ИН4С

ИН4С портал

Други дан о (не)повјерењу Влади: Пада Мило или пада Позитивна (ВИДЕО)

1 min read

Milo Djukanovic 6305

Поново се на данашњем засиједању потегла прича о политичкој корупцији, те је посланик ДПС-а Обрад Станишић питао Ранка Кривокапића који је то посланик прешао у редове ДПС-а.

„Гдје је та политичка корупција?“, питао је Станишић Кривокапића.

На то му је лидер СДП-а и први човјек парламента објаснио да политичке корупције има.

„И то није зато што неко гласа за Владу. Али постоје неки елементи који указују на то. Ево навешћу два у овом парламенту. Ако имате два посланика који напуште своју партију, па добију два министра на основу тога, онда све радње указују да су та два посланика купљена са два министра. То су радње које упућују да је неко плаћен“, казао је Кривокапић, мислећи на своје некадашње колеге Ивана Брајовића и Вујицу Лазовића.

У расправу око политичке корупције укључио се и премијер, те је објаснио своје разлоге због којих није из рада своје Владе искључио министре из редова СДП-а Вујицу Лазовића и Ивана Брајовића.

„Први је што сам недвосмислено, читајући коалициони споразум, схватио да је он поступањем СДП-а прије тога прекршен на макар 20 важних мјеста. Сматрам лицемјерним позивањем мене да поштујем обавезе из споразума у ситуацији кад је неко претходно погазио 20 заједничких опредјељења. Други разлог што нијесам поступио по захтјеву СДП-а је тај што сам сматрао да разлози политичке стабилности у сусрет позиву за НАТО не дозвољавају да улазимо у реконструкцију извршне власти. И трећи је околност да у овом случају не можемо баш све подводити под исти калуп. У овом случају није ријеч о било коме, већ о Ивану Брајовићу и Вујици Лазовићу, дугогодишњим челницима СДП-а. Сматрао сам да имам право да браним Владу током њеног функционисања“, казао је Ђукановић.

То су, истиче Ђукановић, разлози због којих је одбио иницијатива СДП-а, не никаква политичка корупција.

„Разумио сам тек данас да сам очигледно ја био предмет политичке корупције. Ја сам корумпиран због тога што су ми требала два посланика из редова СДП-а. Не само да није тачно и коректно него је и искривљавање чињеница. Да су макар та два посланика, ради се о Шеховићу и Орландићу, да су та два посланика мени потребна за већину, могли би са више сумње да се то каже. Са та два гласа Влада има 39 гласа, не 41. Нијесам толико луд да пристанем да будем корумпиран због два гласа која не дају већину“, поручио је Ђукановић Кривокапићу.

Поновио је да није покренуо иницијативу за испитивање повјерења јер је имао унапријед калкулације.

„Ако Влада данас изгуби никакав проблем немам с тим. С великим поносом ћу изаћи из парламента“, јасан је Ђукановић.

Ако би неко након евентуалног изгласавања неповјерења Влади покушао да покрене питање легитимности предсједника парламента, Ђукановић позива државног тужиоца да одмах превентивно крене у испитавање евентуалне политичке корупције.

„Ја се пријављујем да ћу, ако се покаже да предсједник парламента, како год се он звао, нема подршку већине у парламенту, ја ћу покренути иницијативу за његову смјену, јер је непознат случај у свијету да парламентом предсједава неко ко нема парламентарну већину“, казао је Ђукановић.

Кривокапић: Сада смо трећи пут опозиција, столице нас не интересују

Кривокапић, пак, поручује Ђукановићу да њега столице не интересују.

ranko

„Господине Ђукановићу, три пута сам ишао у опозицију! Први пут почетком 90-их са Милошевићем, 2002. кад је потписан Београдски споразум и сада трећи пут. Је ли ради то неко кога интересују столице? Колико сте ви у међувремену столица промијенили? Колико пута сте ви отишли у опозицију? Нисте. При том су се мијењале државе, сједјели сте на исте столице. У исто вријеме сте сједјели са Милошевићем и Вучићем“, истакао је Кривокапић.

Ђукановић Кривокапићу: Гдје вам бјеху очи?

Премијер је лицемјерним назвао понашање СДП-а.

„Сједјети и убирати све погодности које доноси статус владине коалиције, а након тога имати некоректан однос према Влади и својим представницима у Влади, тиме што ћете гласати против владиних приједлога, ја то сматрам политички лицемјерним. Зато сам рекао или покрените питање напуштања Владе или ћу то учинити ја“, нагласио је Ђукановић.

milo3

За то што СДП сада види да су поједини избори били нерегуларни, Ђукановић има једно питање за Кривокапића.

„Гдје вам је била памет и гдје су вам биле очи свих ових година? Јесте ли озбиљно мислили кад смо послије сваког изборног процеса заједно излазили пред јавност, величали демократичност изборног процеса, захваљујићи се ОЕБС-у, и излазили с оцјенама да имамо регуларан изборни процес. Гдје вам бјеху очи? Шта вам то сад накнадно отвори очи? Да вам ја кажем, очи вам отвори страх од пораза„, оцијенио је Ђукановић.

Поново се током расправе говорило о томе да ли је то што је премијер покренуо питање повјерења својој Влади смишљен потез.

„У чему је проблем да Влада у току свог мандата провери свој рад? Зашто је то корупција? Ко је тај ауторитет ко изриче оцјене шта је слободна воља посланика а шта је политичка корупција“, питао је Ђукановић.

Премијер је, на опаску Невена Гошовића да ова Влада треба да падне зато што су њени прваци вође криминалних група, поручио да би било добро да независни посланик то поткријепи једним именом.

„Говоримо о владајућој партији, говоримо и о лидерима владајуће партије. Имате ли нека сазнања која ја немам? Дакле, добро би било да се не вријеђамо, да толерантно разговарамо. Знам да се води истрага, знам на шта мислите, знам да свако ко је оптужен има право да се брани и да се то не односи ни на једног човјека који је у врху коалиције. Нико из Владе није ни осумњичен ни оптужен да је вођа било какве криминалне групе“, казао је премијер.

Марковић СДП-у: Не разумијем да нас овако мрзите, да нам подмећете

Потпредсједник Владе Душко Марковић оцјењује да се у Скупштини не би чуле овакве критике и шта о свему мисле њихови коалициони партнери да није покренуто питање повјерења.

„Не разумијем да нас овако мрзите, да нам подмећете, иако имате небројене аргументе за критику. Ево да признам да ми нијесмо љубили црногорску заставу и црногорски грб док нас ви нијесте научили. Ево и да признам да не бисмо били на траси независности и НАТО-а да нам ви не показасте. Ово може значити само једно-да имамо потенцијал да умијемо слушати друге, можда и паметније“, казао је Марковић Кривокапићу.

Јасавић: Ово није дан Д за Црну Гору

Посланица Позитивне Азра Јасавић казала је да се данас не дешава ништа спектакуларно.

„Ово није дан Д за Црну Гору. Пала Влада Мила Ђукановића или не, у Црној Гори остаје све исто. Немојте да без потребе дижете тензије. У овој земљи се ништа неће промијенити ако се не прихвати план Позитивне“, нагласила је она.

Посланик Позитивне Горан Тупоња није задвољан досадашњим радом Владе.

„Овај план Позитивне је побједа разума, начин да изађемо из кризе, јер планом нема ни побједника ни поражених“, казао је Тупоња.

Тупоња: Заштитни план Позитивне обарање Владе

Ако Влада добије подршку због плана Позитивне, посланик СДП-а Рашко Коњевић питао је Тупоњу да ли инсистирају на његовој реализацији.

„Ако се он не реализује да ли то значи да ви укидате повјерење Влади?“, питао је Коњевић.

Тупоња је одговорио да му је жеља да план буде усвојен и реализован.

„Заштитни план Позитивне је да оборимо Владу“, јасан је Тупоња.

Независни посланик Невен Гошовић, у име Демократа, поново је од предсједника Скупштине Ранка Кривокапића затражио да састанак предсједника партија политичког дијалога, умјесто 1. фебруара, одрже одмах након завршетка сједнице парламента и гласања о повјерењу Влади.

„Наравно, ми ћемо гласати за неповјерење Влади“, поручио је Гошовић.

Посланику Демоса Горану Даниловићу на почетку засиједања засметало је да у стању напетости и оружја одржавају сједницу парламента, мислећи на то што је Скупштина тренутно под јаким полицијским снагама због протеста Демократског фронта испред зграде Парламента, али и тога што се у холу парламента налазе наоружани људи. Поручује да особе под наоружањем морају бити уклоњене из парламента.

„Одговорном тврдим да је јуче и данас било више наоружаних људи него икад. Мени је оружја доста. Није лијепо да неко улази на споредна, неко на улазна врата, пролазећи разне безбједносне апаратуре“, истакао је Даниловић.

Предсједник парламента Ранко Кривокапић потврдио је да зграду обезбјеђују јаке полицијске снаге.

„Замолићу да лично обезбјеђење остане по један у салу, сви остали нека изађу напоље“, казао је Кривокапић.

За изгласавање повјерења, ДПС-у је потребна подршка 41 посланика.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Други дан о (не)повјерењу Влади: Пада Мило или пада Позитивна (ВИДЕО)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy