Дејан Вукшић кандидат на предсједничким изборима
1 min readДок парламентарци не знају хоће ли и како изабрати уставне судије, грађани макар знају да ће предсједника бирати они 19. марта. Но, мање од два мјесеца до избора, Црна Гора и даље нема ниједног званичног предсједничког кандидата.
Новинар Монитора Предраг Николић каже да одлука не зависи од партија, већ од процјене њихових лидера да ли ће се кандидовати или не.
„Очигледно се вага, јер нијесу у игри само предсједнички избори, него и парламентарни и сви чекају, ослушкују ко ће бити кандидати. У ствари, чека се само да ли ће предсједник ДПС-а и државе изаћи испред своје партије и поново се кандидовати“, казао је Николић.
Лидер ДПС-а Мило Ђукановић, један је од могућих кандидата ДПС-а. Он је за предсједника биран већ два пута, а у седам наврата био је на челу Владе. Друго име које фигурира је и Милица Пејановић Ђуришић, која је раније била министарка одбране, посланица, амбасадорка и предсједница ДПС-а. Спекулише се да би ова партија могла да кандидује и одлазећег градоначелника Подгорице и потпредсједника партије Ивана Вуковића или посланика и бившег министра спорта Николу Јановића.
„Опет све зависи од предсједника ДПС-а Ђукановића. Сама та најава и можда извјесна или не, видјећемо његова кандидатура, говори о том неком демократском капацитету њега самог и његове партије. Свакако да кандидовање неких од кредибилних кандидата ДПС-а као што је госпођа Пејановић-Ђуришић би био напредак или најава неких нових вјетрова за ту странку, што би било добро И благотворно за саму државу. Може та некандидатура Ђукановића да буде знак да неће да учествује на изборима на којима нема извјесне шансе да добије и да ли ће се свјесно неко од њих из ДПС-а жртвовати у томе поразу, видјећемо“, додаје Николић.
Као и око много ствари у протекле двије године, актуелна власт разједињена је и по питању предсједничких избора. Симптоматично је да је ДФ већ скупио 10 хиљада потписа, али не зна се за кога. Као потенцијални кандидат Фронта помиње се један од његових лидера и посланик Андрија Мандић. Међутим, није искључено да би у предсједничку трку могао ући и Милан Кнежевић.
Карте за 19. март не откривају ни Демокате, УРА, СНП. Уколико не дође до ширег консензуса, Демократе ће највјеровтније заиграту на свог лидера Алексу Бечића. Покрет Европа сад почиње да прикупља потписе, али ни они не саопштавају име кандидата, иако су могући њихов лидер и бивши министар финансија Милојко Спајић, будући градоначелник Подгорице и бивши министар економије Јаков Милатовић и бивша министарка одбране Оливера Ињац.
„Чини ми се да нема кандидата који би могао у првом кругу да побиједи убједљиво господина Ђукановића, али ето можда је стратегија та нека да се иде са више кандидата, па да се да подршка том једном кандидату. Помало плаши та њихова сигурност и убијеђеност да ће однијети побједу један од кандидата владајуће већине на предсједничким изборима. У овом тренутку господин Спајић је негдје и најозбиљнији у смислу да би могао да повуче највише гласова“, казао је Николић.
СДП је предложио да се грађанске и европске партије окупе око надстраначке личности, а у супротном они ће имати свог кандидата. Нагађа се да би то могао бити бивши лидер њихове партије и Парламента И доскорашњи министар вањских послова Ранко Кривокапић.
Према сазнањима ТВ Вијести, Демохришћанска странка Здравка Кривокапића за првог човјека државе кандидоваће бившег челника АНБ-а Дејана Вукшића.
Предраг Николић каже да би за грађане требало да буде најбитније да предсједник који ће бити на челу државе наредних пет година буде грађански орјентисан и да му водиља не буде интерес партије.
„Ми смо навикнути на такав став предсједника и премијера, али би добро било да дође нека личност која има интегритет И осјећај за мало шире добро, ширу заједницу, а не само за своју партију“.
Предсједник државе по закону и логици би требао да буде предсједник свих њених грађана. Ипак, чини се да нам нешто ни поштовање закона ни логика не иду посљедњих 30-так година, преносе Вијести.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: