ИН4С

ИН4С портал

Завршена маратонска расправа о (не)повјерењу Ђукановићевој Влади (ВИДЕО)

1 min read

Кривокапић у позадини

Milo Djukanovic - Ranko krivokapic 603

Скупштина Црне Горе завршила је расправу о повјерењу Влади премијера Мила Ђукановића, у току су завршне ријечи шефова посланичких клубова. Испред зграде парламента организовано је ново окупљање грађана како би пратили ток скупштинског засједања, и резултат гласања о повјерењу Влади.

Присталице  Демократског фронта су, претходна два дана, звиждуцима и узвицима „лопови, лопови“ дочекали и испратили посланика ДПС-а, Позитивне Црне Горе и представнике Владе Црне Горе.

Премијер Мило Ђукановић и већина чланова Владе улазили су у Скупштину на задњи улаз.

ДФ је раније позвао остатак опозиције да да напусте Скупштину Црне Горе, као и да заједнички организују протесте и формирају прелазну владу како би могли да се организују „фер и демократски избори“.

Данас је расправу започела посланица СНП-а Данијела Марковић осврнула се на раскид коалиције ДПС-СДП.

„Већ данима смо чули оно што смо требали прије да чујемо од коалиционих партнера. Тај брак је био интересни. Морамо остати достојанствени кад се тај брак разводи. СНП неће адвокатисати ни ДПС-у ни СДП-у“, истакла је Марковић.

Поручује и да нико из власти не може наређивати посланицима како ће гласати.

Генци Ниманбегу из Форце казао је да ће гласати за повјерење Влади.

„Коалирањем са ДПС-ом не аболирамо их од одговорности од лоших приватизација, али желимо да што више у каолицији остваримо наше реформе. Истичем да нијесмо задовољни реализацијом нашег споразума, али нијесмо у овом тренутку направили ни корак назад“, поручио је Ниманбегу. Каже да су односи ДПС-а са албанским партијама одлични.

Посланик СДП-а Изет Бралић осврнуо се на то зашто је та партија одлучила да напусти коалицију након 18 година.

„Саградили смо мултиетничку кућу, дали јој заштитни зид и сада стављамо тачку. СДП и Либерали Славка Перовића су осветлали образ Црне Горе. Све добро за Црну Гору услиједило је уласком СДП-а у власт. Ушли смо у коалицију са партијом која се мијењала. Сада када смо добили позивницу за НАТО нема тог везивног ткива због чега би требали остати у коалицији. У Црној Гори се сада лоше влада. Ова Влада нема кондиције да се мијења оним темпом који ми желимо“, казао је Бралић.

Критикивао је и економску политику Владе.

„Није само Црна Гора обала. Она се не може ослонити само на „пјену од мора“. Интерес грађана и државе је да не смију да буду драстичне разлике између сјевера и југа. Господине Ђукановићу, нного сте се огријешили о народ сјевера јер вам је тај народ помогао“, казао је Бралић, поручујући да је управо регионални развој разлог зашто неће гласати за повјерење Влади.

Реплицирајући Бралићу, премијер је казао да је Влада за вријеме свог мандата посебан акценат ставила на развој сјевера.

„Уважавам да се разликујемо, да ће СДП гласати против. То нећу схватити као издају. Одговорно тврдим да никада веће пажње према сјеверу није било него у мандату ове Владе. Добро би било да уз ове флоскуле размислите да ли је свако радио оно што је требао. Морамо се оставити демагогије да је Влада крива за судбину сваког грађанина“, казао је Ђукановић, истичући да је неразвијеност сјевера наслијеђен проблем.

Посланица СНП-а Данијела Марковић оптужила је премијера да је власт крива за незапосленост.

„Ви који сте били на власти сте направили незапослене људе и сад им дајемо симболично 100 еура. Ви кажете да је симболично. Дајте им посао! Немојте да пребацујете лопту да то није партијско давање, јер јесте“, поручила је Марковић Ђукановићу.

Премијер Мило Ђукановић је, осврћући се на тему социјалне политике, истакао да је смијешна оцјена да Црна Гора није земља социјалне правде.

„Материјална помоћ која се даје је симболична“, казао је Ђукановић.

Лидер СНП-а Срђан Милић такође је говорио о злоупотребама државних институцијама.

„Центри за социјални рад препознати су као полуге преко којих се директно утицало на изборне резултате“, поручио је Милић.

Истиче да ово није држава социјалне правде.

„Овдје средства добијају они који не заслужују, а они који заслужују просе по улицама“, казао је Милић.

Министарка рада и социјалног старања Зорица Ковачевић демантовала је наводе СНП-а да је политика запошљавања чисто партијска.

Горан Даниловић из Демоса питао је Ђукановића с којим разлогом остварења једног народа зове лутањем.

„Охоло је да ви држите буквицу о историјској заосталости. Зашто тражите да ми расправљамо о Вашој Влади кад Вам је коалициони партнер већ све рекао? Спремни смо ми да ово назовемо историјским тренутком, али сачекајмо суд“, казао је Даниловић.

