Демократе: Гледајући Будву, грађани мисле да се крађа исплати
Секретар Општинског одбора Демократа Будва и члан Главног одбора Демократа, Ђорђе Зеновић, сматра да казне за злоупотребу службеног положаја морају да се повећају, јер би се свима који раде за државу тако ставило до знања да се незакоње не исплати и додаје да у актуелној ситуацији, имајући у виду будванске афере, грађанин потпуно оправдано може да сматра да је крађа итекако уносна и исплатива јер казна за крађу десетине милиона еура није адекватна.
Саопштење Зеновића преносимо у цјелости:
“Промјене у казненој политици су неопходне, посебно из области кривичних дјела против службене дужности. Ово посебно из разлога што је судска и тужилачка пракса последњих година показала да је прибављање имовинске или неке друге користи за себе или другога приликом вршења службене дужности у знатном порасту. С тим у вези, посебно је значајно кривично дјело злупотреба службеног положаја.
Чули смо скоро говор господина Катнића, специјалног државног тужиоца, који преблаге казне затвора и изречене неадекватне новчане казне у случајевима споразумног признања кривице правда законом прописаном доњом и горњом границом висине казне, а које је усвојила Скупштина Црне Горе. Наравно, упућује нас на начело опортунитета у кривичном праву, које овлашћује тужиоца да за кривична дијела за која је прописана мала казна затвора изрекне одређену новчану казну и евентуално малу казну затвора у замјену за признање кривице. Такође нас упућује и на могућност споразумног признања кривице, које је ипак и даље изузетак, а не правило. Међутим, чини се као да СДТ у последњим случајевима није узео у разматрање и саму природу кривичног дјела и степен кривице у учињеним дјелима. Тада би видио да је, како их и сам назива, организована криминална група организованим дјеловањем и константним злоупотребама службеног положаја отела од грађана Будве и Црне Горе на десетине милиона еура. И то свјесно, и са предумишљајем. Дакле, уколико је сама висина законске казне једини критеријум да би се одређено киривично дјело назвало кривичним дјелом од малог значаја, без узимања у обзир и других критеријума, онда је сазрело вријеме за хитном интервенцијом и промјенама у казненој политици.
Демократе ће, у том смислу, кроз измјене и допуне Кривичног законика захтијевати повећање доње и горње висине казне за кривично дјело злоупотребе службеног положаја. Једино таквом политиком би запосленима у државним органима било стављено до знања да им се такав начин незаконитог поступања не исплати. У оваквој ситуацији која је сада, просјечан грађанин има поптуно право да сматра да је крађа од грађана итекако уносна и исплатива, јер за крађу десетине милиона еура не постоји адекватна казна.
С обзиром на то да је тужилаштво код нас почело да се користи новим институтима, подсјетио бих да наш Кривични законик познаје и институт продуженог одузимања имовинске корсити. Оно је изузетак од правила да се приликом изрицања пресуде или потписивање споразума о признању кривице од окривљеног одузима само имовинска корист за коју је доказано да је стечена извшеним конкретним кривичним дјелом. Наиме, члан 113 став 3 алинеја 1 јасно прописује да се од учиниоца кривичног дјела може одузети и имовинска корист за коју постоји основана сумња да је стечена криминалном дјелатношћу, осим ако учинилац не учини вјероватним да је поријекло законито, и то у случају када је учинилац правоснажно осуђен за неко од кривичних дјела у оквиру криминалне организације.
Дакле, имамо случај да је доказано да је у Будви дјеловала или још увијек дјелује организована криминална група, и за то постоје бројна признања кривице као докази. Из тог разлога, позивам Специјално државно тужилаштво да без одлагања примјени институт продуженог одузимања имовинске корсти, и члановима организоване криминалне групе одузме сву имовину за коју постоји основана сумња да је стечена у оквиру незаконитог дјеловања истих.
Тада ћемо заиста имати разлога да вјерујемо у одлучност и бескомпромисност господина Катнића и његовог тима”, закључује он.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Cutite prevaranti jedni