ИН4С

ИН4С портал

Деведесет двије године Руског дома у Београду

1 min read

На данашњи дан 9. априла 1933. године је основан Руски дом у Београду, као својеврсни центар тада веома бројне руске емигрантске заједнице у Србији. Настао је на иницијативу представника руске емиграције, који су након револуције у Русији пронашли уточиште у тадашњој Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца. Њихова иницијатива подржана је од стране Краља Александра Карађорђевића, Патријарха Варнаве, Александра Белића, слависте, каснијег предсједника Српске Краљевске Академије.

-Знате, Руски дом је постао први центар, прва нека организација Руса ван Русије, који су били избеглице након Руске револуције, многи од њих долазили у Кpaљевину Југославију због тога што је краљ Александар I давао могућност Русима да добију овде документе, ако су они изгубили документе у току путовања и тог свог избеглиштва. Било је довољно само два сведока да потврди ко си ти и ти добијеш документе од српске државе. Захваљујући томе скоро сва руска емиграција која је након тога отишла и у Париз, и у Берлин, и у Праг, и даље у Америку, у Канаду, многи су дошли у Југославију баш са црногорске обале, са хрватске обале. Значи, у Херцег Новом су примали људи да се лече, да могу да прођу у карантину и тако даље. Тако да, дошли су људи сиромашни, без ичега, буквално чудом спасли своју главу и своју породицу, али успели су. И само након десет година они су изградили велелепну зграду баш у центру Београда, једну од најлепших у том тренутку у српско-југословенској престоници, казао је за Радио ”Светигора” Павел Бушујев, главни стручњак Руског дома у Београду.

Он је додао да је Руски дом споменик љубави и пријатељства између два братска народа.

О чему то говори? Са једне стране говори о вредности и о таленту тих људи. Са друге стране говори о огромној гостољубивости и наклоњености и Југославије и српског краља тим Русима који су дошли. Тако да то није случајно споменик нашег пријатељства, наше љубави између два народа, и споменик те велике подршке и помоћи коју је прво пружила Русија Југославији у Првом светском, а након тога пружила Југославија Русима који су били избеглице из те нове Русије, комунистичке Русије.

Руски дом је свој 92. рођендан обиљежио свечаним концертом заслужне умјетнице Русије, вокалне солисткиње Нине Шацке и трија под управом пијанисткиње Оксане Петриченко, лауреата сверуских и међународних такмичења.

У Руском дому, центру науке и културе, се годишње организује преко 500 културних и научних догађаја.

 

О. Б.

Фото: Руски дом

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy