Деру правоснажно 40 година затвора, Циглеру укинута пресуда
Апелациони суд у Београду правоснажно је осудио на 40 година затвора Чабу Дера (42), потврдивши му казну од 40 година затвора због подмуклог убиства Небојше Марковића (38) у београдском насељу Баново брдо 5. јануара 2019. године.
Истом одлуком, Апелациони суд је усвојио жалбу тужиоца и укинуо је првостепену пресуду у делу у којем је Алан Циглер (33) био осуђен на четири године затвора због помагања Деру да побегне након убиства и наложио да му се суђење понови пред Вишим судом у Београду, сазнаје Танјуг.
Циглера Више јавно тужилаштво у Београду терети за кривично дело саизвршилаштво у тешком убиству, а он је био осуђен за помоћ учиниоцу након извршеног кривичног дела, што знатно лакше кривично дело и већ је, пре правоснажности пресуде, по сопственој жељи отишао у затвор у Сремској Митровици на извршење казне (од четири године).
Апелациони суд је такође усвајањем жалбе пуномоћника оштећеног, укинуо пресуду у погледу одлуке о трошковима кривичног поступка у ком је Дер ослобођен дужности да надокнади трошкове и наложио да првостепени суд о томе поновно одлучи.
Чаба Дер је у Мађарској осуђен на доживотни затвор због два убиства.
У образложењу одлуке Апелационог суда наводи се да је Дер извршио тешко убиство у стицају са кривичним делом недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.
„У конкретном случају остварена сва обележја подмуклости, као квалификаторне околности кривичног дела тешко убиство имајући у виду прикривено, потајно и лукаво поступање окривљеног, чињеницу да је ауто раније паркирао у улици у којој је живео оштећени и то на месту које није покривено камерама и чекао га у ауту да изађе из куће”, навео је суд. При том је, подсећа даље суд, обезбедио и да га неко вози, фактички спремио заседу Марковићу, да га убије кад изађе из куће и то на лукав начин – онда кад се он томе не нада, не може да се брани и самим тим да онемогући извршење кривичног дела.
Дер је користећи беспомоћност и безазленост своје жртве, која ни не очекује напад, том приликом пришао Марковићу са осмехом, извадио пиштољ и пуцао у њега док је стајао код гепека возила са склопљеним дечијим колицима, спремајући се за пут са породицом.
Суд подсећа да се Марковић и његов убица нису познавали, као и да из изведених доказа произлази да Марковић не само да није очекивао напад, већ да није имао ни разлога да га очекује. Због тога су остварена сва обележја подмуклости као квалификаторне околности кривичног дела тешко убиство, напоменуо је Апелациони суд.
Када је у питању Циглер, тужилаштво је жалбом тражило да му се пресуда укине и да се поступак врати на поновно суђење јер је Виши суд у пресуди погрешно утврдио чињенично стање и учинио бројне повреде одредаба кривичног поступка.
Тужилаштво се такође жалило што је Циглер ослобођен за недозвољено држање пиштоља у стану у Суботици, иако је претходно суд пресудом наложио да му се пиштољ одузме. Дер је осуђен у одсуству, јер је у затвору у Мађарској где је правоснажно осуђен на доживотни затвор због убиства мађарског бизнисмена 2018. године у Будимпешти и још једног убиства у Амстердаму исте године.
Он је убиство Марковића признао у изјави истражним органима приликом саслушања у мађарском притвору, док је Циглер делимично признао, односно потврдио је да га је он возио колима на Баново брдо, али је оспоравао да је знао да ће Дер убити Марковића.
Дер је у изјави истражним органима навео да Марковића није познавао, али га је убио како би предупредио да он сам буде убијен. Наводно је сазнао да је Марковић био задужен да преда новац плаћеном убици за његову ликвидацију, која је већ била покушана у Будимпешти након чега је, каже, почео да страхује за свој живот.
Циглер је тврдио да га је Дер довео у заблуду тражећи од њега само превоз до Суботице, да би онда променио план и тражио да га вози и до Бановог брда, где је извршио убиство и увукао њега (Циглера) у тешко кривично дело.
Ово је потврдио и Дер у свом исказу мађарској полицији, извињавајући се Циглеру што му је тражио да му прави друштво, а онда га увукао у тешко кривично дело.
Дер је након бекства из Србије ухапшен по потерници у Прагу почетком марта 2019. године, одакле је изручен Мађарској.
Пре три и по године био је изашао из затвора где је робијао 15 година због убиства криминалца Бранислава Јелачића 2004. године.
Ухапшен је у Прагу 1. марта, а поред Србије, која га тражи због овог убиства, његово изручење су тражиле и Шпанија и Холандија и Мађарска којој је изручен 18. јула 2019. године. Терети се за убиства у поменутим државама које су тражиле његово изручење.
Извор: Политика
Циглер је ухапшен у Суботици недуго после убиства Марковића. Он је возио аутомобил „пунто” којим се Дер довезен на место злочина и којим су заједно побегли након ликвидације Марковића.
И он је у октобру 2018. године изашао са вишегодишње робије и три месеца касније се опет нашао иза решетака.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
ČABU
DERA ČEDA ABU ERA
ČADEBURA URA ČA D E B KAO DB AU ČEDA