ИН4С

ИН4С портал

Десет разлога зашто не можете да заспите

Иако нам спавање заузима отприлике трећину живота, већина нас не зна како „правилно“ да утоне у сан. Није увек у питању скривени трик или непознати узрок несанице, већ више малих навика у току дана које нам одређују колико ћемо спавати то вече. 

Следеће мале промене у понашању могу донети велике резултате и побољшати ваш сан. Најчешће грешке које правимо када је у питању наш сан су:

Не знате колико вам је сна заиста потребно

Већина људи потцењује количину сна која им је потребна. За одрасле, стручњаци генерално препоручују између седам и девет сати сна сваке ноћи. Ипак, ово је општа смерница и постоји много индивидуалних варијабилности у потребама за спавањем.

Да бисте проверили да ли довољно спавате, само обратите пажњу на своје расположење и продуктивност током дана. Да ли сте раздражљиви, да ли не можете да се сконцентришете на задатке, иако сте попили кафу, јели? То значи да би вам дужи сан вероватно био од користи.

Једете превише или премало

Ако једете превише пре спавања, то може довести до нелагодности, лошег варења и горушице, а све ово омета вашу способност да заспите. С друге стране, ако једете премало пре спавања, то може изазвати осећај глади, што такође омета сан.

Да бисте ово избегли, пронађите најбоље време за вечеру у односу на сопствени распоред, тако да нисте ни превише сити или гладни, да бисте могли мирно да заспите.

Екрани пре спавања

Једна од најчешћих грешака у спавању које многи људи праве је гледање у екране телефона, компјутера или телевизора пре спавања. Плаво светло које ови уређаји емитују може да повећа будност, што потенцијално ремети способност да заспимо.

Тренутно, бројна истраживања још увек покушавају да одреде да ли је плаво светло заиста штетно или не, али у  сваком случају, сам садржај који гледамо пред спавање може бити превише стимулативан, што нас такође спречава да се опустимо и утонемо у сан.

Немате рутину опуштања

Људи често не посвећују довољно времена опуштању пре спавања. После вечере, многи наставе да завршавају посао, интензивно вежбају или се друже, а онда иду право у кревет, као да наш мозак може једноставно одмахсамо да се „искључи“ након тога. Ово углавном није могуће, тако да је најбоље имати опуштајућу рутину за крај дана.

Требало би да траје између 30 и 60 минута, да то буде време током којег се смирујете смирите и урадите нешто непродуктивно, али умирујуће, пре него што дође време спавања.

Превише дремате

Дремке могу бити одличан начин да се одморите током дана – али само ако су кратке. Предуго дневно спавање утиче на то колико сна треба вашем телу током ноћи, што лако може да наруши редован распоред спавања.

Стручњаци препоручују да свака дремка не траје друже од 30 минута.

Проводите превише времена у кревету када не спавате

Стручњаци препоручују да избегавамо да користимо своје кревете за било шта друго, осим за спавање и секс. То значи да у кревету не би требало да једемо, радимо или да се бавимо било којим другим активностима, јер што више времена проведемо у кревету док смо будни, наше тело се све више навикава на то.

Временом, кревет нас више не асоцира на одмор и спавање, тако да нам је теже да се у њему опустимо.

Не спавате довољно током радне недеље

Многи од нас „штеде“ на спавању током недеље, јер мислимо да то можемо надокнадити викендом. Иако спавање дуже викендом може да прија, није добро дугорочно решење.

Недостатак сна ће се „накупити“ и постепено утицати на физичко здравље, расположење, когнитивне способности… Потрудите се да и током недеље спавате барем седам сати, колико је препоручено.

Недоследан распоред спавања

Што више мењамо време у које одемо на спавање и када се будимо, телу је теже да се прилагоди. Чак и када је изазовно када имате слободан дан, покушајте да се будите у исто време свакога дана.

Спавање један сат више викендом неће потпуно избацити тело из рутине, али ако се пробудите два или више сати касније него што то обично чините, распоред спавања се може пореметити и имаћете потешкоће да се опустите и заспите увече.

Конзумирање превише кофеина и алкохола

И кофеин и алкохол могу пореметити сан. Кофеину је потребно осам сати да „прође“ кроз тело, што значи да би кафа коју попијете у три поподне могла да вас држи будним у десет увече.

И док алкохол може учинити да се осећате уморно, па чак да вам и помогне да заспите, неће вам омогућити дубок сан. Један рад из 2014. открио је да конзумација великих количина алкохола пре спавања поремети циклусе спавања и доводи до прекинутог, лошег квалитета сна.

Исувише бринете о спавању

Ако наведени савети делују као превише посла и подсетник на све грешке које можда правите што се тиче вашег сна – зауставите те мисли. Према стручњацима, најгоре што можете учинити за свој сан је да бринете о њему.

Наравно, треба да обратите пажњу на своје рутине пред спавање, али ако себи почнете да стварате притисак, тај додатни стрес ће вас само спречити да се на крају дана опустите и заспите.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *