ИН4С

ИН4С портал

Демократски: Српски језик говори већина – да мијењамо?

Стефан Синановић

Пише: Стефан Синановић

Закључак: српским језиком говори надполовична већина становника у једанаест црногорских општина (Андријевица, Беране, Даниловград, Херцег Нови, Колашин, Мојковац, Пљевља, Плужине, Шавник, Жабљак, Зета); релативна већина становника говори српским језиком у главном граду и у још пет општина (у највећој Подгорици; Никшићу, Бијелом Пољу, Будви, Котору и Тивту) с тим што је овдје незанемарљив податак да је, рецимо, у Никшићу српски језик на 49,45% (дакле умало већина, а слично је и у другим срединама).

Службеним, црногорским језиком, већина становника говори једино у општини Цетиње (укупна популација: 14.494) и, релативна већина, у Бару (40%, што је за неких шест процената више од говорника српског језика).

У свим овим срединама дјеца књижевност, правопис и граматику уче из уџбеника на којима пише „Црногорски језик”, а њихов аутор је Аднан Чиргић.

Да мијењамо? #демократски

Извор: Фејсбук

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Демократски: Српски језик говори већина – да мијењамо?

  1. Mjenjajte no što ćete drugo, nemožemo bit jedina država na svijetu u kojoj je manjinski jezik službeni a jezik kojim govori najveći broj stanovnika države nije službeni. Nikome neće bit problem da i taj Čirgićev novokomponovani Crnogorski jezik iako manjinski ostane službeni, ali je red da se to ustavno pravo službenog jezika da i većinskom Srpskom jeziku. Isto to se odnosi i na ravnopravnost ćirilice sa latinicom i njihovoj ravnopravnoj službenoj upotrebi u državnim organima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *