Демократе: Иницијатива за ванредну инспекцију у општини Котор
1 min readПорталу ИН4С стигао је документ о иницијативи за ванредну инспекцију у општини Котор од Демократа ЦГ. Саопштење Вам преносимо интегрално:
На основу одредби члана 12. Закона о управној инспекцији, члана 199. Закона о локалној самоуправи и чланова 154, 155. и 156. Закона о државним службеницима и намјештеницима, подносимо ову иницијативу за вршење ванредног инспекцијског надзора у општини Котор.
У сазнању смо да је у оквиру органа локалне управе дошло до именовања вршилаца дужности главног администратора и високо руководног кадра и то свих секретара секретаријата и директора Дирекције за уређење и изградњу Котора, све супротно одредбама члана 61. Закона о државним службеницима и намјештеницима и члана 124. Закона о локалној самоуправи, као и другим законским одредбама. Такође захтјевамо да у оквиру ванредног инспекцијског надзора, поред кршења ових законских одредаба, извршите и контролу да ли именована и постављена лица испуњавају законом предвиђене услове за обављање послова на која су именована и постављена.
Са напријед наведеног захтјевамо да управни инспектор у што хитнијем року изврши ванредни инспекцијски надзор над свим именовањима свог високо руководног кадра у општини Котор, сачини записник и предузме све мјере из своје надлежности како би се поништиле послиједице оваквих правних аката и забранило даље обављање функције незаконито именованим и постављеним лицима.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Дана 12.07.2019. године, као резултат политичке корупције и кршења више закона, гдин. Жељко Апрцовић је изабран за предсједника општине Котор. Против овог правног акта, као и других који су у правном слиједу довели до овог избора, подносиоци ове иницијативе су покренули више спорова пред Управним судом Црне Горе. У периоду од 21.02.2017. до 8.7.2019. године функцију предсједника општине обављао је гдин. Владимир Јокић. За то вријеме, на иницијативе локалног одобора Демократске партије социјалиста као и њених локалних функционера, управна инспекција је вршила више ванредних и контролних инспекцијских надзора у Котору, увијек реагујући хитно по поднијетој иницијативи. У оквиру ванредног инспекцијског прегледа, управни инспектор је донио Записник о извршеном ванредном инспекцијском прегледу број 07-069/17-2835/5 од 05.07.2017. године, којим је указао на неправилности приликом именовања и запошљавања лица у органима локалне управе. Приликом контролног инспекцијског прегледа, управна инспекторка, је донијела Записник о извршеном контролном инспекцијском прегледу број 0-069/17-2835/19 од 22.01.2018. године у којем наводи следеће: “Из утврђеног чињеничног стана произилази да одговорно лице у субјетку надзора (предсједник Општине Котор) је отклонило неправилности, чије отклањање је указано Записником о извршеном ванредном инспекцијском прегледу број 07-069/17-2835/5 од 05.07.2017. године.” Након акта политичке корупције и незаконитог преузимања власти од стране Демократске партије социјалиста, уз свесрдну помоћ министарства јавне управе и Владе Црне Горе, а што подносиоци иницијативе доказују пред надлежним судом, незаконито изабрани предсједник општине Котор, гдин. Жељко Апрцовић, именовао је:
– за вршиоца дужности директора Дирекције за уређење и изградњу Котора, гдина. Зорана Мрдака;
– за вршиоца дужности Главног администратора, гђу. Милену Кашћелан;
– за вршиоца дужности секретара Секретаријата за локалне приходе, буџет и финансије, гдина. Ива Магуда;
– за вршиоца дужности секретара Секретаријата за имовинско-правне послове, гдина. Давора Магуда;
– за вршиоца дужности секретара Секретаријата за културу, спорт и друштвене дјелатности, гђу. Марину Дуловић;
– за вршиоца дужности секретара Секретаријата за развој предузетништва, комуналне послове и саобраћај, гђу. Тамару Ломпар;
Нити једно од наведених лица у тренутку именовања није било у радном односу у органима локалне управе, па самим тим није ни могло бити именовано за вршиоца дужности, тј именовано је супротно одредбама члана 61. Закона о државним службеницима и намјештеницима и члана 124. Закона о локалној самоуправи, а који гласи:
„У случају престанка мандата главном администратору, односно лицу које врши послове високог руководног кадра, може се одредити вршилац дужности до именовања, односно постављења у складу са овим законом, а најдуже до шест мјесеци.
Вршиоца дужности одређује орган надлежан за именовање, односно постављење лица која врше послове високог руководног кадра и главног администратора.
За вршиоца дужности одредиће се локални службеник из органа локалне управе, стручне службе, односно
посебне службе у којем се одређује вршилац дужности, који испуњава услове прописане за главног администратора, односно за радно мјесто високог руководног кадра за које се одређује.
Ако у органу локалне управе, стручној служби, односно посебној служби не постоји локални службеник који испуњава услове у смислу става 3 овог члана, за вршиоца дужности одредиће се лице ван тог органа, односно службе, које испуњава услове прописане за главног администратора, односно за радно мјесто високог руководног кадра за које се одређује.
За вријеме вршења дужности, вршилац дужности има овлашћења, права, обавезе и одговорности главног администратора, односно лица које врши послове високог руководног кадра.
Вршилац дужности који је одређен из реда локалних службеника, по истеку времена вршења дужности има
право да се врати на исто или да се трајно распореди на друго одговарајуће радно мјесто за које је прописан исти ниво квалификација образовања и радно искуство у једнаком или дужем трајању.
Одредбе ст. 1 до 6 овог члана сходно се примјењују и на одређивање вршиоца дужности и његова овлашћења, као и на права, обавезе и одговорности секретара скупштине и руководиоца јавних служби.“
Неспорна је чињеница да у органима локалне управе као и у Дирекцији за уређење и изградњу Котора постоје службеници који испуњавају услове у смислу става 3 горе цитираног члана, а што управни инспектор може утврдити увидом у досијеа запослених у локалној управи. Имајући то у виду јасно је да се нису стекли услови да предсједник Општине за вршиоца дужности именује или постави било које лице које друго лице у смислу става 4 горе цитираног члана, већ само и искључиво локалне службенике, што чини сва горе наведена именовања и постављена незаконитим. С тим у вези подсјећамо да је управној инспекцији упућена иницијатива бр. 07-069/19-1909 од 05.04.2019. године која је допуњена актом број 07-069/19-1909/3 од 28.05.2019. године за ванредни инспекцијски надзор у општини Котор поводм именовања вршиоца дужности помоћника начелника Службе за инспекцијске послове, након чега је извршен надзор и записником 07-069/19-1909/6 од 02.07.2019. године констатовано да с обзиром да лице које је именовано није имало заснован радни однос у органу локалне управе исто није могло бити постављено за вршиоца дужности у складу са чланом 124, па је наложено одговорном лицу да отклони неправилност у року од 3 дана.
Министарко Прибиловић, Имајући у виду Ваше поступање у ранијем периоду, када сте Ваше министарство својом вољом стављали у службу локалног ДПС-а, игнорисали предсједника општине и предсједницу скупштине, што је кулминирало флагрантим кршењем закона и устава на сједницама Владе Црне Горе у јуну мјесецу, а све у циљу преузимања власти у општини Котор политичком корупцијом, увјерени смо да ни овог пута нећете поступати у складу са законом, тј. да ћете учинити све да не дође до ванредног инспекцијског надзора иако сте у претходном периоду и на „анонимне“ иницијативе слали инспекторе по хитном поступку.
Имајући то у виду, нашу иницијативу ћемо учинити доступну медијима, како би цјелокупна црногорска јавност могла да свједочи наставку кршења закона државе Црне Горе. Остаје нам само да видимо ко ће у двојцу Прибиловић – Апрцовић овог пута бити означен као кршитељ закона, господин Апрцовић који га је овим именовањима већ прекришио или Ви, нечињењем у заштити господина Апрцовића.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: