ИН4С

ИН4С портал

“Даскама које живот значе” завјесу спустили само Велики рат и вирус корона

Оно што није успело вирусима тифуса и колере 1915. године, великих богиња седамдесетих, санкцијама и НАТО бомбардовању деведесетих, успело је вирусу корона. Засада је извесно да се позоришна завеса неће ни подизати до краја ове сезоне

Народно позориште Србије, фото: Новости

Први пут у историји Народног позоришта (а да нису ратне околности), прекинут је позоришни живот у Србији. Оно што није успело вирусима тифуса и колере 1915. године, великих богиња седамдесетих, санкцијама и НАТО бомбардовању деведесетих, успело је вирусу корона. Засада је извесно да се позоришна завеса неће ни подизати до краја ове сезоне.

Јер, без обзира на укидање ванредног стања опасност од заразе није прошла, а позоришна уметност подразумева близак контакт – и глумаца на сцени и публике у гледалишту.

Иако су нас у прошлости сналазила различита ванредна стања, улога позоришта је увек била иста: да бодри народ и подиже морал. Сада смо се нашли у ситуацији која од театра захтева можда највећу жртву. Да се повуче, да ућути, да затвори врата – каже театролог Јелица Стевановић, музејски саветник у Музеју позоришне уметности Србије.

Током 150 година свог постојања, Народно позориште у Београду „забравило“ је врата само за време Првог светског рата. По речима наше саговорнице, део ансамбла био је мобилисан, персонал се разишао, а многобројно становништво отишло из престонице. Тако је, стицајем околности, позориште затворено, док је један број глумаца националног театра у повлачењу ка југу стигао до Скопља.

У Скопљу је био Бранислав Нушић. Одмах по завршетку Првог балканског рата „дао се у акцију“ да оснује позориште у овом граду, који је у то време припадао Србији. Наш писац суочио се са веома тешким задатком, јер је до тада то била турска касаба, а живаљ у њој потпуно неупућен у позоришни живот – бар по западним мерилима. У Османском царству живот се углавном одвијао у кућама и двориштима. Јавних окупљања није било, па самим тим ни позоришних представа.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy