ИН4С

ИН4С портал

Дан када се Крим вратио кући!

1 min read

Илустрација

Пре 241 година, 19. априла 1783. године, царица Катарина Велика је потписала Манифест о припајању полуострва Крим Руској империји.

Крим је постао део Руског царства, а од 3. августа 2018. године овај дан се у Руској Федерацији обележава као Дан пријема Крима, Тамана и Кубана у састав Руске империје.

Крим је полуострво које има дугу и богату историју, а прва држава на његовом тлу образовала се још у Старом веку.

Јужни делови Крима били су касније директно укључени у Османско царство и организовани као Кефски ејалет. Године 1772. Кримски канат постаје поново независан од Османског царства, што је била последица Руско-турских ратова од 1768. до 1774.

Деветнаестог априла, односно 8. априла по старом календару 1783. године, Руска империја припаја цео Крим. У свом указу поводом припајања, царица је навела да је „по дужности, залажући се за благостање и моћ Отаџбине, и за њену већу корист и безбедност, одлучила да преузме власт на полуострву Крим.“

Ова мера је, по речима царице, била изнуђена. У свом манифесту, она је детаљно објаснила шта ју је на то натерало. Према њеним речима, политичке елите полуострва нису разумеле предности аутономије у оквиру Руске империје, односно статуса „слободне и независне области.“

Из тих разлога, царица Катарина је, према сопственим речима, морала да „покрене руску војну силу и пошаље значајан корпус на Крим у најтежим временима, да га тамо задржи дуго времена и на крају делује против побуњеника силом оружја“, због чега је умало избио нови рат са Османским царством.

После припајања Руском царству, на Криму је 1784. формирана Тауридска област. Након тога, Крим 1796. улази у састав Новоросијске губерније, а потом је 1802. успостављена Тауридска губернија. Следи дуги низ година у коме се ова област стабилно развија, све до 1853. године и Кримског рата између Русије и тадашње западне алијансе.

Године 2014, након одржавања референдума, полуострво Крим се издваја из састава Украјине и враћа у окриље Руске Федерације 18. марта.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net