Дебата у Савету Европе: Прозападна опозиција у Стразбуру тражи прелазну владу

Фото: Новости
У дану у ком је Савет безбедности УН расправљао о извештају о Косову и Метохији у Парламентарној скупштини Савета Европе одржана је дебата са темом „Протести и скупови на Западном Балкану и у Централној Европи“.
У дебати која је трајала дуже од сат времена и у којој је учешће узело тридесет посланика из више држава Европе. За расправу није било унапред припремљеног извештаја, нити се гласало о неком документу.
Шефица делегације Србије Биљана Пантић Пиља изјавила је током дебате да блокаде студената у Србији немају везе са трагедијом у Новом Саду већ са жељом да се промени власт на улици и нагласила да је Србија, следећи политику председника Александра Вучића, очувала мир и стабилност у земљи.
„Иако су испуњени сви захтеви које су студенти поставили, блокаде се настављају, јер ово нема везе са трагедијом у мом граду, Новом Саду, већ са жељом да се промени власт на улици и сруши легитимно изабрани председник Вучић“, рекла је у уторак Пантић Пиља.
Она је оценила да је „време да се чује глас већине, а не бука мањине“ и оптужила опозицију да је „на најбруталнији начин“ искористила трагедију у Новом Саду за протест против власти.
Истовремено је истакла да је Србија једина земља у којој против демонстраната није употребљена сила, док је полиција користила силу против учесника протеста у другим европским земљама.
„Блокадери и опозиција свакодневно подривају слободу кретања, слободу мишљења и слободу медија свих оних који мисле другачије. Последњих неколико месеци протести су постали све насилнији. Физички се нападају представници власти, новинари и грађани који не желе да протестују, већ само желе да живе нормално“, навела је она.
Како је додала, упркос позивима председника Вучића, досадашњег председника Владе Србије Милоша Вучевића и председнице Народне скупштине Ане Брнабић на дијалог, блокатори и опозиција су то одбили.
„Поносна сам на чињеницу да долазим из Србије, која до данас учи многе земље лекцију о демократији и, упркос свему што се дешава у нашој земљи, водећи се политиком председника Александра Вучића, сачували смо мир и стабилност“, рекла је Пантић Поља.
Она је грађанима Србије поручила да „када су говори опозиције исти као говори представника Хрватске, Албаније и тзв. Косова, јасно је чије интересе заступају“.
Потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за европске интеграције Елвира Ковач изразила је наду да ће се „вратити академска нормалност“ у Србији и потврдити основно право свих студената да наставе своје образовање.
„Тренутна ситуација у Србији представља забрињавајући преседан, где се владавина права селективно примењује и где је неактивност академских институција довела до системског ускраћивања образовања већини“, оценила је Ковач.
Она је нагласила да се право на протест и право на образовање међусобно не искључују.
„Они морају да коегзистирају на начин који поштује правни оквир и основне слободе свих појединаца“, поручила је Ковач.
Она је оценила да је трагични догађај од 1. новембра прошле године у Новом Саду искоришћен као изговор за акције као што су физичко спречавање запослених у судовима и тужилаштвима да дођу на своја радна места и блокирање рада парламента.
Ковач је рекла да је део студената затворио већину факултета у Србији и да су предавања и испити прекинути и отказани на неодређено време због чега су, како је навела, сви студенти који не одобравају блокаде ускраћени за своје уставно право на образовање.
„Желела бих да подвучем кључну тачку: сви ми, наравно, делимо са студентима дубоку посвећеност правди, једнакости и владавини закона, и подржавамо право на мирне протесте, као и тежњу за смисленим друштвеним променама демократским средствима. Међутим, верујем да све такве акције морају да поштују принципе које настоје да подрже. Владавина права се не може бранити њеним заобилажењем, као што се основна права не могу заштитити кршењем права других. Приступ образовању треба да буде заштићен, без политичких идеолошких или институционалних опструкција“, поручила је Ковач.
Она је додала да „остаје да се надамо да ћемо поштовати принципе демократије и благостања свих грађана Републике Србије“.
Опозиција у Стразбуру тражила прелазну владу
У дебати су учествовали и посланици прозападне опозиције из Србије који су позвали Запад да стане уз студенте у блокади.
„Србија је устала и шаљемо вам поруку. Чујте нас. Разумите нас. Српска памет и младост су устале“, казао је потпредседник Народног покрета Србије Ђорђе Станковић.
Посланица Странке слободе и правде Јелена Милошевић рекла је да се Србија се данас налази у дубокој друштвеној и политичкој кризи.
„Режим појачава репресију – хапсе се људи који гађају јајима и водом партијске функционере, док они који су одговорни за трагедију остају недирнути. Јасно је да је влада изгубила легитимитет и да постоји само један миран пут напред: формирање прелазне владе са ограниченим мандатом да обезбеди услове за слободне и поштене изборе“, поручила је она.
Током дебате у Стразбуру говорило се и о протестима у Северној Македонији, Турској, Грчкој и Мађарској, а када је реч о Србији, велики број учесника говорио је о томе како се студенти боре против корупције и за већу демократију, транспарентност, правду и одговорност, људско достојанство и слободу медија.
Пролећно пленарно заседање ПССЕ почело је 7. априла и трајаће до 11. априла.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


AKO TRAMPA NECE IMAT CE PUTINA…A AKO NECE PUTINA TU JE SI DJI A POSLE MODI PA ERDOGAN PA NETJANJAHU …I REDOM PA KO IM SVIDI SE …