Мило Ђукановић поручује-не жели да реплицира неваспитаном надоградњавању са Даниловићем.

„Нијесам неко ко потенцира своје заслуге а камоли да их представим као историјске. Добро грађани Црне Горе знају колико је ко чинио добра за Црну Гору. Не призивам вишевјековну заосталост Црне Горе као помоћ раду ове Владе. Напротив, сматрам да је ова Влада добро радила“, казао је премијер.

Поручује да није Црна Гора дошла до независности јер нас подржава ЕУ.

„Црна Гора је напокон сазнала шта су њени национални интереси и спремни смо да их слиједимо. Какав год био исход гласања у питање не може бити доведено питање НАТО-а, независности, стабилности“, истакао је Ђукановић.

Осврћући се на то што се у парламенту више пута потегла прича о пресуди у случају Лименка, којом је предвиђено да држава његовом брату Ацу исплати више од 10 милиона еура штете, премијер каже да је све рађено у складу са законом, те да није у реду да се људи прозивају само због тога што се презивају Ђукановић.

„То што сте Ви свом брату омогућили да заради више од 10 милиона еура, само показује да су Вам пречи приватни од државног интереса“, казао му је на то Даниловић.

Миодраг Лекић из Демоса сматра да посланици скрећу са главне теме данашњег засиједања, а то је питање повјерења.

„Ова Влада мора да се отвори и да не игра фалш картама. Предлажем да се сваки посланик изјасни како ће гласати. Премијер нека каже да ли прихвата план Позитивне, а лидер Позитивне нека каже шта ће онда радити“, истакао је Лекић.

Он је оптужио Ђукановића да је означен као дио мафијашке афере у Италији.

„Какву сте Ви репутацију изградили у Риму нећу о томе. Имам и ја нека сазнања. Оно што завређује моју пажњу је Ваша тврдња да сам ја био предмет ислеђивања у Италији као дио мафијашке афере. Знамо како је настала та конструкција“, казао је Ђукановић, оптуживши тадашње власти у Србији за креирање дуванске афере.

Ипак, тврди, и Лекић ту има својих заслуга.

„Ни Ваши прсти у читавој причи нијесу нимало чисти“, истакао је Ђукановић.

Поручује Лекићу да ће га увјек посјећати на једну чињеницу.

„Све да нијесмо направили ниједан мост или луку, направили смо државу!“, јасан је премијер.

Понавља да је покренуо питање повјерења Влади јер је мањи коалициони парнер више пута истицао да она има технички карактер.

„Нијесам дошао да просим гласове. Избори нијесу украдени и због тога нијесмо увели електронску идентификацију бирача. Нема крађе избора већ неспособности конкуренције“, нагласио је Ђукановић.

Посланица Позитивне Азра Јасавић казала је да су ту партију грађани бирали да би се власт мијењала, а држава чувала.

„Ми смо дошли у парламентарну кризу. Захваљући Позитивној открили смо једну аферу и ми нудимо план за превазилажење кризе. Тај план нуди да опозиција уђе у Владу и контролишу вас. То нијесмо урадили само због Позитивне, него и због опозиције и ДПС и СДП-а. Овај план није није побједнички ни губитнички. Ово није вријеме за ћерање по Црној Гори. Овај план нуди да више нема подјела на ваше и наше, да се из државе ћерају попови, док се криминалци пуштају у земљу и уз велике почасти дочекају“, казала је Јасавић.

План Позитивне, истиче Јасавић, нуди правду за све грађане.

„Правде нема ако нема поштених и фер избора. Кад власт није добра на поштеним изборима, народ јесте гладан. Из земље се исељавају они о којима нијесте добро бринули- ни ви ни СДП“, поручила је Јасавић Ђукановићу.

Оптужила је власт да ужива привилегије за себе, а не мари за сопствени народ.

„Повјерење Влади не зависи од Позитивне већ од Владе, од тога колико буде свјесна озбиљности тренутка у којем се налазимо„, казала је Јасавић.

Поручује Ђукановићу да ће данас Позитивна гласати праведно, по сопственом ставу.

„Јер смо ми крунски свједоци недјела и дјела власти и опозиције. Донијећемо праведну одлуку, јер знамо шта је чинила и власт и опозиција. Данас ћемо гласати по савјести. А ви уколико имате слуха за захтјеве отворите врата за оне који сматрају да су паметнији од вас како би одмјерили снагу са вама. Гласаћемо за не Влади Ђукановићу уколико премијер не схвати гдје је довео Црну Гору заједно са Кривокапићем. Ако схвати, онда ћемо видјети шта нам је чињенити. Позивам компленту опозицију да размисле и ако им баста да преузму одговорност и направимо услове за фер и поштене изборе“, казала је Јасавић.

План Позитивне, тврди њен лидер Дарко Пајовић, нуди рјешење за политичку стабилност, а разлог су ЕУ интеграције.

„Ако буде било воље код владајуће елите можемо заједно радиит на томе да се одрже фер и демократски избори“, истакао је Пајовић.

