ИН4С

ИН4С портал

Дан примирја у Првом светском рату: Дан српског васкрсења!

Фото: Принтскрин Спутњик

У свету се обележава Дан примирја у Првом светском рату, а централна државна церемонија у Србији биће одржана код Спомен – костурнице бранилаца Београда на Новом гробљу.

Дан примирја у Првом светском рату обележава се у знак сећања на 11. новембар 1918. године, када је у француском граду Компјену потписано примирје, чиме је окончан Први светски рат.

Примирјем потписаним пре 105 година, у Француској, обустављене су борбе у Првом светском рату између земаља Антанте и Немачке, а Даном примирја у свету се обележава и завршетак најразорнијег рата који је историја до тада забележила.

Немачком пристанку на примирје, чиме је рат окончан, односно борбе обустављене, претходиле су капитулације немачких савезника, Бугарске, Турске, Аустроугарске.

Примирје је затим обнављано до коначног закључења мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године.

Последице рата, узимајући у обзир величину земље и бројност популације, биле су најтрагичније по Србију, а процењује се да је страдало више од 1, 24 милиона људи односно 28 процената популације из 1914. године.

После највећег рата у дотадашњој историји, 11. новембра 1918. године у посебном железничком вагону француског маршала Фердинанда Фоша у шуми надомак градића Компијења, недалеко од Париза, потписано је примирје између Немачке и сила Антанте (Русија, Француска и Велика Британија).

Споразумом су договорени прекид ватре, повлачење немачких трупа, размена заробљеника и регулисано је питање ратне одштете и уништавања немачких ратних бродова и подморница.

Први светски рат који је трајао од 1914. формално је окончан Версајским миром 28. јуна 1919. године.

Потписима који су стављени на документ у вагону надомак Париза договорено је примирје на западном фронту, док је српска војска учествовала на јужном фронту и она је последње примирје потписала са Мађарском два дана касније. Ипак, како не би обележавала прекид ватре у Првом светском рату два дана после осталих савезника, одлучено је да се и у нашој земљи 11. новембра прославља Дан примирја у Првом светском рату, који се на Западу обележава као Дан сећања од 1919. године. У Србији је 2012. године овај дан уврштен у државне празнике.

Последњим погинулим војником у Првом светском рату на Западу се сматра канадски редов Џорџ Лоренс Прајс кога је немачки снајпериста убио два минута пре опште обуставе ватре.

Србија се на данашњи дан сећа победе коју је скупо платила: животима више од милион својих становника, односно око трећине укупне популације, половином радно способних мушкараца. Погинуло је више од 400.000 српских војника.

Такође, на данашњи дан осврћемо се и на дане који су му непосредно претходили, а у којима је српска војска за невероватних 45 дана успела да, после пробоја Солунског фронта, у силовитом налету и под борбама стигне 1. новембра до Београда и ослободи стотине километара своје окупиране земље.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Дан примирја у Првом светском рату: Дан српског васкрсења!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net