ИН4С

ИН4С портал

Deutsche Welle (DW): Нова ера за Црну Гору

1 min read
На парламентарним изборима 30.августа је опозиција победила са једним мандатом више - што је први пораз у политичкој каријери Ђукановића, који је земљу од 620.000 становника на референдуму 2006. извео из државне заједнице “Србија и Црна Гора”. Под његовим вођством је Црна Гора 2012 започела приступне преговоре са ЕУ, а 2017. примљена у НАТО.

Здравко Кривокапић

Данас, 4.12.2020, Црна Гора би трабало да доживи прву демократску смену власти. Парламент у главном граду Подгорици жели да током послеподнева изабере нову владу у којој неће бити чланова ДПС председника Мила Ђукановића. Он и његова партија су доминирали Црном Гором од краја владавине комуниста и распада Југославије 1991.

На парламентарним изборима 30.августа је опозиција победила са једним мандатом више – што је први пораз у политичкој каријери Ђукановића, који је земљу од 620.000 становника на референдуму 2006. извео из државне заједнице “Србија и Црна Гора”. Под његовим вођством је Црна Гора 2012 започела приступне преговоре са ЕУ, а 2017. примљена у НАТО.

Ђукановића је победио један шарени опозициони савез, који сеже од про-србског ДФ до реформске и акционе партије УРА, која се бори за независност Црне Горе.

Пораз почива и на многобројним скандалима. Свако мало су председник и његова партија оптуживани за везе са организованим криминалом. А и за раширену корупцију и огромно сиромаштво становништва.

Одлучујућу улогу је изгледа одиграла СПЦ, којој припада већина становништва Црне Горе. Сем ње постоји и једна пуно мања црногорска православна црква (ЦПЦ), коју нико не признаје.

Конфликт са Црквом

У конфликт са СПЦ је Ђукановић ушао због закона о верским слободама, којим је требало поједине некретнине СПЦ превести у власништво државе, што је Црква доживела као пљачку и мобилисала своје вернике на масовне протесте а потом и да гласају против Ђукановића, који је са своје стране оптужио суседну Србију и њеног председника Алексадра Вучића за мешање у унутрашње, црногорске ствари.

“Протести СПЦ су ДПС коштали деo гласача и тиме веома допринели поразу Ђукановића”, каже Владан Жугић, који већ преко 20 година анализира црногорску политику за независни и утицајни дневни лист “Вијести”.

Опасност по независност ?

Председник Ђукановић чини се ничим не покушава да спречи смену власти, али његове присташе тврде да је сада угрожена независност Црне Горе. Сем тога земљи прети опасност да склизне у клеронацлионализам. А нова влада жели да “посрби” Црногорце. Као аргументе наводе на поједини нови министри кажу да су Срби и чланови СПЦ.

“Ђукановић и ДПС су до сада играли улогу конструктивне опозиције, која пропада због национализма, слично као у Пољској и Мађарској”, објашњава политички аналитичар Жугић. “Они оптужују Србију, њеног председника и СПЦ, да су одговорни за њихов изборни пораз. Што је све, само не комплетна слика, јер недостају јој оптужбе за корупцију против ДПС као и тема организовани криминал.”

Експеримент звани експертска влада

Нова влада Црне Горе би требало да се састоји од експерата. Водиће је премијер Здравко Кривокапић, један универзитетски професор, који је на изборима био на челу листе ДФ а после победе опозиције га је СПЦ предложила за премијера. Шеф УРА, Дритан Абазовић, биће једини професионални политичар у влади. Сва остала места, 12 министара, даће се стручњацима, које су предложиле нове владајуће партије.

“Ти људи су чисти, а њихова влада ће се потрудити да ради високо-професионално”, каже Борис Раонић, бивши црногорски министар, данас политички аналитичар и шеф НВО “Центар за грађанске слободе” за DW.

Борба за сваки закон

После номинације је Кривокапић доживео жестоке нападе од својих партијских пријатеља из ДФ, који не желе да буду чланови нове владе. Финално, они су попустили не би ли спречили да ДПС остане на власти.

“Нова влада ће морати да се бори за сваки закон да би добила подршку у парламенту. Не очекујем да ће посланици владајућих партија срушити своју владу, али сигурно ће пре или касније захтевати њену реконструкцију”, мисли Борис Марић.

Шта ће бити са Ђукановићем ?

Мандат Мила Ђукановића се окончава 2023, што значи да земљи предстоји кохабитација. Али поједине вође нових владајућих партија већ захтевају хапшење шефа државе. Они су мишљења да је Мило за 30 година своје владавине користио државу да стекне енормно богатство, што председник демантује.

“Полазим од тога да ће бити подигнуте оптужнице за корупцију против чланова Ђукановићеве партије. Ако дође до пресуда, онда ће ДПС имати велики проблем”, прогностицира Марић.

Против корупције и короне

Назначени премијер Кривокапић је најавио да ће се његова влада борити против корупције и организованог злочина. Сем тога државна управа треба бити реформисана, испитано порекло имовине политичара и службеника а политички оптерећени службеници отпуштени.

Аналитичар Жугић је сигуран: “Одлучна борба против корупције је кључ за наставак пута Црне Горе ка ЕУ.”

Бивши министар Борис Марић додаје да нова влада стоји и пред другим великим изазовима, попут борбе против цороне. Он је убеђен да Црна Гора сада има праву шансу да спроведе озбиљне реформе и одрживо ојача државне институције.

Црна Гора остаје на про-западном курсу

Нова влада нуди шансу и СПЦ: “Црква ће сигурно имати утицај на промене закона о слободи вероисповести. Али онда би било врло добро кад би се повукла из политичког живота”, мисли Марић.

Обојица аналитичара сматрају да је промена црногорске спољне политике искључена. Вође партија, које чине нову владу, су јавно обећале да ће влада остати на про-западном курсу. “Будућа владда ће спровести све рефоморме које су неопходне да би Црна Гора могла најбрже могуће да уђе у ЕУ”, наглашава Владан Жугић.

Аутор: Радомир Крачковић
Превод: Мирко Вулетић

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Deutsche Welle (DW): Нова ера за Црну Гору

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *