ИН4С

ИН4С портал

Десетка за плагијат

1 min read

Осим у Хагу, гдjе је на опште запрепашћење гласао против тужбе сопствене земље против Хрватске, професор Правног факулета у Београду Миленко Крећа није освијетлио образ ни у Црној Гори.

kracu

Као гостујући професор на Правном факултету у Подгорици умијешан је у случај плагирања магистарског рада Веселина Вељовића, бившег директора Управе полиције Црне Горе. Он је био члан комисије која је оцјењивала Вељовићев магистарски рад, чији је највећи дио од ријечи до риј ечи преписан из Крећиног уџбеника за међународно јавно право.

Случај лажног магистеријума првог црногорског полицајца прва је у ланцу сличних афера које су до темеља потресле академску јавност Србије и Црне Горе, а то никако не би било могуће без активне сарадње професора Креће, који је допустио Вељовићу да, према писању црногорских медија, од слова до слова препише чак 40 страница из његовог уџбеника.

Вељовић је за преписани рад „Међународно признање државе у међународном јавном праву“ од професора Креће и црногорских колега Ранка Мујовића и Дражена Церовића, који су били у комисији, добио чисту десетку, а нису помагала никаква упозорења стручне јавности и медија да се ради о очигледном фалсификату.

У вријеме одбране Вељовићевог магистарског рада, Мујовић је обављао функцију декана Правног факултета у Подгорици, са које је отишао после многобројних афера, док је Церовић био дугогодишњи савјетник предсједника црногорског парламента Ранка Кривокапића. Потпуно је јасно да им није било сувише тешко да убеде гостујућег професора Крећу да је магистарски рад шефа црногорске полиције ствар од националног значаја, па због тога и није толико важан садржај његовог академског уратка.

„Ало!“ је јуче покушао да контактира са професором Крећом на његовом радном мјесту на Правном факултету у Београду, али се нико није јављао на телефон у његовом кабинету.

Због тога нисмо успјели да сазнамо мотиве због којих је допустио Вељовићу, који тренутно обавља дужност секретара Савета за националну безбједност Црне Горе, да магистрира помоћу очигледног плагијата, као ни мотиве његовог гласања против сопствене државе пред Међународним судом правде у Хагу.

Милошевићев кадар у Хашком суду

Према подацима које су пронађене на интернет презентацији Правног факултета у Београду, професора Миленка Крећу је у Међународном суду правде у Хагу делегирала Србија још 1993. године, за вријеме режима Слободана Милошевића.

Осим у процесу против Хрватске, заступао је и Државну заједницу СЦГ у процесима против БиХ и против шест западних земаља које су бомбардовале Србију 1999. године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *