ИН4С

ИН4С портал

Даниловић: Закон о високом образовању системски је и на тај начин се мора и мијењати

1 min read

Горан Даниловић

Закон о високом образовању системски је и на тај начин се мора и мијењати, поручио је директор Агенције за контролу и обезбјеђење квалитета високог образовања Горан Даниловић.

Он је указао да је у скупштинској процедури Предлог измјена и допуна закона о високом образовању чији је предлагач посланица Демократског фронта Бранка Бошњак.

Предлог се тиче измјена правила и процедуре по којој ће се бирати ректор Универзитета Црне Горе (УЦГ).

“Не спорећи право било којег посланика да у складу са Уставом и Пословником Скупштине предложи такав акт, сматрам обавезом да јавно упутим молбу да тај посао, ипак, урадимо другачије – системски”, рекао је Даниловић.

Он је навео да је питање избора ректора законски и практично врло важна и осјетљива ствар, али да то ни изблиза није најпречи посао којему би морао приступити парламент када је у питању високо образовање.

Како је подсјетио, почетком прошле године формирана је Радна група за израду новог Закона о високом образовању.

“Тај посао је започео ресор министарке (Весне) Братић, разумијевајући свеобухватност нужних измјена, али због „пада владе“, годину касније, посао није завршен”, навео је Даниловић.

Он је рекао да представник АКОКВО-а у почетку није био члан Радне групе, али да се од њих тражило да доставе инпуте, додајући да је крајем јула прошле године Агенција добила захтјев да именује представника у Радну групу.

Како је саопштио, од септембра до новембра одржана су три састанка тог тијела током којих је Агенција урадила три компаративне анализе, док је већ у новембру и почетком децембра одржана јавна расправа.

“Нажалост, коначан Нацрт са предлозима из јавне расправе никад нијесмо добили, вјероватно и из поменутих политичких разлога и посвећености Скупштине, у том тренутку, сасвим другим обавезама”, казао је Даниловић.

Он је навео да су, на њихово интересовање, обавјештавани да се закон преводи, да је послат Европској комисији, али да никад нијесу добили званичну потврду.

“На послу стварања новог Закона који је негдје заустављен и остао у форми нацрта, са плодном јавном расправом, радило је петнаестак чланова Радне групе и била би велика штета умјесто оживљавања тога великог посла сада кретати у парцијална рјешења којима се начин избора ректора УЦГ представља најважнијим или кључним”, рекао је Даниловић.

Црној Гори је, према његовим ријечима, неопходна нова, стална, регионална иницијатива у високом образовању, како би држала корак са политичким иницијативама у оквиру Берлинског процеса или „Отвореног Балкана“, које директно утичу и на квалитет и квантитет образовних процеса и система.

“Дакле, вратимо се, заједничким напором, потрази за негдје изгубљеним нацртом нашег Закона, и довршимо посао који је започет”, истакао је Даниловић.

Он је казао да је државни универзитет и даље најдоминантнија установа, са убједљиво највећим потенцијалом у високо-образовном систему, али је нужно да начин избора ректора, или других управљачких органа, не буде суштина законодавног ангажовања посланика.

“Него посљедица или производ једном и коначно успостављених академских правила која ће, можда, наџивјети и законодавце и управљачке органе”, додао је Даниловић.

Како је рекао, независност образовног процеса, научно-истраживачког рада, унутрашњих избора и правила у свим установама високог образовања, императив је иза којега мора стати држава и сви сегменти њене власти.

“Промијенимо, свакако, и начин избора на државном универзитету, али не ад хок него у подразумијевајућем редосљеду потеза од којих ће студенти, и прије свих они, имати највише користи – академске, наравно”, закључује се у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *