ИН4С

ИН4С портал

Даниловић: Квалитет високог образовања не може да постоји без отвореног и одговорног понашања академске заједнице

1 min read

Фото: Вијести

Kвалитет високог образовања не може да постоји без отвореног и одговорног понашања цијеле академске заједнице уз поштовање слободе у настави и истраживању, оцијенио је вршилац дужности директора Агенције за контролу и обезбјеђење квалитета високог образовања, Горан Даниловић.

Даниловић је на округлом столу „Академски интегритет – услов без којега се не може“ истакао значај јачања академског интегритета, као једног од најважнијих услова без којег се не може јачати култура квалитета на установама високог образовања.

“Квалитет високог образовања не може да постоји без честитог, објективног, отвореног, одговорног понашања цијеле академске заједнице уз поштовање слободе у настави и истраживању”, сматра Даниловић.

Он је рекао да у томе учествују академско особље, студенти, али и спољни евалуатори у поступцима акредитације студијских програма и реакредитације установа високог образовања.

Како је саопштено из Агенције, Даниловић је истакао да се много већи и развијенији системи високог образовања суочавају са истим изазовима када је ријеч о примјени начела академског интегритета.

Он је нагласио да су, са друге стране, системи које карактерише висока репутација, утемељена на високим стандардима и квалитету образовања стекли такав статус управо јачањем начела академске честитости.

Даниловић се током излагања осврнуо на резултате који су постигнути у претходном периоду.

Он је навео развој и усвајање допунског стандарда о академском интегритету који ће се користити током институционалних евалуација а који је развијен кроз пројекат „Квалитетно образовање за све“ уз подршку канцеларије Савјета Европе (СЕ).

Као наставак успјешне сарадње, Даниловић је најавио реализацију пилот евалуације допунског стандарда о академском интегритету, која ће имати за циљ тестирање стандарда кроз његову практичну примјену на установама високог образовања.

“На овај начин, уз помоћ установа високог образовања, добиће се оцјена стандарда односно, препоруке да ли је стандард потребно унаприједити и прилагодити потребама црногорског система високог образовања”, каже се у саопштењу.

Додаје се да ће пилот евалуација помоћи установама високог образовања да тестирају своје интерне системе обезбјеђења квалитета кроз оцјену степена испуњености свих критеријума дефинисаних допунским стандардом о академском интегритету.

Предсједница Етичког комитета Мара Шћепановић се осврнула на резултате и иницијативе које је Етички комитет реализовао, од доношења Закона о високом образовању и подзаконских аката.

Шћепановић је истакла да је у процесу креирања и очувања акдемског интегритета, важна улога установа високог образовања.

Према њеним ријечима, управо те установе стварају свршене студенте као људе од интегритета а који ће даље преносити знање али и основне постулате о академској честитости.

Она је закључила да су промоција и формализација, као и препознавање проблема о академском интегритету и свих иницијатива и постулата о академској честитости изузетно важни за подизање и јачање свијести институција а кроз то и појединаца.

Представник канцеларије СЕ Милош Бошковић је нагласио значај пројекта “Квалитетно образовање за све” наводећи бројне резултате који су реализовани кроз тај пројекат.

Он је најавио иницијативе које ће бити реализоване у наредном периоду, а тичу се јачања академског интегритета у црногорском систему високог образовања.

Како се наводи, неки од резултата су доношење Закона о академском интегритету, успостављање организационих тијела на установама високог образовања као резултат примјене Закона, доношење подзаконских аката.

Резултати су и бројне промотивне активности које су спроведене са циљем подизања свијести у академској средини али и широј јавности када је ријеч о важности примјене начела академског интегритета али и облика неакадемског понашања и евантуалних ситуација које настају као посљедица таквог понашања.

Бошковић је подсјетио и да ће управо пилот евалуација допунског стандарда о академском интегритету указати на предности и недостатке Закона о академском интегритету.

Учесници на округлом столу имали су прилику да чују излагање Клемена Шубица из Националне агенције за квалитет у високом образовању Словеније.

Наводи се да је Шубица био ангажован као експерт на развоју допунског стандарда о академском интегритету и изради Анализе система обезбјеђења квалитета у високом образовању и Закона о академском интегритету.

Он је нагласио да су адекватна комуникација и јавне дискусије, као што је овај округли сто, а које се баве питањима академског интегритета и која окупљају све учеснике система високог образовања, кључни за успјешну имплементацију свих нових иницијатива у једном систему.

У другом дијелу округлог стола учесници су имали прилику да кроз дискусију укажу на изазове са којима се сријећу у процесу примјене начела академског интегритета.

Додаје се да су учесници имали прилику да подијеле примјере добре праксе као и да дају предлоге и сугестије како да се кроз заједничке иницијативе јача академски интегритет у црногорском систему високог образовања али и у друштву уопште.

“Истакнути су примјери праксе који се спроводе на установама високог образовања, кроз промотивне елементе, развој едукативних алата за студенте, успостављање тијела и нормирање правила која се баве дисциплинским поступцима”, наводи се у саопштењу.

Из Агенције су казали да су учесници констатовали да је у процесу јачања академског интегритета важно да установе развијају критичко мишљење код студената, како кроз превентивну едукативну улогу тако и кроз јачање менторских улога професора.

Додаје се да је задатак професора да усмјеравају и помажу студентима у развијању културе академског интегритета.

“У том процесу, установе су врло често фокусиране само на студенте а да знају да изостану и они критички аспекти самоевалуације и унапређења квалитета на установи и међу запосленим”, каже се у саопштењу.

Како се додаје, на крају је закључено да иницијативе као што је овај округли сто могу да имају само позитивне ефекте када је ријеч о јачању академског интегритета и подизања свијести о важности ове теме за друштвоо.

“И да ће пилот евлауација која ће започети већ у наредних пар дана само допринијети унапређењу културе квалитета кроз оцјену и унапређење допунског стандарда поштујући специфичности црногорског система високог образовања”, казали су из Агенције, преносе Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net