Демос: Специјално тужилаштво да доведе до судског епилога „Пензионерску зграду“
1 min readРеакције бивше министарке рада и социјалног старања, Ковачевић Зорице, и садашњег градоначелника Подгорице, Стијеповић Славољуба, на Демосово подношење кривичне пријаве поводом случаја „Пензионерска зграда“, и по тону и по садржају, дале су за право Демосу и оснажиле потребу да Специјално државно тужилаштво предузме све што је неопходно како би се што прије дошло до судског епилога, саопштио је данас посланик Демоса у Скупштини Црне Горе Горан Радоњић.
„Очекивано, нити једна од чињеница које смо саопштили није оспорена. Напротив, само су потврђене наше сумње. Уз то, и бивша министарка и садашњи градоначелник јавно су изнијели неистине, што говори о њиховом општем кредибилитету. Ионако слаб кредибилитет њиховим посљедњим јавним наступима неповратно је нарушен и њихова је дужност да без одлагања поднесу оставке на јавне функције које обављају,“ казао је Радоњић и додао:
„Бивша министарка и садашња директорка КБЦ-а казала је да ‘поуздано зна’ да се градило 100 станова у ‘Пензионерској згради’ на Булевару војводе Станка Радоњића. У Листу непокретности бр. 7822, катастарска општина Подгорица III, а то је документ свакоме доступан на сајту Управе за некретнине, јасно се види да у ‘Пензионерској згради’ има 106 станова. Осим те јавне неистине, бивша министарка потврдила је да је Министарство на чијем је челу била донирало новац за градњу спорне зграде, а ради се, подсјетимо, о 620.000 евра. Притом је додала да није била обавеза Министарства да контролише трошење тог новца, што је запањујућа неодговорност према трошењу новца из буџета. Дати огроман новац грађана, а не осигурати да се он утроши на јасан и законит начин, и још то јавно признати, јесте невиђен скандал.“
Елементарни политички морал обавезује одговорне на оставке
„Скандал је и јавно сакривање истине од стране садашњег градоначелника Подгорице Стијеповић Славољуба. Наиме, он је изјавио да је Главни град учествовао ‘тако што је одлуком Скупштине опредијељено земљиште’ и што је сам Стијеповић ‘учествовао заједно са министарком рада и представницима Удружења пензионера свечаном почетку изградње’. Тиме је садашњи градоначелник сакрио да је иста група учествовала и у подјели кључева након изградње и да је Главни град ослободио инвеститора плаћања комуналија. Најважније, градоначелник је сакрио да је Скупштина Подгорице 28. фебруара ове године, и то на његов предлог, усвојила одлуку да се, годину дана након што је зграда усељена, Удружењу пензионера донира 139.000 евра,“ казао је посланик Демоса и истакао:
„Пошто се ради о лако провјерљивим и јавно доступним чињеницама, јавно изношење неистина бивше министарке и садашњег градоначелника чини њихово остајање на јавној функцији неодрживим. Елементарни политички морал обавезује их да одмах поднесу оставке.“
Он је нагласио да је посебна прича њихово јавно обраћање Врховном државном тужиоцу, гдје исказују спремност да „у свако доба дођу и доставе све доказе које посједују“.
„Обавеза је сваког грађанина, а не питање добре воље или политичког става, да се одазове на позив тужиоца, а и да сазнања и доказе о почињеним кривичним дјелима достави надлежнима. То би морао да зна сваки грађанин, а поготово то морају знати два правника и дугогодишња јавна функционера. Зато њихова јавна писма више говоре о њиховој умишљеној недодирљивости, јер истицати јавно да су спремни да испуне законску обавезу нема никаквог смисла, осим као знак да би ту обавезу можда могли и да ескивирају.
Посебна је прича, и психолошка занимљивост, да је бивша министарка, како сама каже, „очекивала да хитно буде ухапшена“ након кривичне пријаве Демоса. И тај детаљ, можда чак и моменат искрености, довољно говори о томе да ли се осјећа кривом поводом цијелог случаја.“
Радоњић напомиње да након се ипак Демосових конференција за медије или предаје кривичне пријаве не хапси се одмах – како је наводно повјеровала бивша министарка рада и социјалног старања.
„Бројне друге кривичне пријаве које су против челника садашње власти подносили опозиционари или НВО, често су биле и коју годину заборављене, али су на крају постајале основни документ на бази којег они који су кршили закон заврше тамо гдје заслужују,“ истиче посланик Демоса и додаје:
„За разлику од бивше министарке и садашњег градоначелника, ми у Демосу не вршимо никакав притисак на тужилаштво, нити желимо државу, па ни тужилаштво, гдје би се функционисало под притиском. Као одговорни представници грађана радимо свој посао и знамо да су наши докази неумољиви. Надајмо се да ће се случај ‘Пензионерска зграда’ расвијетлити што прије.“
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
prvo odgovori koliko si stranaka promijenio. jado.