ИН4С

ИН4С портал

Делић: Попис ће показати да је број Срба, православаца који говоре српским језиком увијек био већи од онога што се приказивало!

1 min read

Веско Делић Фото: Сара Крговић

Предсједник општине Мојковац Веско Делић за Борбу је коментарисао предстојећи поипис становништва и казао да је за њега лично овај попис важан јер ће резултати истог показати да је број Срба, православаца Српске православне цркве и оних који говоре српским језиком увијек био већи од оног броја који је бивши режим приказивао јавности.

Делић истиче да је бивши режим користио све могуће механизме како би обесмислио све процесе који су се дешавали у земљи, па и попис. Делић тврди и да су подјеле у Црној Гори завршене када су људи узели иконе и крстове у руке и ишли у одбрану светиња.

„Касније, на парламентарним изборима 30.августа ставили су печат на ту херојску и величанствену одбрану коју ће вјерујем изучавати историја широм свијета. Јер, као што је велики Матија Бећковић рекао, тада се чуо усклик „Не дамо светиње“ који се никада и нигдје у свијету није чуо“, тврди предсједник општине Мојковац за БОРБУ.

Делић је за БОРБУ казао и да је опасно што ДПС позива своје присталице да бојкотују попис.

„Они не прихватају чињеницу да грађани треба да се о свему слободно и без страха изјашњавају и да више не могу да манипулишу било каквим резултатима који ће бити исход будућих процеса у Црној Гори, па и пописа“, јасан је Делић.

У Црној Гори ће се за пар недјеља организовати попис становништва. Многи кажу да ће ово бити први слободни попис. Шта за Вас значи попис становништва? Прост статистички податак или је то у Црној Гори ипак нешто више?

Делић: Морам прије свега истаћи чињеницу да је поражавајуће да ми, грађани Црне Горе, тек сада послије толико година можемо рећи да ћемо коначно имати слободно изјашњавање на попису, односно слободан попис. Мислим да то довољно говори о томе колико су грађани били изложени притисцима и уцјенама од стране бившег режима, тачније ДПС-а.

Свакако, попис становништва јесте техничко питање које у својој основи прије свега има за циљ прикупљање и обраду података о становништву, домаћинству и слично. Међутим, попис у Црној Гори је специфична појава која се огледа у чињеници да су за асимилацију Срба у Црној Гори коришћени резултати ранијих пописа, који нису представљали стварно стање, већ стање које је ДПС монтирао уцјенама и притисцима на грађане.

Радује ме чињеница да је са том погубном праксом коначно готово и што ћемо коначно имати попис који ће прије свега бити демократски и чији ће резултати бити валидни и вјеродостојни.

За мене лично, овај попис је важан, прије свега, из разлога што ће резултати истог показати да је број Срба, православаца Српске православне цркве и оних који говоре српским језиком увијек био већи од оног броја који је бивши режим приказивао јавности.

Шта Ви кажете, јесу ли претходни пописи под палицом бивше власти били фабриковани?

Делић: Као што сам навео у претходном одговору сматрам да је бивши режим користио све могуће механизме како би обесмислио не само попис, већ и све процесе који су се дешавали у нашој земљи. Довољно је сјетити се само бруталних крађа на референдуму и готово свим изборима које је бивши режим организовао.

Како су им корупција и покушај стварања апсолутистичког режима на принципу „завади па владај“ били савезници 30 година сасвим је оправдана тврдња да је попис био средство којим су манипулисало грађанима.

Након 2020. године, многи кажу да је Црна Гора почела да се враћа себи. Шта је Ваше мишљење? И како ће се на попису изјаснити пробуђена Црна Гора?

Делић: Више сам мишљења да кажем да се Црна Гора почела враћати себи, тачније оној Црној Гори која се не стиди Његоша, своје историје и поријекла, својих предака, онда када је православни народ из својих кућа изнио иконе и крстове и почео одбрану светиња. Касније, на парламентарним изборима 30.августа ставили су печат на ту херојску и величанствену одбрану коју ће вјерујем изучавати историја широм свијета. Јер, као што је велики Матија Бећковић рекао, тада се чуо усклик „Не дамо светиње“ који се никада и нигдје у свијету није чуо.

Зато, ношени оном бакљом слободе који је народ тада упалио, вјерујем да ће и такав попис бити – слободан. Слободно ћемо рећи да смо Срби, да смо православци СПЦ и да се споразумијевамо на најљепшем српском језику. И опет бих подсјетио на Бећковићеве ријечи: Страховати да ће се Црна Гора посрбити исто је као да ће се Турска потурчити“.

Да ли попис продубљује постојеће подјеле? Шта је Ваше мишљење, како се оне могу превазићи?

Делић: Са подјелама је престало онда када је ДПС изгубио моћ. Како више нису у могућности да спроводе апартхејд против грађана, самим тим немају више могућности изазивања сукоба и подјела. Не постоји нити један разлог да неко мисли да ће предстојећи попис на било који начин изазвати подјеле. Истина, такав став се чује од оних који позивају на бојкот пописа и свјесно кршење закона, али грађани су, убјерен сам, превазишли потрошену и испразну политику тих истих „бојкоташа“ који долазе из редова ДПС-СД-ЛП…

Очекујете ли процентуални раст броја припадника српског народа?

Делић: Очекујем. Има више разлога зашто то мислим, али у првом реду бих навео чињеницу да је народ побиједио уцињивачку и репресивни политику ДПС-а и да Црном Гором више не влада атмосфера страха. Такође, имаћемо објективну и стручну комисију која ће ваљано обрађивати резултате и податке пописа.

С друге стране, оволика хистерија око пописа и апели од стране бившег режима да се исти одложи, по мом мишљењу, одраз је страха од пораста процената броја Срба и српског језика.

Колико ће резултати пописа утицати на будућа политичка и друштвено историјска дешавања у Црној Гори?

Делић: Природно је да резултати пописа утичу на даља дешавања у Црној Гори а која се прије свега односе на то да више нико никада неће покушати да угњетава огроман број једног народа, да прекраја историју и ствара неку нову коју ће касније користити за подјеле и сукобе грађана. Резултати ће, надам се, утицати и на то да се укаже на један преседан какав се ријетко или готово нигдје не виђа – да службени језик једне државе није језик којим говори већинско становништво.

Такође, оно што морам рећи, да ће овај попис напокон показати колико становника има Црна Гора, тј. колико има пунољетних грађана који имају бирачко право. Мислим да ће то бити показатељ а и печат на изборни инжењериг којем смо били свједоци у протеклој деценији.

Како коментаришете најављени бојкот пописа од стране ДПС-а?

Делић: Као један у низу апсурда који може доћи само од оних који знају шта су и како су радили деценијама уназад. Крајње је опасно позивати своје присталице да свјесно крше закон и прописе. Јасно је да паника у редовима ДПС-а долази због тога што су итекако свјесни чињенице да ће слободно изјашњавање грађана о идентитетским питањима показати да је проценат Срба и говорника српског језика много већи него што то званични, фалсификовани резултати претходног пописа показују.

Они не прихватају чињеницу да грађани треба да се о свему слободно и без страха изјашњавају и да више не могу да манипулишу било каквим резултатима који ће бити исход будућих процеса у Црној Гори, па и пописа. Зато бих овим путем апеловао на све грађане, прије свега на моје Мојковачане да слободно и без страха кажу, између осталог, ко су, шта су и којим језиком говоре.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net