Кроз градове Србије: Дани сјећања на јунаке и добровољце
1 min read
Делегације Удружења ратних добровољаца 1912-1918, њихових потомака и поштовалаца – Беране и Андријевица и Удружења српских књижевника у отаџбини и расејању и Српског историјско-културног друштва „Никола Васојевић“ Беране на челу са предсједником СО Беране Гораном Киковићем боравила је првог дана посјете градовима Србије у Краљеву, гдје им је домаћин био др Драгољуб Даниловић, предсједник Друштва историчара Рашког округа, члан градског вијећа и предсједник одбора за изградњу цркве на планини Чемерно која је посвећена војницима Васојевићке бригаде и Ужичке војске, Радоје Томашевић и Миладин Букумира, члан одбора за изградњу цркве на планини Чемерно која је посвећена војницима Васојевићке бригаде и Ужичке војске, обиљежје које би свједочило о заједничкој борби црногорске и србијанске војске током Првог свјетског рата изнад Краљева.
Одржана је овом приликом промоција књиге „Српски народ у Црној Гори кроз вјекове“ аутора Горана Киковића у препуној сали библиотеке „Стефан Првовенчани“ у Краљеву. О књизи су говорили рецензенти Бранислав Оташевић и Давид Лалић и аутор, док је програм водио историчар др Драгољуб Даниловић.
Том приликом су додијељене захвалнице Глас Холмије Библиотеци „Стефан Првовјенчани“ Града Караљева, а предсједник СО Беране Горан Киковић додијелио је захвалницу некадашњем предсједнику Скупштине града Краљева, господину Сретену Јовановићу, коју је примио члан Градског већа Радоје Томашевић.
Миличко Трифуновић, предсједник Удружења ратних добровољаца 1912-1918., њихових потомака и поштовалаца Беране уручио је захвалнице Удружењу историчара Рашког округа, Миладину Букумири и протојереју Љубинку Корићанцу. Предсједник СО Беране Горан Киковић је том приликом гостовао на ТВ Мелос и разговарао са историчарем Миланом Петровићем о историјским истинама и фалсификатима у Црној Гори.
У Крагујевцу промовисан „Глас Холмије“
У организацији завичајног удружења „Комови“ и „Удружења писаца Крагујевца“, дана 16. 03. 2017. године, у просторијама КУД „Абрашевић“ у Крагујевцу, одржана је промоција 32. броја часописа „Глас Холмије“ из Берана. О часопису Глас Холмије говорили су: Бранислав Оташевић, предсједник издавачког савјета часописа Горан Киковић, главни и одговорни уредник часописа и предсједник СО Беране, Давид Лалић, члан издавачког савјета часописа и Раденко Бјелановић, предсједник Удружења писаца Крагујевца. Након представљања часописа, настављено је дружење са браћом из Васојевића. Незаборавно братско дружење настављено је до касно у ноћ,већ традиционално сваке године се одржавају промоције и братски сусрети који унапређују сарадњу Удружења и завичаја.
Том приликом је Горан Киковић, уредник Гласа Холмије, уручио захвалницу завичајном удружењу „Комови“ и Верољубу Кастратовићу, предсједнику удружења Васојевића из Крагујевца, који како је истакнуто на скупу помаже рад часописа и промовише његове вриједности.
Дани војводе Степе
Удружење ратних добровољаца 1912-1918., њихових потомака и поштовалаца, „Војвода Степа“ у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за културу, општином Нова Црња и Месном заједницом организовала је од 13. до 19. марта уз богат културно-историјски програм ову сад већ традиционалну манифестацију.
Потом је делегација из Црне Горе у Дому културе присуствовала представљању 32. броја часописа Глас Холмије и књиге Горана Киковића „Српски народ у Црној Гори кроз вјекове“.
Затим је у сали Центра за културу одржана академија, односно концерт народних пјесама и игара у извођењу фолклорног ансамбла „Вила“ из Новога Сада. На почетку вечери присутне је у препуној сали поздравио у име СО Беране Горан Киковић који је пренио братске поздраве из Васојевића и истакао да долазе из слободног српског града Берана. Он је подсјетио на зајденичке борбе српског народа у Србији и Црној Гори и на значај добровољаца истакавши да се братске везе без обзира на границе одржавају.
У Београду потписана повеља о братимљењу часописа „Српско слово“ и „Глас Холмије“
„Сарадња Гласа Холмије, јединог часописа на северу Црне Горе који излази на српском језику и ћириличном писму, и Српског слова из Београда је пример братске сарадње која даје пун смисао у настојању да останемо своји на своме чувајући оно што су нам преци оставили: дух, веру, језик, писмо и слободу. Обавеза је српске матице и њихове престонице да помогну у очувању свих темељних вредности српског народа а Удружење Ћирилица даје свој допринос тим настојањима“, име бртимљења присутне је поздравио главни и одговорни уредник Српског слова Миодраг Којић.
У Београдском српском културном центру одржана промоција Гласа Холмије
У недељу, 19. марта 2017. године у Српском културном центру Београду у организацији „Српског удружења Ћирилица“ организовано је представљање 32. броја Гласа Холмије, а о часопису су говорили: генерал др Лука Кастратовић Горан Киковић, Давид Лалић и Бранислав Оташевић. Програм је водио и о часопису свој суд дао потпредсједник Српског удружења Ћирилица из Београда.
Промоцији су присуствовали угледни грађани и познати српски писци и пјесници међу којима и Драгомир Дале Ћулафић, који је рецитовао своју пјесму „Још ме има поред Лима“.
Делегација из Берана у Аранђеловцу
У организацији Удружења Српских књижевника у отаџбини и расејању из Орашца односно Станка Пауновића који је био и домаћин ове промоције и домаћин делегацији у његовој кући у Орашцу.
У просторијама клуба пензионера у Аранђеловцу одржана је промоција 32. броја часописа Глас Холмије и књиге Горана Киковића Српски народ у Црној Гори кроз вјекове.
На промоцији су учествовали поред аутора Горана Киковића, Бранислав Оташевић, Давид Лалић, Станко Пауновић, који је водио програм, Добрица Ђаловић, народни гуслар, етно групе Сретењске зоре и Треће доба, група пјевача из Удружења пензионера. Скупу су присуствовале угледне званице Саша Симоновић, Бранко Јокић, директор музеја из Приштине, као и друге угледне личности.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


A ko će, ako neće Vasojevići!
Da se prisjete, kako oni nikad ne zaboravljaju!
Pamtiše su junački Vasojevići!
Pamte i za nas tamo u one četri nahije, što smo jednom bili najbolji Srbi, pa više nijesmo!? … Srbi, oni jedini Crnogorci! Koji više nijesmo ništa, od kada smo upustili srpsko u najljepšu Planinu bliže srpskog mora!
Ne gine nam da se jednom kajemo! Ako nas Bog pogleda, da ne okasnimo, da za sve bude kasno!!!
Hvala Vasojevićkoj braći koji su bolji, stoput bolji od nas!
Da ako i mi skora progledamo i povratimo se sebi!
Opet oni isti u koje su jednom gledali svi Srbi, kojekude! … Jadi nas znali, Katunjane! Još i one u preostale tri Starocrnigorske nahije đe je živio i živi Srbin, onaj jedini i pravi Crnogorac!!!
… Svi jednako obrukani, neka nam je Bog upomoć!