Осврћући се на план Позитивне, посланику СНП-а Александру Дамјановићу није јасно о ком документу расправљају на сједници.

„Посланици Позитивне, је ли вама овај папир алиби за гласање о повјерење Влади?“, питао је Дамјановић.

На то је Пајовић поручио да ће се Позитивна одредити након што се изјасни Влада. Односно, ако Влада жели подршку подржаће њихов план, а опозиција ако жели дијалог.

„Није никакав алиби. Покушавамо да користимо политички моменат и он није притиснути тастер. Ми цијенимо да је ово квалитетно, ви не. Свако носи свој крст како жели. Желимо да изађемо из ове кризе јединствени, као држава“, објаснио је Пајовић.

Не зна је ли план Позитивне некоме прихватљив.

Премијер Мило Ђукановић сагласан је са Миодрагом Лекићем да се мало ажурније фокусирају на аспект да се на столу налази питање повјерења Влади, а не план Позитивне.

Он ће се, како каже, о приједлогу Позитивне одредити у завршној ријечи.

Поручује и да не пристају на прелазну Владу.

„Не слажући се са оцјенама опозиције респектујем да постоји неповјерење дијела парламентарних партија на изборне злоупотребе. Како ћемо отклонити ту сумњу? Тако што ћемо заједно учествовати у отклањању тих сумњу. И нама је било потребно да чујемо шта Позитивна подразумијева под планом за превазилажене кризе и о томе ћемо се изаснити. Немој да о томе правимо енигму“, истакао је Ђукановић.

Независни посланик Велизар Калуђеровић сматра да Влада треба да падне.

„То Позитивној треба да буде додатни имплус за вођење дијалога које је већ кренуо, у којима ваша партија такође трага за политичким моделом који је прихватљив парламентарној већини“, рекао је Калуђеровић.

Посланик Демократске стране јединства Радован Асановић је рекао да је владавина ДПС-а „благо речено досадила“.

„Бјелопољска болница је одраз система, и данас сам се разочарао када сам прочитао да имамо најгори здравствени систем. Уопште ми се не свиђају експерименти у здравству, а ту мислим и на подјелу која је настала у Фонду за здравству. Тражио сам да ми се одговорио зашто Фонд још увијек нема жиро рачун“, казао је Асановић истичући да се у Црној Гори веома лоше живи. 

„Али има неких 10 одсто људи који веома добро живе. Њима се обраћам: господо, новац вам може кући али не и дом, може кревет, али не и сан, диплому не и знање, може вам купити љекове, али не и здравље, тренутно задовољство – не и љубав“, поручио је Асановић.

Данашњи дан је посебан и може умногоме да опредијели ток институционалног, економског и друштвеног живота, поручио је лидер Демоса Миодраг Лекић, позивајући Позитивну да не да подршку Влади Мила Ђукановића. 

Када је у питању гласање о повјерењу Влади, Лекић је казао да је ситуација јасна, ако су остали опозициони сви који су то били досад.

„Не правимо бал вампира, затворени покер, него се изјаснимо! Велика је одговорност на посланицима Позитивне. Ја њима не дајем савјет, вечерас настојим да имам стрпљења. Упозотравам их на одговорност коју имају и тражим да не гласају за повјерење Влади. У том случају имамо шансу да створимо нову парламентарна већина. Позитивна би имала ту има активну улогу“, нагласио је он.

За изгласавање повјерења, ДПС-у је потребна подршка 41 посланика.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Завршена маратонска расправа о (не)повјерењу Ђукановићевој Влади (ВИДЕО)

  1. Ovako nam i treba,tri dana lupaju praznu slamu a niko da se sjeti da kaže da je DPS monstrum doveo ljude do zaposljavanja na mjesec dana sve u cilju strahovlade koju trpimo ko više i zna kad je sve počelo.

  2. da si pametan kao sto nijesi pustio bi da ti se izglasa nepovjerenje,izbaci sebe iz glave kao ce sve propasti kad ti odes,najvise ce propadnuti bezobrastina koju si dove do perfekcije.tako su nas zmajavali i oni do devedesetih ,pa su morali otici ,razlog zbog kojeg su otisli je dobro poznat, a koji si ti, i DPS koji je bio zajednicki preokrenuli u ono isto sto je bilo do tada ,samo sada uvijeno u pljacku nevidjenjih razmera ,jagnjece brigade zamijenise copori sakal,koji evo i do danas crece i narod i zemlju.Kakva je to tvorevini vidi se u ova zadnja dva dana,svi ti govore da ste krali,iako ti najvise,sada ce Azra da te spasi,moze to da bude ,njoj ja oprastam jer pored toliko bezmudovica u ovih zadnjih 25 godina treba da te rusi zensko ,nije to sramota za tebe nego za sve nas u Crnoj Gori pa kako god da se zovemo.Podnesi ostavku ,a ti Azra nemoj da glasas ,ni ovako ni onako ,bar da spasis obraz narodu!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy