Дан кад је умро Прометеј Српства, Петар II Петровић Његош
1 min readПетар II Петровић Његош (1/13. новембар 1813 — 19/31. октобар 1851) био је један од највећих српских пјесника, владар Црне Горе и владика. Родио се на Његушима, као други син Томе Маркова Петровића, најмлађег брата владике Петра I, и Иване Пророковић. На крштењу је добио име Радивоје под којим је у народу био познат и доцније као владика Раде.
„Његош је у Црној Гори и у Српству био и остао Прометеј. Ватра би требала да пламти и светли на Ловћену. Отео је од богова ватру, и све ватрено, тај чаровити, љупки, снажни, гениjални Раде Томов. Богови су му се светили како се само љубомора свети. Тешко је живео, тешко радио и учио, тешко боловао и умро, Његош. Али је, сав ватрен, искрама мислио и писао, искрама говорио. Ватром спајао материјално и духовно, објективно и субјективно. На Ловћену има да букне и да букти зубља: ватра је симбол богова и великих људи. Једни од других, зато, краду ватру непрекидно: људи од природе, природа из историје човечанства, које у ватри стварања мења природу, а оно само у ватри живи и изгара. Све што јесмо и имамо, ватра је. Врелина ватре држи живот. Ерос је ватра, хероизам је ватра, рад је ватра, миловање је ватра, пољубац је ватра, поезија је ватра – Његош на Ловћену нека буде што је и био, ватра. Нека сваке ноћи од заласка до изласка сунца, у друштву са звездама, пламти на Ловћену жаруља, зубља, Његошева зубља“, писала је у својој књизи „Његошу, књига дубоке оданости“ славна српска књижевница Исидора Секулић.
Многи су препричавали Његошеве посљедње сате. Неки су оставили и вриједне забиљешке о томе. Поп Вук Поповић из Рисна, десетак дана након Његошеве смрти, писмом обавјештава Вука Караџића о смрти црногорског владике и каже: “Умрије нам врли и дивни Владика црногорски баш на уставке Лучина дневи у десет сати изјутра!” Поповић је записао и посљедње Његошеве ријечи: “Боже и света тројице помози ми! Боже и Света Госпођо, предајем ти на аманет сиротну Црну Гору! Свети арханђеле Михаиле, прими моју грјешну душу!” Смрћу Петра Другог је завршен период владиката.
Своју посљедњу зиму Његош је провео у Напуљу, Италији, гдје почетком прољећа случајно сријеће Љубомира Ненадовића. Заједно су провели сљедећа три мјесеца, а све вријеме заједничког боравка у Италији, Ненадовић је марљиво биљежио своје разговоре са Његошем и Његошеве разговоре са другима. Тако су настала “Писма из Италије” или како их је Ненадовић најприје назвао “Владика црногорски у Италији”. “Познанство с владиком и његови разговори остаће ми као најлепши спомен целога живота”, рекао је Ненадовић након Његошевог одласка из Италије.
“Сви важнији људи походили су га и не могу довољно да га се нахвале”. Па и Енглези а они “ретко ласкају”. На забавама је увијек био окружен најљепшим дамама које су га молиле да им прича о Црној Гори и ратовању Црногораца. Ненадовић каже: “Ја, који га сваки дан слушам, дивио сам се његовом говору, његовим причама и језгровитим досеткама. Куд је год корачао, свуда су га пратила највећа господа и госпође”. Са путовања по Италији Његош је донио само ловорову гранчицу са Вергилијева гроба и кончић из појаса Торквата Таса.
Године 1851, Петар II се враћа у Црну Гору без наде да ће бити излијечен. Када је, примичући се Котору, са палубе брода угледао врх Ловћена, подигао је капу и рекао: “Нећемо се више нигда раставити!” У Биљарди је умро, једанаест дана прије свог 38-ог рођендана, 19/31. октобра 1851. године. То је био исти дан у који је прије 21. годину постао свјетовни и духовни господар Црне Горе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kad vas čitam vidim da se nikad i niđe nije srbovalo kao u Crnu Goru. Srbi iz Srbije su za nas totalni amateri! Niđe se tako lijepo i dobro ne srbuje kao kod nas u Crnu Goru.
SVAK JE ROĐEN DA ŽIVI KA ČOVJEK … ČOJSKI!
Koji nije, bolje i da nije! Rođen …
Naše su pređe, veli Elijade, vjerovali da su, poput Tračana, da su i oni amortalni, besmrtni!
A takav je čovjek, čovjek koji ne vjeruje u smrt, on je ili onaj NAJBOLJI, ili je onaj NAJGORI!
Sva nas naša prošlost takve svjedoči …
Teško je nama živjet’.
I pamtiti …
Jedan moj prijatelj, još kao dijete u osnovnoj školi, naslikao je scjenu tmurnog neba nad Lovćenom, Vladiku u nebeske visovd među oblake, navršenog – pa još i otvorenu knjigu kako lebdi nad Zalivom, a dole u vodi grdne ljude kako u koprcaju uzdignutih ruku u želji da dohvate knjigu koja im izmiče …
Sliku je potpisao : „Vladika uzima knjigu ljudima“!
Dijete …
A sve je razumio. I Vladiku.
I ljude koji nijesu zaslužili Knjigu …
Ljut je vladika na svoje Srbe!
Kaznio ih.
… A čovjek bez knjige je pustinja.
p.s. Kad ste pošljednji put čitali Njegoša? … Je samo još jedno retoričko pitanje na koje svi znamo odgovor.
Nije nam da ga kažemo. Ni sebi, ni drugima.