ИН4С

ИН4С портал

Дамјановић: Кључним измјенама изборног система разбити партијски монопол

1 min read
Преко отворених листа, бирају кандидата кога желе да виде у Скупштини, рекао је независни посланик у Скупштини Црне Горе, Александар Дамјановић
damjanovic

Александар Дамјановић

У Црној Гори постоји партијски монопол, а да би се разбио потребне су кључне измјене изборног система, које би омогућиле непосредан избор кроз индивидуалне кандидатуре и дале право грађанима да, преко отворених листа, бирају кандидата кога желе да виде у Скупштини, рекао је независни посланик у Скупштини Црне Горе, Александар Дамјановић, у интервјуу за ПР службу.

Он подсјећај да је парламенту предложио измјене и допуне Закона о избору одборника и посланика, којим је предвиђено увођење отворних листа, могућност индивидуалне кандидатуре и равноправност мушкараца и жена на изборним листама.

„У оваквом, од свих партија, монопилисаном систему, немамо непосредно представљање посланика ни у формалном, ни у суштинском смислу. У суштинском смислу, партијски монопили су, 30 година de facto, конзервирали овакву политичку ситуацију. У формалном смислу, уставно правно на непосредан избор се не може остварити, јер неко ко жели да оствари пасивно бирачко право то може да уради само преко групе грађана или политичке партије“, објаснио је Дамјановић.

Да би се партијски монопол, како је рекао, разбио и да би се остварило уставно право на непосредан избор потребне су кључне измјене изборног система, које би, како сматра, омогућиле непосредан избор кроз индивидуалне кандидатуре и дале право грађанима да, преко отворених листа, бирају кандидата кога желе да виде у парламенту.

„У одлуци Уставног суда непосредан избор је дефинисан као могућност да гласач дође до кутије и убаци листић и непосредно бира. Уставни суд је морао да нађе неко образложење да ову иницијативу не прихвати, јер би задро у суштину монополисаног изборног система, али је и сам Уставни суд у одлуци написао да актуелни изборни систем не омогућава репрезентативност у парламенту и да не осликава могућност да грађани бирају кандидата кога желе“, рекао је Дамјановић.

Према његовим ријечима, Црна Гора није спремна за већински систем, у којем људи гласају за кандидате, а не за партије, „али се мора направити неки помак и изаћи из овог затеченог стања, које конзервира политичке односе власти и опозиције, што одговара и власти а, изгледа, и добром дијелу опозиције“.

„Тај излазак се може постићи, кроз комбинацију модела, кроз већу непосредност, индивидуалне кандидатуре, отворене листе и, наравно, важан сегмент јесте пуна равноправност мушкараца и жена на изборним листама, коју ми и даље немамо“, казао је Дамјановић.

У Црној Гори, како је указао, постоји непромијењен однос снага, владавина једне партије, а томе, како сматра, између осталог, доприноси и актуелни изборни систем.

„Мислим да је и садашњи изборни систем, кроз пропорционалне листе са Донтовом формулом, конзервирао однос снага и омогућио тридесетогодишњу владавину једне партије и Црну Гору сврстао на посљедње мјесто у Европи, што се тиче промјене и могућности промјене власти“, казао је Дамјановић.

Отворене изборне листе би, како сматра, донијеле јачу и блискију везу између бирача и онога који је изабран.

„Неко, ко се бира директно, биће више дужан да ради у корист онога који му је дао глас и увео га у локални или државни парламент, него да ради за рачун партије. У Сједињеним Америчким Државама (САД), бирају се појединци, који свакако имају неку одговорност према партији, али постоји огромна слобода, односно огромна обавеза према грађанима, који су их директно бирали“, објаснио је Дамјановић.

Он је рекао да, у црногорском друштву, често нема подударности између интереса грађана и партијских елита.

„Интересантно је да седам, осам мејнстрим политичких партија из власти и опозиције, које укупно имају 50-ак кључних лидера и подлидера детерминишу комплетну политичку сцену у Црној Гори, а самим тим и све остало“, указао је Дамјановић.

Према његовим ријечима, изборни систем са отвореним листама у Црној Гори може бити примијењен и уз евентуалне компликације које, како је казао, слиједе када се све буде имплементирало, резулатати ће бити много бољи, него до сада.

„Посланик ће, прије свега, бити одговоран бирачима, који су му дали глас, штитиће њихове интересе, интересе заједнице из које потиче, имајући у виду да штити интересе грађана и државе у цјелини и мање ће бити одговоран партијским елитама“, објаснио је Дамјановић.

Када дође до конфликта између онога што је став партијских елита и став грађана, како је додао, изабрани посланик ће бити одговоран, прије свега, према грађанима који су му дали свој глас.

„Он ће имати у виду да ће сјутра поново изаћи пред њих, да ће им тражити глас и да тај глас неће добити уколико буде радио контра њихових интереса, а за интересе 50-ак појединаца у Црној Гори, који су монополисали политички систем“, казао је Дамјановић.

Он се не слаже са наводима да би систем са отвореним листама могао да буде проблематичан за жене, оне које долазе из мањих средина и за оне који немају финансијска средства да улажу у маркетинг да се представе јавности.

„Наше друштво није толико традиционално и патријархално и видим већи простор за равноправност жена, него што је сада. Мале-велике средине у Црној Гори не значе много. Црна Гора је сама по себи мала, просторно и демографски. Евентуална подјела Црне Горе на више изборних јединица мора бити таква да те изборне јединице не смију да буду изведене по националном, историјском или етничком кључу. Оне морају бити балансиране да би сви имали једнаку шансу“, објаснио је Дамјановић.

Када је ријеч о новцу, који се троши у кампањи, како је казао, „и сада имате огромну потрошњу црних фондова, прије свега за владајуће партије“.

„Имате и сада огромну злоупотребу државних ресурса у партијске сврхе. У том дијелу отпада и та аргументација да ће више новца требати и да ће се водити личне кампање. Личне кампање ће се водити у смислу онога што ће свако ко је предложен и ко жели да се бави овим послом бити у обавези да обилази терен, да константно буде у комуникацији са бирачима, био или не био на позицији“, рекао је Дамјановић.

Он сматра да представници цивилног сектора морају учествовати у раду привременог скупштинског одбора, који ће се бавити реформом изборног законодавства и да они, како је додао, треба да дају најбоље што могу „да би Црна Гора добила озбиљно изборно законодавство чијом би се озбиљном примјеном направио демократски искорак и довело до смјењивости власти“.

„Тражио сам да и они буду дио ове приче. Привремени одбор се формира сходно Пословнику Скупштине Црне Горе и он прецизно дефинише како и на који начин се позивају представници цивилног сектора и како учествују у раду тога Одбора. Очекујем да то буду најбољи репрезенти цивилног друштва, који се разумију у изборну проблематику и који ће непристрасно, без било чијег притиска, и као неко ко представља струку, дати кључни допринос креирању најбољег изборног законодавства“, рекао је Дамјановић.

Група грађана „Грађанска акција“ обраћала се државним институцијама, медијима и Међународном суду правде у Стразбуру ради, како су казали, усаглашавања изборног законодавства са Уставом Црне Горе у циљу поштовања бирачког права.

Извор: ПР служба

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Дамјановић: Кључним измјенама изборног система разбити партијски монопол

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy