Дарко Влаховић донирао 300.000 евра, Главни град Подгорица ни да одговори
1 min readАсоцијација C. R. E. A. M. Montenegro PPP Alliance коју представља Дарко Влаховић у Црној Гори је додијелила донацију о 300.000евра у виду Студије за реконструкцију цјелокупног стадиона под Горицом у 4 фазе. Студију је израдила престижна њемачка компанија Аренацом коју потписује Томас Шпек, Експерт ФИФА и УЕФА за безбједност и изградњу фудбалских стадиона, са највећим референцама у пројектовању, изградњи и безбиједности фудбалских стадиона.
Кроз лични ауторитет и пословни кредибилитет са престижним међународним компанијама и институцијама желио сам дати допринос развоју свог родног града Подгорице. Сарадња са главним градом је била коректна до доласка Филипа Алексића за главног градског архитекту крајем 2018.г, од тог тренутка настају проблеми и отворен анимозитет према мени и мом доприносу пројекту, каже Дарко Влаховић.
Дана 13. 9. 2019.г, када сам предао завршену Студију Главном граду Погорици и још до сада нисам добио документ о прихватању или не прихватању донације, иако је Студија постављена у другом јавном конкурсу као прилог конкурса? Сарадња са Главним градом је започета консензусом да се цијели процес одвијаја кроз транспарентне међународне конкурсе, како би се добила најквалитетнија рјешења, најквалитетнији партнери и међународно финансирање које може обезбиједити разне врсте субвенција и за пројекат и за Главни град Подгорицу. Интерес Главног града је био да се изгради источна трибина која неће бити финансирана из буџета и тако растерети јавне финансије, такође да се после дугог низа година и безуспешних покушаја коначно дође до изградње трибине.
Расписивањем првог јавног конкурса за идејно рјешење 20.12.2019.г, главни градски архитекта Филип Алексић, злоупотребљава службени положај и прави бројне пропусте који су и довели до фијаска у првом јавном конкурсу. Игнорише потписан Меморандум о сарадњи од 6.08.2015.г, и Уговор о донацији од 16.11 2016.г,између C. R. E. A. M. Montenegro PPP Alliance и Главног града Подгорице,на начин што:
Не расписује међународни већ национални јавни конкурс и аутомацки елиминише све међународне компаније које имају референце да су пројектовале фудбалску инфраструктуру по ФИФА и УЕФА стандардима а које би се пријавиле на конкурсу?
Не укључује израђену Студију у јавни конкурс и поред донешеног Закључка Главног града о њеном постављању као предусловом за објаву конкурса?
Не тражи да побједничка идејна рјешење требају потписивати аутори и фирме са искуством у пројектовању стадиона по УЕФА стандардима?
Не тражи да конкурсом критеријум буде УЕФА 4* како је у Студији дефинисано и у разговорима који су вођени током израде Студије већ тражи нижи критеријум УЕФА 3*?
Не поставља у жирију члана који је оцјењивао идејна рјешења по УЕФА стандардима?
Не тражи у конкурсу трибину од 5.000 мјеста како је у Студији дефинисано већ 6.000?
Не тражи се конкурсом обавезна препорука међународног експерта за изградњу стадиона да се терен мора проширити на источну страну 10 метара, како би се коначно добио терен према захтјевима ФИФА и УЕФА?
У штурим информацијама након завршетка конкурса које је дао главни градски архитекта Филип Алексић, сазнајемо да ниједан од три пристигла рада на конкурсу за идејно рјешење није завриједио прву награду.
“Након прегледа три приспјела рада нажалост,немамо побједничко рјешење а накнадно је дисквалификован и добитник друге награде.Након што је жири отворио
коверте утврђено је да један члан овог ауторског тима у пословном односу са чланом жирија због чега је жири одлучио да ауторски тим дисквалификује. Драган Коматина је члан жирија код кога је у пословном односу другонаграђена па дисквалификована, који је и сувласник пројектантског бироа Студио К. Расписујући други јавни конкурс 26. 6.2020.г, главни градски архитекта Филип Алексић и даље остају при истом моделу који је доживио фијаско у првом конкурсу и то на начин што:
Не расписује међународни већ опет национални јавни конкурс са јасном поруком да не желе добити квалитетна рјешења међународних компанија које имају референце у фудбалској инфраструктури по ФИФА и УЕФА стандардима а које су исказале интересовање да се пријаве на јавни конкурс?
Не укључује израђену и предату Студију у конкурс већ једну од радних верзија?
Не тражи да побједничка идејна рјешење требају потписивати аутори и фирме са искуством у пројектовању стадиона по УЕФА стандардима?
Не тражи да конкурсом критеријум буде УЕФА 4* како је у Студији дефинисано и у
разговорима који су вођени током израде Студије већ тражи нижи критеријум УЕФА 3*?
