листу Дан сматра да је Црна Гора дошла сада у ситуацију да „наши грађани са процјечним платама од 830 еура, не могу да ријеше стамбено питање“.
„Сада имамо најаве да ће доћи до раста цијена струје у наредној години, а знамо да ће то да доведе до поскупљења осталих ствари. То не дјелује оптимистично, а уз то имамо најаву програма Европа сад 2, јер чим се повећају плате, можемо очекивати и раст осталих цијена“, казао је Милачић.
Предраг Зечевић, главни уредник портала Бизнис ЦГ, сматра да је програм Европа сад 2 апсолутно реалан, те да Црна Гора мора да води рачуна да „испегла“ социјалну једнакост.
„Не постоји ико да је боље спровео Спајићев програм од владе у којој је био Дамјановић. Они су подигли плате и пензије и створили предуслове. Мислим да и актуелна Влада има добар учинак и да је спремна за програм Европа сад 2. Чини се и да је кренуо обрачун са банкарским картелом. Банке имају огроман профит, а немају никакву одговорност“, казао је Зечевић.
Он наводи да је главни разлог инфлације у Црној Гори непримјерено богатство трговачког картела, банкарског и фармацеутског картела.
„Главни задатак државне управе у наредном периоду мора бити да се обрачунају са овим картелима“, поручује Зечевић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
OVAJ STRUCNJAK JE KADAR ACA DJUKANOVICA,UBACEN U NEKADASNJI SNP
ЗАТО СУ ТЕ СКЛОНИЛИ ,ДА БИ МОГЛИ ДА УНИШТЕ НАРОД.СВЕ ЈЕ ПЛАН ПОДЛАЦА И НИКОГОВИЋА ТЗВ ЖИДОЕГИПАТСКИХ ЦИГАНА!