Дејтонски споразум – 29 година од потписивања
Данас, 21. новембра се навршава 29 година откако је у војној ваздушној бази Рајт Патерсон код Дејтона, у америчкој држави Охајо, парафиран Општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини, познатији као Дејтонски мировни споразум.
Правни акт споразумног карактера донијет је да би се званично прекинуо рат у Босни и Херцеговини (1992 – 1995) и нарочито се бавио будућим управним и уставним уређењем БиХ.
Конференција је трајала од 1. до 21. новембара 1995, када су споразум потписали тадашњи предсједници Србије Слободан Милошевић, БиХ Алија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман послије тронедељних преговора.
Споразум је парафиран у присуству тадашњег државног секретара САД Ворена Кристофера, поред њега главни амерички посредници су били Ричард Холбрук и генерал Весли Кларк.
Званично је потписан у Јелисејској палати у Паризу 14. децемба 1995, чиме је БиХ подијељена на два ентитета – Републику Српску и Федерацији БиХ.
Ниједан од тројица потписника споразума више није међу живима, као ни некадашњи међународни изасланик за Балкан и један од кратора Дејтонског споразума Ричард Холбрук.
У међувремену, оригинал документа је изгубљен, а политичари у БиХ и даље расправљају о његовој ревизији.
У Републици Српској Дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини републички је празник и нерадни дан, а његово обележавање регулисано је ентитетским Законом о празницима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
24г после, победили они који су га поштовали, изгубили они који су га изгубили