ИН4С

ИН4С портал

Дармановић спреман за контролно саслушање

1 min read
“Тежа повреда службене дужности је давање изјава и саопштења без одобрења министра вањских послова или лица које он овласти”, наводи се у ставу 5 члана 112 Закона о вањским пословима. Из Дармановићевог ресора јуче је саопштено да Министарство вањских послова није, ни на који начин, у било ком тренутку, било упознато са ставовима тројице амбасадора изнесеним у њиховом заједничком јавном оглашавању.

Срђан Дармановић

“У сличним ситуацијама никад није било проблема да се појавим пред скупштинским одбором. Недавно је тема била наше европске интеграције. Сад, уколико се одлучи, ово може бити тема. Ово уопште није спорно. У овом послу Влада мора да сарађује са парламентом”, казао је Дармановић ,,Вијестима”.

Министар вањских послова, Срђан Дармановић, спреман је да дође на контролно саслушање, које су затражили представници Демократског фронта (ДФ) због одлуке тројице амбасадора да плате казну суспендованој службеници Министарства вањских послова, Мирни Никчевић. Амбасадори Миодраг Влаховић, Небојша Калуђеровић и Жељко Перовић платили су казну од 600 еура коју је прекршајни суд изрекао Мирни Никчевић због говора мржње.

Представници ДФ-а Бранка Бошњак и Јован Вучуровић прекјуче су поднијели иницијативу за саслушање Дармановића пред Одбором за међународне односе и исељенике. На питање да ли ће заказати сједницу, предсједник Одбора Андрија Николић казао је да је у званичној посјети Словачкој. Према Пословнику Скупштине, предсједник Одбора је дужан да закаже сједницу ако то затражи предсједник парламента или трећина чланова одбора. Да би се разматрао предлог посланика Фронта, потребно је да га подржи и трећи опозициони члан Одбора за међународне односе и исељенике Миодраг Лекић (Демос). Лекић је казао да није потписао иницијативу, али да ће подржати расправу на Одбору.

,,Сваку друштвену аномалију треба демократски расправити у Скупштини. Наведени догађај који је без сумње без преседана и непознат у упоредној пракси дипломатије, па и оној међународној, треба јавно расправити на Одбору. Уосталом и носиоци ове теме су очигледно хтјели публицитет. Остаје непознат став владајуће коалиције који, има се утисак, још нису схватили да Скупштина није мјесто односа снага већ мјесто демократије, јавности и контролне функције”, казао је Лекић.

Никчевић је суспендована па кажњена јер је на свом Фејсбук профилу вријеђала вјернике који су се на Тројчиндански дан окупили испред Саборног храма Христовог васкрсења у Подгорици. Након што је Никчевић објавила да су јој три амбасадора платила казну, црногорске дипломате су, без консултација са министром, објавиле саопштење у коме су навели да се не кажњавају они који “смишљено, мучки, оркестрирано и организовано ударају на Црну Гору”.

Посланици ДФ-а тражили су саслушање Дармановића због саопштења амбасадора и, како се наводи, отворене подршке распиривању националне, вјерске и расне нетрпељивости. Вучуровић је јуче казао да се екстремистичка политика власти наставља “позивом на линч који је саопштила савјетница, а подржали амбасадори”.

“У свакој другој држави онакви фанатици били би макар под хитно смијењени, али овдје нема правне државе, а таква мржња се одомаћила и постала дио званичне политике ДПС и сателита”, оцијенио је Вучуровић.

Коментаришући саопштење амбасадора, премијер Душко Марковић рекао је у понедјељак да се ради о непримјереној реакцији и истакао да институције не смију да буду платформа за било какве личне ставове и испољавања. Потез тројице амбасадора није наишао на одборавање омбудсмана који је оцијенио да су плаћањем казне “искомпромитовали сврху санкције коју је изрекао суд”.

Либерална партија (ЛП) и Црногорски покрет јуче су осудили “медијску хајку која је свој врхунац доживјела нападима на црногорске амбасадоре:

“Они су доживјели јавни линч, који већ мјесецима доживљава и Никчевић, и то због приватног дјеловања, гарантованог Уставом свима, па и дипломатама”, саопштено је из ЛП.

Тројици амбасадора је из Министарства вањских послова (МВП) јуче је стигао званичан позив на разговор. Како су навели из МВП, након разговора са њима одлучиће о даљим корацима, у складу са уобичајеном праксом и Законом о вањским пословима.
Чланом 113 Закона о вањским пословима предвиђено је да министар може казнити чланове дипломатског особља са 20 до 30 плате у случају тежих дисциплинских прекршаја.

“Тежа повреда службене дужности је давање изјава и саопштења без одобрења министра вањских послова или лица које он овласти”, наводи се у ставу 5 члана 112 Закона о вањским пословима.

Из Дармановићевог ресора јуче је саопштено да Министарство вањских послова није, ни на који начин, у било ком тренутку, било упознато са ставовима тројице амбасадора изнесеним у њиховом заједничком јавном оглашавању.

 

Прочитајте још:

ДФ тражи саслушање министра Дармановића

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net