Не поставља у жирију члана који је оцјењивао идејна рјешења по УЕФА стандардима?
Не тражи у конкурсу трибину од 5.000 мјеста како је у Студији дефинисано већ 6.000?
Не тражи се конкурсом обавезна препорука међународног Еxперта за изградњу стадиона да се терен мора проширити на источну страну 10 метара, како би се коначно добио терен према захтјевима ФИФА и УЕФА?
У распису конкурса у члану 17. језик на коме се расписује и спроводи конкурс пише:
Расписивач расписује и спроводи конкурс на црногорском језику,а у прилогу се налази незванична (радна) верзија Студије и то на енглеском језику. Јавно је познато за лоша искуства која имамо у пројектовању сјеверне и јужне трибине гдје се из неколико редова не види цијели терен,док са за западну трибину не штампају карте за прва два реда јер се не види велики дио терена. Такође та пројектна рјешења ниси испунила ни све критеријуме безбједности за директне учеснике фудбалских утакмица. Познат је догађај са утакмице квалификација за ЕУРО 2016 између Црне Горе и Русије када је гостујући голман Игор Акинфејев погођен бакљом у главу, након чега је делегат прекинуо утакмицу.
На завршеном другом јавном конкурсу стручни жири у саставу: главни државни архитекта Драган Вуковић, професорица на Архитектонском факултету Славица Стаматовић Вучковић, предсједник ФСЦГ Дејан Савићевић, архитекта Јуриј Садар, главни градски архитекта Филип Алексић, секретар Секретаријата за планирање простора и одрживи развој Миљан Баровић, помоћник секретара за област спорта у Секретаријату за културу и спорт Милош Антић, су додијели:
1 награда: 20.000 евра ДИД111 – Иван Јовићевић, Душан Ђуровић,Денис Тахировић.
2 награда: 10.000 евра ЕГМ135 – Ивана Булатовић, Нађа Пејовић, Бојана Церовић, Филип Коматина.
3 награда: 5.000 евра СПГ123 – Славица Коматина, Тамара Новаковић, Павле Коматина, Нина Челебић.
На јавном конкурсу се пријавило 10 конкурсних радова које потписују укупно 26 аутора, али је веома интересантно да су и прву и другу и трећу награду освоили, супруга,два сина и четворо сарадника из пројектантске фирме Студио К,чији је сувласник, члан жирија из првог конкурса Драган Коматина?? Такође се мора примјетити и невјероватан таленат побједничких аутора да освајају главне награде у изради идејних рјешења од вртића и јаслица преко основних школа до трибина стадиона по УЕФА стандардима,а за које је јавно скоро немогуће добити више информација.
Ђуровић Душан – Студија К и Јовићевић Иван
Прва награда за идејно рјешење вртића и јаслице у Улцињу. јул 2019. г.
Прва награда за идејно рјешење основне школе у Толошима. Фебруар 2020. г.
Прва награда за идејно рјешење источне трибине у Подгорици. Септембар 2020. г.
Пејовић Нађа – Студија К, трећа награда за идејно рјешење основне школе у Толошима. Друга награда на првом конкурсу за источну трибину али је накнадно дисквалификована јер ју је препознао члан жирија Драган Коматина као своју запослену. Друга награда на другом јавном конкурсу за идејно рјешење источне трибине.
Коматина Славица – сувласница Студија К, супруга члана жирија из првог конкурса и сувласника Студија К, Драгана Коматине.
Трећа награда на другом јавном конкурсу за идејно рјешење источне трибине. Коматина Филип – Студио К, друга награда на другом јавном конкурсу за идејно рјешење источне трибине.
Коматина Павле – Студио К, трећа награда на другом јавном конкурсу од за идејно рјешење источне трибине.
Булатовић Ивана – Студио К, друга награда на другом јавном конкурсу од 26.06.2020.године, за идејно рјешење источне трибине.
Церовић Бојана – Студио К, друга награда на другом јавном конкурсу за идејно рјешење источне трибине.
Да ли се овдје ради о једној преталетованој и преуспјешној породици и фирми Студио К или је нешто друго у питању можда је то питање и за нове демократске институције!
У побједничком идејном рјешењу за источну трибине у оквиру пројектоване трибине су поред источне трибине од 6.026 мјеста предвиђене и двије подземне етаже са 430 паркинг мјеста. Главни градски архитекта Филип Алексић је 26.06.2020.г, расписао национални конкурс за источну трибину и подземну паркинг гаражу док само 14 дана касније 10.07.2020.г, расписује међународни конкурса за подземну паркинг гаражу на Тргу независности? Долазимо до невјероватног закључка да нам трибину од 6.000 мјеста са строгим стандардима ФИФА и УЕФА и двоетажну подземну паркинг гаражу са 430 паркинг мјеста може пројектовати домаћа памет, док нам само за подземну паркинг гаражу на Тргу независности, потребна међународна памет. Или је можа нешто друго у питању?
Након јавног саопштења Дарка Влаховића о бројним злоупотребама и неправилностимо у оба јавна конкурса за источну трибину које је починила управа Главног града, главни градски архитекта Филип Алексић се обратио реаговањем.
„Као главни градски архитекта и предсједник Савеза архитеката Црне Горе, сматрао сам да Црна Гора апсолутно има квалитета и знања да овај пројекат може потписати локална сцена, што се испоставило као исправна одлука.На тај начин добијена је вишеструка корист, гдје је колегама пружена могућност да покажу свој таленат, као и новчане награде које су остале у Црној Гори. Такође, о проблематици која се односи на доградњу постојећег објекта,најбоље могу одговорити људи који познају локалне услове“.
Према ријечима донатора Дарка Влаховића почетком октобра је завршена стручна анализа три побједничка идејна рјешења за источну трибину Градског стадиона коју је урадио, ФИФА и УЕФА Експерт за пројектовање, изградњу и безбједност фудбалских стадиона Томас Шпек и www.arenacom.eu. Он сматра да ниједно идејно рјешење за источну трибину подгоричког Градског стадиона које су надлежни наградили не одговара захтјевима УЕФА Зеленог водича о изградњи стадиона.
У анализи коју смо имали на увид се каже да Источна трибина која је била тема конкурса за идејно рјешење, чини само 25 одсто укупног дизајна. Без комплетног дизајна новог стадиона, чак и изграђеног у четири фазе, није могуће одлучити се за појединачну трибину. Вјерујемо да одговорни субјект за овај конкурс није разумио пуни обухват и да ниједан од понуђача није правилно одговорио на овај захтјев.
“Према савјетима Аренаком, очекивали смо да ћемо добити концепт који приказује четири развојне фазе новог стадиона, укључујући помјерање фудбалског терена на источну страну, како би се коначно добио терен према захтјевима ФИФА и УЕФА, укључујући све потребне зоне около – зона за загријавање, клупе за играче, тренерске зоне, подручја за фотографе. Такође, као што смо савјетовали, „ОБИ – ВАН‟ (простор за медијске камионе са око 1.200 метара квадратних) мора се привремено развити иза источне трибине – што није видљиво у три награђена идејна рјешења. Ниједан од учесника на конкурсу није одговорио овим захтјевима”, наводи Шпек у анализи.
Напомиње да је за градњу подгоричког Градског стадиона највјероватнији модел јавноприватног партнерства, па су учесници на конкурсу требало да “уложе своју способност у
развијање структуре прихода, како за дане утакмица тако и за дане када се утакмице не играју, како би омогућили приватном инвеститору да структуира финансирање”. “Не можемо да нађемо одговарајуће рјешење за овај захтјев, који је поред дизајна стадиона, неопходан. Према савјетима Аренацом, очекивали бисмо да ће учесници на конкурсу ангажовати међународне савјетнике за стадионе, али не можемо видјети да је било која од дизајнерских кућа користила савјетнике који раде за ФИФА или УЕФА”, наводи Шпек у анализи.
Кад је у питању побједничко рјешење, Шпек тврди да је “више је него очигледно да не разумије како да дизајнира стадионе у складу са захтјевима Зеленог водича УЕФА”.
“Локација паркинга и канцеларија је једноставно погрешна или не постоји. Компанија није разумјела ни потребу јавноприватног партнерства. Не видимо да је коришћен сав потенцијал за остваривање додатног прихода данима када нема одигравања утакмица. Предлог дизајна помало подсјећа на досадан и старомодан совјетски дизајн, и има пуно простора за побољшање”, закључује Шпек у анализи.
Представник асоцијације “C.R.E.A.M Montenegro PPP Alliance” Дарко Влаховић, осврћући се на анализу Шпека,поставио је питања градоначелнику Ивану Вуковићу и Влади Црне Горе: Ко би могао имати интерес, да се Главни град Подгорица и Влада Црне Горе одлуче за модел плаћања више од 16 милиона еура из буџета за изградњу источне трибине у ситуацији гдје смо већ задужени 90 одсто БДП, док се и најразвијене земље боре за долазак страних инвестиција?
Ко би могао имати интерес, да се не прихвати модел према којем Главни град Подгорица и Влада Црне Горе не инвестирају ни евро, већ учествују са земљиштем и комуналијама, а добијају источну трибину по УЕФА стандардима и дио пословних простора од више
заинтересованих понуђача током транспарентног међународног тендера”, пита Влаховић.
Нејасно је, сматра он, и ко би могао имати интерес да “Главни град Подгорица и Влада одбију модел који би могао довести стране инвестиције у центар града и уз додатне садржаје омогућити инвестирање и до 100 милиона еура”. “Ко би могао имати интерес и чега се управа Главног града плашила када је два пута организовала национални, а не међународни јавни конкурс за идејно рјешење, иако Главни град бира стручни жири и одлучује ко ће бити побједник конкурса? Ко би могао имати интерес да се не ревитализује центар града и да се кроз нове атрактивне саџаје отворе нова радна мјеста, а људи повежу директно са природом – парк шума Горица? Ко би могао имати интерес да умјесто новоизграђене источне трибине и нових атрактивних садржаја предвиђених ДУП-ом „Нова Варош 2‟, ми имамо урбану прерију у центру града. Ко би могао имати интерес, да се веома лако одлучује да се гради инфраструктура користећи моћ потписа и печата и то све плаћајући из буџета или задуживањем садашњих и будућих генерација? Злоупотребљавајући службени положај у току организовања и првог и другог конкурса, главни градски архитета Филип Алексић је потрошио 61.508,00 евра новца свих грађана Подгорице за безвриједно одштампани папир у виду идејних рјешења која су израдили аутори без икаквих референци у пројектовању стадиона. Тако је изгубљена још једна година због самовоље и злоупотребе положаја главног градског архитекте Филипа Алексића уз пуну подршку Градоначелника Ивана Вуковића.
О транспарентности Главног града Подгорица говори и случај након завршетка другог јавног конкурса за идејно рјешење источне трибине,када су на свом званичном веб-порталу www.podgorica.me ,„Огласна страна“ прво поставили а након 24 сата и избрисали најважније информације о именима побједничких аутора и награђеним радовима? Избрисане су линкови од 03. 08. 2020. г. на којем су била постављена: питања и одговори у вези са конкурсом до 27. 07. 2020. г., а која су била послата на имејл адресе извјестилаца конкурса. Затим, од 02.10.2020.г, на којем су биле постављене: Одлука жирија, Завршни извјештај жирија, Извјештај о отварању коверти са ознаком ПОДАЦИ О АУТОРУ и Радови.
Главни град Подгорица је на свом званичном веб порталу www.podgorica.me ,„Огласна страна“ оставио само информације: Од 26. 06. 2020. г, Распис конкурса за идејно архитектонско рјешење источне трибине градског стадиона у Погорици. И од 02.10.2020.г, Одлука жирија (на којој су само шифре награђених радова без имена аутора и побједничких радова)?
Зашто је управа Главног града Подгорице и са којим циљем ускратила јавност о информацијама везане за имена побједничких аутора, радове побједничких аутора и објавила само шифре побједничких радова, на свом wеб порталу www.podgorica.me ,„Огласна страна? Источна трибина стадиона под Горицом по идејном рјешењу које су одабрали између осталог, предсједник ФСЦГ Дејан Савићевић, главни државни архитекта Драган Вуковић, главни градски архитекта Филип Алексић итд,имаће 6.026 мјеста и коштаће, 16.548.718,00 евра, које ће платити Влада Црне Горе и ФСЦГ. Тако ћемо комплетирати Национални стадион гдје западна трибина има 4.700 мјеста, сјеверна трибина 2.700мјеста, јужна трибина 2.700 мјеста и источна трибина 6.026 мјеста?
Прије неколико дана по пријави Управе за јавне радове, МОРТ је формирао три радне групе које ће испитати поступање у изради техничке документације и ревизије пријављених пројекта који се финансирају из буџета, гдје се предлаже одузимање лиценци фирмама и инжењерима. Разлог су
фалични пројекти због чега су потребни додатни радови који коштају у милионским износима грађане Црне Горе. Један од фаличних пројеката који ће испитати радне групе МОРТ-а је и пројектант фудбалског стадиона на Цетињу, Студио К и главни пројектант Драган Коматина?
Након јавно објављене анализе Томаса Шпека, Експерт ФИФА и УЕФА за безбједност и изградњу фудбалских стадиона од 21. 11. 2020. г, и на више постављених питања Дарка Влаховића још од 13. 10. 2020. г. нема реаговања нити одговора како од челника ФСЦГ тако ни од градоначелника Ивана Вуковића? Влаховић је додао да је за њега није патриотизам држати десну руку на срцу док слушате химну а лијевом руком користећи моћ печата и потписа плаћати потребну инфраструктуру из градске и државне касе и тако задуживати садашње и будуће генерације! Бити патриота не значи бити за власт, имати обавезу према свом народу и држави а не према власти је за мене патриотизам„, на крају је закључио Дарко Влаховић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: