Дан сјећања на жртве логора Јадовно
1 min readУ Хрватској је обиљежен Дан сјећања на Јадовно, усташки логор смрти за вријеме НДХ.
Комеморација у организацији Српског народног вијећа (СНВ), Координације јеврејских општина у Хрватској, Епархије горњокарловачке и Савеза антифашистичких бораца и антифашиста одржана је код централног споменика код Шаранове јаме, једне од 32 јаме на Велебиту у које су усташе бацали своје жртве, саопштио је СНВ.
Предсједник СНВ-а Милорад Пуповац истакао је да је ово мјесто било једно од најстрашнијих у Другом свјетском рату, преноси РТС.
„Овдје се људи нису скупљали на рад јер није било ни погона, ни насеља, само жица, чувари и заточеници, а идеја слободе 1940-их укаљана је усташком идеологијом којој је било најпрече да људе лиши њихових живота, слободе и идентитета,“ казао је Пуповац и нагласио:
„Окупили смо се да кажемо ‘не’ таквој идеји, али и да покажемо да смо спремни да се раме уз раме боримо за другачије идеје државе и слободе. Ово мјесто и окупљање не смије бити средство мржње, посебно не према братском хрватском народу који нити су подржавали нити стајали уз тај покрет и ту државу.“
Он је истакао да од Хрватске очекује да се уклони плоча с усташким поздравом у Јасеновцу.
„На том мјесту не може бити натпис ‘За дом спремни’ и нема закона који у Хрватској и Европи то може озаконити,“ поручио је Пуповац.
Матијашец: Мртви нам не дозвољавају да ћутимо
Окупљенима се у име организатора обратио Младен Матијашец, потпредсједник Заједнице удружења антифашистичких бораца и антифашиста Града Загреба и Загребачке жупаније, који је подсјетио на злочине који су над недужним људима почињени на том мјесту, преноси „Танјуг“.
„Антифашистичка борба опрала је љагу коју је нанела усташка држава, ослободила је земљу и из темеља променила друштвену основу. Мртви нам не дозвољавају да ћутимо зато их морамо комеморисати и борити се за враћање друштва социјалне једнакости,“ рекао је Матијашец.
Краус: Јадовно – један од најстрашнијих логора у Другом свјетском рату
Огњен Краус, председник Координације јеврејских општина Хрватске, подсјетио је да је у логору Јадовно страдало на хиљаде жртава само зато што су по законима Независне Државе Хрватске били другачији.
„Јадовно је било један од најстрашнијих логора у Другом светском рату. Ту је страдало на десетине хиљада људи, а то је учинила НДХ која се данас релативизира. До када ћемо се у исто вријеме клањати крвницима и жртвама крвника. Постављам то питање предсједници, премијеру и председнику Сабора,“ поручио је Краус.
Скупу у Јадовном је присуствовало неколико стотина људи из цијеле Хрватске. Парастос је служио јеромонах Павле, игуман манастира Ораховица у Епархији славонској, а саслуживали су свештеници из Епархије горњокарловачке.
Молитву за жртве одржао је рабин Луциано Моше Прелевић, а вијенце су положиле делегације Хрватског сабора на челу са заступником Маријаном Кустићем, хрватске Владе на челу с Невенком Бенић, Амбасаде Републике Србије с амбасадорком Миром Николић, као и Личко-сењске жупаније, СНВ-а, Савеза антифашистичких бораца, Шесте личке пролетерске дивизије и Координације јеврејских општина, преноси „Танјуг“.
Јадовно је међу првим од укупно 26 концентрационих логора за вријеме НДХ. Систем логора смрти Госпић-Јадовно-Паг, основан је почетком мјесеца маја 1941. године у изолованој области око 20 км од Госпића. Преживјели Јадовна постали су први градитељи и заточеници концентрацијског логора у Јасеновцу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
+мир мученим душама
приметићемо да мир Душама Мученика наших желимо сваког боговетног дана, сваког Светитеља прати ред Мученика
тако је, Љубав и душе наших мученика нас држе
+„….Не постоји „изгубљено“ време, као што не постоји „добијено“ време – постоје само безуспешни покушаји да се изиђе из историје и да се завети предака препусте пијанству тренутних заборава. Тако је и већина Срба помислила да ако утоне у самозаборав да ће и сви други заборавити на њих па ће их коначно „пустити да живе у миру“. Авај, у историји, зато што је она континуитет, ако нека нација и покуша да заборави свој идентитет, друге нације ће је кад-тад подсетити. Због тога је сасвим погрешно оптуживати Југославију за самозаборав – она је била само један правни оквир као и Османлијска или Аустро-угарска империја. Управо супротно – да није било потискивања заветне свести она би била изузетна прилика да се историјско искуство употпуни. Српска нација, која је некада живела просторно расута по разним државама и у три издишуће цивилизације, а сада већ истовремено и у четвртој (модерној) која је била у настанку, добила је Југославијом прилику да се спреми за изазове кобног двадесетог века. Само је требало схватити да је прокламована Југославија заправо била синоним и припрема за једну једину опасност – револуцију као антиисторијски чин и рушење континуитета нације као духовне заједнице. Прилика је пропуштена, али је неумитност историје приредила милионима Срба живот људи 25. часа…“
https://stanjestvari.com/2015/04/11/%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%B4%D0%B0%D0%BD-%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%9B-%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B-%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA-25-%D1%87/
+ 2.део филма
https://www.youtube.com/watch?v=UXhGri7dSHo
Дрино водо, очи девојачке-дуго скривани геноцид
https://www.youtube.com/watch?v=WD7YnKBkiaU