ИН4С

ИН4С портал

Девети март: Дан када су тенкови тутњали престоницом

1 min read

Гети

Данас су се навршиле 34 године од првих великих опозиционих демонстрација које је у Београду, 9. марта 1991. организовао Српски покрет обнове на челу са лидером Вуком Драшковићем.

Иако је повод за протесте био тражење оставке генералног директора Телевизије Београд Душана Митевића и министра полиције Радмила Богдановића, демонстрације су се касније претвориле у побуну против Слободана Милошевића. На улицама престонице размештено 10.000 полицајаца, а у вечерњим сатима су изашли и тенкови Југословенске народне армије.

Пошто је на ТВ Београд емитован прилог у ком је наведено да СПО сарађује са популистичким режимом у Хрватској, Драшковић је прогласом 16. фебруара позвао на демонстрације „9. марта, тачно у подне на Тргу републике“, а један од захтева демонстраната био је смена тадашњег директора РТС-а, као и четворице уредника.

Позиву на окупљање, названом и Митинг против петокраке, придружиле су се Демократска странка и више других опозиционих странака.

Велики број грађана кренуо је ка тргу тог 9. марта, уз повике „Бандо, црвена“ и „Слобо, Садаме“, а полиција блокирала прилазе Тргу и покушавала да их потисне.

Пред налетом органа реда, лидери опозиције су се склонили у Народно позориште, одатле се окупљенима обратио Драшковић и узвикнуо: „Јуриш“. Тада су почели жестоки, вишечасовни сукоби на улицама Београда, а полиција је користила палице, сузавац и водене топове.

Демонстрације је преносила телевизија Студио Б, која је убрзо цензурисана, и програм ове телевизије, али и Б92 је прекинут. Током вечерњих часова, на улице Београда, изашли су тенкови, тачно у 19.30 часова, а како је тада саопштило Председништво СФРЈ, на чијем је челу био Борисав Јовић то је учињено на захтев руководства Србије.

Центар града био је опустошен током нереда, у сукобима је повређено је 114 особа, 58 полицајаца и 86 грађана, а ухапшено је 158 људи, међу којима и Драшковић.

Погинули су матурант Бранивој Милиновић (18) и полицајац Недељко Косовић (54). Милиновић је код „Лондона“ погођен из ватреног оружја када је полиција отворила ватру ка групи демонстраната, док је Косовић страдао бежећи од демонстраната после пада са висине од пет метара код „Београђанке“.

Ипак, деветомартовске демонстрације нису завршене то вече, већ су настављене и наредних дана. Већ 10. марта демонстрантима су се прикључили студенти, који су кренули са Новог Београда, успели да пробију полицијску блокаду на мосту и дођу у центар града.

Код Теразијске чесме, неколико дана смењивали су се говорници у, како је названа, „плишаној револуцији“, све до 14. марта, када су сви њихови захтеви прихваћени.

Милошевић је ипак морао да испуни захтев за смену генералног директора Телевизије Душана Митевића и њених водећих људи, који су поднели оставке.

Оставку је поднео и министар полиције Радмило Богдановић.

Драшковић: Пропуштена историјска шанса

Данас председник Српског покрета обнове Вук Драшковић мисли нешто другачије. Иако наводи да се тог дана није могло постићи више, наводи да је 9. март 1991. године био „пропуштена историјска прилика да се Србија демократизује, спречи распад Југославије, као и рат на њеној територији, а да она убрзаним темпом постане чланица тадашње Европске заједнице и НАТО“.

Говорећи о 33-годишњици до тад највећих демонстрација у Београду, Драшковић је истакао да их је организовала тада водећа „национална, демократска и прозападна странка у Србији против, како је рекао, тадашњег неостаљинистичког и антизападног режима у Србији“.

Извор: РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Девети март: Дан када су тенкови тутњали престоницом

  1. 9.mart je dan kada je peta kolona na celu sa Vukom i danom, krenuo u juris za slamanje Srbije i srpstva.

    Naravno po nalogu zapadnih gazda.

    Ne slucajno tada…

    Upravo u to vrijrme je ustaska Hrvatska kretala u konacni obracun i genocid nad Srbima u Hrvatskoj….

    Peta kolona i ovog marta radi svoj sramni.posao po nalogu Usaid gazda…

    U pamet se Srbine….

    Cuvaj svoju jedinu Srbiju.

    Peta kolona voli pare a ne Srbiju.
    Kriju se iza Srbije da bi sluzili strancima.

  2. Iz prljavih usta Draskovica je izasla teska optuzba da je ,, Milosevic balkanski kasapin,, ! To je znacilo da je Srbija jedini krivac za sve dogadjaje u Jugoslaviji.
    Ta laz je bila argument u kasnijim napadima i optuzbama celoj Srbiji i svim Srbima , do dana danasnjeg.To je najveca steta koja je u istoriji naneta srpskom narodu i Srbiji !
    Steta je ucinjena i sva kajanja su bezveredna jer niko nije izvukao nikakve pouke.To pokazuju sadasnji protesti !
    Da li zemlja moze ici napred ako na svake dve -tri decenije rusimo vlast i drzavu ?A posle ce se neko kajati i izvlaciti pouke .Nego , kakav narod -takva mu i drzava! Mozda bolju i ne zasluzujemo ???

  3. Kao mlad student, bio sam zaluđen idejama 9. marta, naivno smatrajući da je to obračun s nasljeđem jednoumlja, ali kad danas vidim kakve gadosti i laži govori ona protuva od Vuka Draškovića, imam „transfer blama“ ili što bi rekli ovi današnji mladi, „krindž“!

    8
    1
  4. Koja manipulacija, svi znamo da je ovaj dogadjaj, u sustini, u pokusaju prva lazna obojena revolucija na ovim prostorima. Svi znamo ko je folirant i udbas Draskovic, na kraju taj isti poltron kao ministar inostranih poslova posle drzavnog udara 5 oktobra, je vrsio pritisak da Srbija povuce svoju optuzbu protiv NATO zlocinacke organizacije, a isti covek dan danas kuka kako se treba sprovesti sudjenje zbog atentata i ubistvo svojih saradnika. Koje odvratno i degutantno ponasanje, znaci sto se tice srpskog naroda, covek je sam odlucio da ne vredi da Srbi dobiju pravdu protiv NATO teroristicke organizacije, a sebi dao za pravo da nastavlaju svoju kuknjavu pred sudovima. Taj covek je trebao zavrsiti dozivotno iza resetaka, kao izdajnik.

    18
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy