ИН4С

ИН4С портал

Дан када су западни новинари аплаудирали погибији колега РТС-а

1 min read
Умјесто да захвале Асанжу, западни новинари новинари учествују убијању његовог лика и дјела, са истим жаром  са којим су клицали Холбруковим вијестима о бомбардовању РТС-а".

НАТО бомбардовање

Иако новинари на Западу тврде да су угрожени, они се смију затвореном колеги Џулијану Асанжу – и заборављају да су прије 20 година аплаудирали када су САД бомбардовале њихове колеге у Србији, наводи се у одличној анализи РТ-ја, објављеној поводом годишњице бомбардовања зграде РТС-а.

Уместо да упуте извињење за године лажног извјештавања тзв. „Рашагејт“ (Russiagate) теорију завјере о опасности од Русије, амерички мејнстрим медији су одлучили да се прогласе жртвом, цитирајући извјештај Репортера без граница који су навели да је предсједникСАД Доналд Трамп створио „климу страха“.

„Никада није било опасније бити новинар, и слобода штампе никада није била угроженија него сада“, казала је шеф британског бироа Репортера без граница Ребека Винсент за Си-Ен-Ен.

„Али, гдје је била слобода штампе када је НАТО пројектил погодио зграду РТС-а 23. априла 1999. године, у којем је погинуло 16 људи и још 16 повријеђено?“, наводи РТ.

У ноћи бомбардовања 22. априла, подсјећа овај медиј, амерички Прес клуб је прослављао 60 рођендан. Управо ту се наздрављало говору америчког дипломате Ричарда Холбрука који је славио бомбардовање Југославије које је тада трајало већ мјесец дана.

Холбрук са терористима ОВК

У свом говору Холбрук је похвалио бомбардовање РТС-а као „веома важно“ назвавши га и „позитивним развојем“. Он је тада изјавио да га је о бомбардовању обавијестио лично главни уредник Си-Ен-Ена Исон Џордан.

„Ја вјерујем свему што ми Си-Ен-Ен каже“, нагласио је тада Холбрук.

Током рата, истиче РТ, Си-Ен-Ен је својим гледаоцима говорио да југословенска влада врши „геноцид“ над мирољубивим Албанцима у српској провинцији Косово, и да је НАТО кампања легитимна и легална.

„Буквално, ништа од овог није истина.

RTS
НАТО бомбе на зграду РТС-а

Заједно са другим западним колегама, Си-Ен-Ен је понављао НАТО-ову причу да је РТС део мреже ‘командовања и контроле’ југословенске војске и важног играча у ‘пропагандном рату’ против етничких Албанаца, а тиме и легитимни циљ“, напомиње се у чланку РТ-ја.

Кад су генерала Веслија Кларка, који је командовао бомбардовањем Југославије, прави репортери 2004. суочили са чињеницама он је признао да је тада „лично назвао Си-Ен-Еновог репортера и намјестио тако да информација процури“.

„Југословенска влада је крива за то што су погинули запослени на РТС-у, јер их нису евакуисали током НАТО бомбардовања“, макао је са себе одговорност Кларк.

Хашим Тачи, Бернард Кушнер, Мајкл Џексон, Агим Чеку и Весли Кларк

Када је шест запослених РТС-а покушало 2001. године да тужи НАТО за бомбардовање Европском суду за људска права речено им је да случај не може бити прихваћен. Аменсти интернешенел је 2009. године објавила да за бомбардовање нико није кажњен.

„Додајући увреду на рану“ влада коју је подржавала Америка, извела је 2000. године „обојену револуцију“. Ова влада је двије године касније ухапсила и послала у затвор главног директора РТС-а Драгољуба Милановића 2002. године зато што није евакуисао зграду, истиче се у тексту РТ-ја.

reakcije
Хапшење Асанжа, фото: скриншот

„Не морамо да се вратимо 20 година уназад па угледамо лицемјерје западних новинара. Када је прије мање од двије недјеље британска полиција извукла Џулијана Асанжа из Амбасаде Еквадора западни медијски гиганти су се утркивали у вријеђању Асанжа и прогласили га ‘лажним новинаром’, упркос чињеници да ВикиЛикс има рекорд од 100% тачности за све што су објавили“, наводи се у тексту и закључује:

„Умјесто да захвале Асанжу, западни новинари учествују у убијању његовог лика и дјела, са истим жаром  са којим су клицали Холбруковим вијестима о бомбардовању РТС-а“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Дан када су западни новинари аплаудирали погибији колега РТС-а

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *