,,Депо био слабо заштићен, Меденица договарала адаптацију зграде“
1 min readКако наводе у саопштењу за Портал РТЦГ, у тој згради се налази и подгорички Виши суд, до чијег је депоа недавно мафија прокопала тунел и компромитовала одређене доказе и укупни правосудни систем у земљи, а по њиховом суду, брзо се сазнало да је та просторија, у којој су похрањени докази у неким од најбитнијих предмета организованог криминала, без одговарајуће заштите и икаквог видео надзора. Сматрају да је депо био практично „на изволте“.
Специјална извјеститељка Уједињених нација о независности судија и адвоката Маргарет Сатертвејт изјавила је јуче да је, након анализе стања у правосуђу у нашој земљи, шокирана архивама и начином на који се чувају докази.
„Уговор о пружању пројектантских услуга, којег је АСП добила од звиждача, Меденица је 24. децембра 2020. закључила са фирмом АИМ Студио из Подгорице. Оставку је поднијела 30. децембра. Уговором се подгоричка фирма обавезала да изради идејно архитектонско рјешење реконструкције и адаптације фасадног и кровног омотача објекта Врховног суда са „оквирном процјеном инвестиције“, а двије стране су се сагласиле да се накнадно могу споразумјети и за друге услуге, а што би било праћено потписивањем анекса уговора“, саопштили су из АСП-а.
Истичу да се у самом Уговору о пружању пројектантских услуга се не наводи уговорена цијена, већ се двије стране позивају на прихваћену понуду (није у посједу АСП-а), док је рок за плаћање седам дана од пријема фактуре у пуном износу.
„Врховни суд се обавезао да обезбиједи: пројекат постојећег стања са техничким описом, главни пројекат реконструкције треће етаже и поткровља из 1999. године са свим припадајућим фазама, катастарско-топографско подлогу у дwг формату, информацију о локацији за 3952, 3953 и дио 3959/1 КО Подгорица ИИ, Општина Подгорица, пројектни задатак и фотографије постојећег стања“, наводе из АСП-а.
АСП је затражила и додатну документацију по основу овог посла и за његово извршење од Врховног суда на основу Закона о слободном приступу информацијама, али њу још није добила.
Напомињу да је у међувремену почела реконструкција и адаптација зграде у којој су смјештени Врховни и Виши суд, а према наводима званичника љетошњи почетак тих радова се поклопа са периодом када је мафија почела копање тунела ка депоу Вишег суда.
„Посао, који се финансира из европских фондова, је вриједан 1,3 милиона еура и та сума је без ПДВ-а, којег држава неће наплатити, па је око 1,6 милиона заправо стварна цијена адаптације зграде. АСП није у сазнању да ли се реконструкција ради на основу архитектонског рјешења, којег је уговорила Весна Меденица. Од посла из европских фондова ће за фасадне радове бити утрошено око 270 хиљада еура, лимарски радови су процијењени на 560 хиљада еура, радови за покривање крова су 133 хиљаде еура, клима уређаји су око 200 хиљада, гипсани радови су 41 хиљада, рушење и демонтажа је 26 хиљада…“, наводе из АСП-а.
Адаптација зграде Врховног суда је, како кажу, дио пројекта адаптације више судова у земљи, а укупна уговорена вриједност посла је 3,4 милиона, искључујући ПДВ.
„Посао је добио Конзорцијум фирми ЛД Градња, Рамел, Еурозоx и Енинг. ПДВ на ову суму је око 720 хиљада еура“, наводе из АСП-а.
Истичу да је из Министарства правде прољетос исказано задовољство због започињања пројекта „Унапређење ефикасности судства“, којим је предвиђена реконструкција/адаптација шест објеката судова у Подгорици, Никшићу, Котору, Беранама и Бијелом Пољу.
„Активностима ће у одређеном обиму бити обухваћени радови у циљу прилагођавања објеката за приступ и кретање лица смањене покретљивости и лица са инвалидитетом. Планирани радови на објектима резултираће, између осталог, и квалитетнијим рјешењима са становишта енергетске ефикасности објеката. Спровођење Пројекта значајно ће допринијети јачању доступности, транспарентности и јавног повјерења у правосуђе – што представља један од кључних и стратешких циљева свеобухватне реформе правосуђа у Црној Гори“, саопштено је тада, а напомињу из АСП-а.
Из АСП-а поручују да је новац обезбијеђен за уљепшавање зграде, иако су захтјеви за енергетском ефикасношћу и уподобљавању судова лицима са инвалидитетом потпуно оправдани, али је „потпуно неприхватљиво да правосудним и извршним властима у земљи обезбјеђење судског депоа и доказа буде на посљедњем мјесту приоритета“, преноси РТЦГ портал.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Можда експерти докажу да су налогодавцима потребни предмети изнешени кроз“тунел“ но мала је вјероватноћа.
O tome su znali samo ZAPOSLENI, sve se samo kazuje. Tunel je samo farsa, predmeti i spisi izneseni na vrata.
АПСОЛУТНО СИГУРНИ БИЛИ НАЛОГОДАВЦИ КОПАЧА ДА ЋЕ КОПАЧИ ОТКРИВЕНИ БИТИ…