ИН4С

ИН4С портал

Девет година од смрти Слободана Милошевића

Слободан Милошевић

slobodan-milosevic-1348473014-211700

Бивши предсједник Србије и Савезне Републике Југославије Слободан Милошевић умро је на данашњи дан прије девет година у притворској јединици Хашког трибунала.

У више наврата током процеса пред тим судом Милошевић је помињао да је неко у Хагу настојао да уништи његово здравље и да су, с циљем да се то прикрије, судије тог суда одбиле да му одобре одлазак на лијечење на кардиоваскуларну клинику у Москви.

Истовремено, Џефри Најс, тада главни тужилац Трибунала, током суђења је тврдио да Милошевић манипулише судом тиме што одбија да слиједи прописани љекарски третман.

Неколико година касније, међутим, Најс је признао да је било политичких притисака на хашки суд, али и да је Милошевић учинио себи лошу услугу када је одлучио да се брани сам, јер је тако пропустио прилику да пред јавност и суд изнесе неке значајне доказе.

Четири мјесеца прије смрти Милошевића је у Хагу прегледао љекарски тим специјалиста међу којима су били кардиолог из Француске, специјалиста за крвне судове из Русије и оториноларинголог из Београда, који су сугерисали да му се допусти преглед у Русији, у познатом институту Бакуљев. Судско вијеће је то одбило.

Slobodan Milosevic

Милошевић је рођен 20. августа 1941. у Пожаревцу, гдје је завршио гимназију. Дипломирао је на Правном факултету Универзитета у Београду 1964. године.

Маја 1989. изабран је за предсједника Предсједништва СР Србије.

На првим директним изборима, децембра 1990, изабран је за предсједника Србије.

Претходно, на оснивачком конгресу Социјалистичке партије Србије, 27. јула исте године, постао је први предсједник те странке образоване спајањем дотадашњег Савеза комуниста Србије и Социјалистичког савеза радног народа Србије. На челу СПС налазио се до смрти.

На пријевременим изборима, децембра 1992. поново је изабран за предсједника Србије, а од 1997. до октобра 2000. године био је предсједник Савезне Републике Југославије.

Милошевић је предводио делегацију у којој су се налазила по три члана из СРЈ и Републике Српске током мировних преговора у Дејтону САД, новембра 1995. године, након којих је децембра 1995. потписао Дејтонски споразум, којим је коначно успостављен мир у БиХ.

Slobodan_Milosevic_ruka

Пошто је крајем септембра 2000. кандидат Демокатске опозиције Србије Војислав Коштуница, на изборима за предсједника СРЈ, имао предност, најава другог изборног круга изазвала је масовни бунт и преврат 5. октобра 2000.

Претходно, Међународни кривични суд за бившу Југославију у Хагу објавио је 27. маја 1999. године, током НАТО бомбардовања Србије (односно СРЈ), оптужницу против Милошевића.

Ухапшен је 1. априла 2001. а изручен Хашком трибуналу 28. јуна исте године.

Његови посмртни остаци допремљени су из Хага у Београд четири дана после смрти, да би његово тијело 16. марта било изложено у холу зграде Музеја „25. мај“ у оквиру музејског комплекса на Дедињу.

Сахрањен је у дворишту породичне куће у Пожаревцу, 18. марта 2006.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Девет година од смрти Слободана Милошевића

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net