ИН4С

ИН4С портал

Дело Капетана Драгана — историјски преседан у борби за људска права

1 min read

Inofrmer/Pedja Milosavljević

Аутор: Јелена Шахова

Дело Данијела Снедена, познатог и као Драган Васиљковић или Капетан Драган, представља светски преседан у борби за људска права.

Капетан Драган, једна од најпознатијих личности са Балкана током 1990-их година, суочава се са неправдом већ две деценије, што представља невиђен случај у савременом свету. Његов предмет пред Комитетом УН за људска права, под бројем ЦЦПР 2853/2016, осветљава запањујућу чињеницу — ниједна особа у модерној историји није провела толико времена у притвору међу осуђеним криминалцима, без подигнуте оптужнице, доказа кривице и права на фер суђење.

Капетан Драган је провео девет и по година у најстрожим условима затвора у Аустралији, а званична оптужница против њега подигнута је тек годину и по дана након његове екстрадиције у Хрватску. Ова ситуација представља директно кршење члана 9 Међународног пакта о грађанским и политичким правима (МПГП), који гарантује право на слободу и безбедност личности, као и право на брзо и праведно суђење.

Дело Капетана Драгана — историјски преседан у борби за људска права

Иако је 1990-их Капетан Драган био једна од најпрепознатљивијих личности на Балкану, наводне оптужбе за мучење нису се помињале читавих четрнаест година, укључујући и саме „жртве“. Чињеница да је Капетан Драган био толико познат, да није могао вечерати у ресторану а да за то не сазна хиљаду људи, истиче апсурдност тврдњи да је могао починити злочине без сведока или медицинских записа током тог периода. Чак ни Међународни трибунал за бившу Југославију (МТБЈ) није пронашао основ за подизање оптужнице против њега. Напротив, Капетан Драган, сведочећи на суђењу Милошевићу пред МТБЈ, јавно је одбио понуђени имунитет и инсистирао да сведочи отворено.

Посебно је значајно да су оптужбе покренуте тек након што је Капетан Драган поднео тужбу против новина Тхе Аустралиан, у власништву Руперта Мардока. Упркос недостатку доказа, Хрватска је подигла оптужнице четрнаест година након наводних догађаја и представила сведоке који никада раније нису говорили о било каквим злоупотребама.

Приоритет — заштита људских права

Правни тим Капетана Драгана посебно истиче његову посвећеност људским правима током ратних сукоба. Капетан Драган је био познат по фокусирању на заштиту цивила и ратних заробљеника, увек тежећи минимизацији људских губитака и пружању хуманитарне помоћи кроз фондацију која носи његово име. Та фондација помогла је више од 67.000 жртава рата, без обзира на њихову националну припадност, и обезбедила стипендије за више од 14.000 деце чији су родитељи погинули или били рањени током ратова 1990-их. Комплетна документација о раду фондације предата је, архивирана и доступна за увид у Међународном трибуналу за бившу Југославију (МТБЈ).

Чак и након више од двадесет година ове неправде, Капетан Драган наставља борбу за права неправедно осуђених, посебно оних за које не постоје веродостојни докази, као што је био случај са њим. Ова снажна мотивација га покреће да настави борбу за људска права широм света.

Светски преседан — притвор без формалних оптужби

Важно је напоменути да Капетану Драгану никада нису подигнуте званичне оптужнице током његовог деветогодишњег притвора у Аустралији, што његов случај чини преседаном чак и у поређењу са познатим политичким затвореницима, попут Нелсона Манделе, Махатме Гандија и Џулијана Асанжа. Сви заједно, они нису провели толико времена у затвору без званичних оптужби као Капетан Драган. Он је први који је прошао кроз овакво искуство, што његов случај ставља у центар светске борбе за људска права.

Непорецива чињеница остаје да је Капетан Драган кроз своју фондацију и јавне наступе учинио више него многи нобеловци, а ипак је кажњен невиђеном неправдом која се може назвати „демонском инверзијом правде“.

Историјски процес против Аустралије

Ово је први пут да је неправда према једном Србину подигнута на овај ниво пред Комитетом УН за људска права. Међународни правни тим Капетана Драгана, који је неуморно радио на томе да овај предмет стигне до Комитета, очекује победу у овом случају и осуду Аустралије. Последњи подаци из Комитета говоре да ће пресуда бити донета на једној од наредних седница, најкасније до марта 2025. године, што ће отворити пут за вишемилионску тужбу за накнаду штете против Аустралије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *