Данас стиже ДНК „рудара“ мафије
Истражитељи би данас требало да добију прве прелиминарне резултате вјештачења трагова изузетих током увиђаја у депоу Вишег суда, тунелу којим се дошло до њега и стану из ког је копан, а међу њима и анализе биолошких трагова рудара мафије, сазнају незванично “Вијести”.
То ће им, тврде извори из истраге, помоћи да путем међународне правне помоћи потврде идентитет шесторо осумњичених за копање тунела и припремање терена.
У међувремену, полицијски инспектори прегледају на стотине сати снимака са надзорних камера, како би прецизно утврдили да ли су се и с ким састајали у данима када су припремали упад у просторију у којој се чувају докази за најтежа кривична дјела, пишу Вијести.
“Свакодневно се дају и нови налози за изузимање снимака с надзорних камера широм Подгорице”, казао је један од саговорника.
Исти извор рекао је да је одлука Д. П. да одбије полиграфско тестирање приликом саслушања због обијања судског депоа усмјерила истрагу у још једном правцу.
“Вијести” су јуче, позивајући се на више извора, објавиле да је тај блиски сарадник предсједника Вишег суда Бориса Савића, одбио да пред полицијским полиграфистом одговара на питања о депоу суда, што је код истражитеља одмах пробудило сумњу.
Како је објашњено, иако не постоји законска могућност да се било ко присили на то и упркос томе што резултати детектора лажи нијесу доказ на суду, истражитељима је та чињеница индикативна.
Због тога, а и сумње да су лопови имали помоћнике унутар судске зграде, један крак истраге фокусиран је и на провјеравање чиновника Вишег суда који су боравили или могли да бораве у депоу.
Према сазнањима “Вијести”, о томе ко је све у посљедњих неколико мјесеци улазио у депо, пред тужиоцем је причао и Савић.
Он је тужиоцу Марку Мугоши наводно рекао да је због боловања запосленог који је задужен за архиву судских списа и доказа, сигурносни кључ те просторије био код њега, али и да га је давао колегама које су у депо морале сићи за списе предмета.
Сви они, наводно, ће морати да објасне тужиоцу што су, када и по чијем налогу узимали из депоа.
Истовремено, у тој просторији траје детаљан попис списа и материјалних доказа, како би се утврдило шта све недостаје.
Из Вишег суда у Подгорици од 12. септембра не одговарају на питања “Вијести” – када је, прије обијања, посљедњи пут направљен попис депоа, и што је, према том попису, ускладиштено у тој просторији.
Не одговарају ни за колико предмета су докази и списи похрањени у депоу, али ни на питање колико запослених у Вишем суду има кључеве врата кроз која се пролази да би се дошло до оних кроз која се улази у депо.
Адвокат Жељко Ђукановић прије два дана рекао је за “Вијести” да се не може са сигурношћу тврдити који су докази нестали приликом крађе без комисијског записника о доказима који су у тој просторији били прије крађе.
Да је неко претурао доказе за најзначајније судске поступке, откривено је 11. септембра ујутро. У првим сатима, док је још трајао увиђај у обијеном депоу и попис списа и доказа, откривено је да су лопови у депо ушли подземним пролазом, дугим бар 30 метара, који је ископан од стана у сутерену у Његошевој улици број 12, до судског депоа.
Наредних дана пронађен је комби који су користили рудари мафије, а потом и стан на Забјелу који им је служио као база.
Надлежни тврде да је барем шест особа учествовало у несвакидашњој акцији мафије, као и да је из зграде суда однесено 19 комада ватреног оружја…
Два дана прије него је 14. септембра министар правде Марко Ковач саопштио колико комада оружја недостаје, Савић је пред новинарима саопштио да готово ништа од доказа не недостаје. Истог дана, 12. септембра, са том изјавом полемисао је шеф црногорске полиције Никола Терзић, који је саопштио да би волио да је Савић у праву, али да се плаши да ће истина бити другачија.
Саслушања
Након увиђаја извршеног у депоу, тунелу и становима – у Његошевој 12 и на Забјелу, у подгоричком Основном државном тужилаштву почела су саслушања.
Руководилац тог тужилаштва, тужилац Душко Милановић, тада је “Вијестима” одговорио да ће исказ дати сви који имају или могу имати сазнања о обијању депоа подгоричког Вишег суда.
Међу првима саслушана је власница сутеренског простора у подгоричкој Његошевој 12, која је објаснила тужиоцу како су рудари мафије дошли до ње. Испричала им је и да је посредник била једна подгоричка агенција за некретнине, чији агенти су и довели жену која се представила као држављанка једне сусједне државе која планира да отвори салон вјенчаница. Наводно, након што је власница простора понудила да среди сутерен, лажни закупац је рекла да њој више одговара да га преуређује по свом избору. Тог дана платила је двије кирије унапријед и то је, према информацијама “Вијести”, био износ од 2.800 еура.
Пред тужиоцем Мугошом су се појавили и запослени у тој агенцији за некретнине, који су такође објаснили да немају информације ко је њихова нова клијенткиња, а утврђено је и да им је она на увид дала фалсификовану личну карту.
Мугоша је изјаве узео и од више запослених у Вишем суду у Подгорици, а неколицина њих пристала је на полиграфско тестирање. Сви који су пристали, прошли су детектор лажи.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Po zakonu, vi ne morate pristati na poligrafsko ispitivanje i svakome bih preporučio da to uvijek odbije. Ljudi odmah potrče da kažu „pristajem na poligraf, nijesam ništa kriv“, ali tamo će vas tako ispreskakati sa nezgodnim pitanjima da ćete se sigurno pokajati što ste pristali.