Деветнаест година од стравичне несреће на Биочу: Одговорни за злочин и даље заштићени
1 min readЖелезничка несрећа код Биоча се догодила 23. јануара 2006. када је погинуло 47 лица, а повријеђено више од 200. Несрећа се догодила када је локални путнички воз који је саобраћао између Бијелог Поља и Подгорице исклизнуо из шина у мјесту Биоче недалеко од Подгорице.
Тешка несрећа код станице Биоче (10 километара сјеверно од Подгорице) узрокована је кваром електромоторне гарнитуре.
Воз је саобраћао на линији Подгорица-Бијело Поље. Машиновођа Слободан Дробњак је зауставио воз на Златици јер електрична кочница није радила. Дробњак и прегледач кола Петар Ракоњац су око поднева урадили проверу кочница и кренуо око 13:15. Дробњак је код Колашина примијетио да ваздух не пуни добро главне резервоаре, а на управљачком пулту ниједна сигнална сијалица није указивала на квар.
У Братоножићима је зауставио воз, а како није могао да искључи главни прекидач, поставио је четири зауставне папучице да се воз не би сам покренуо и кренуо је да мобилним телефоном затражи помоћну локомотиву. Ипак, воз је сам кренуо, а Дробњак је ускочио у кабину и покушао да искључи главни прекидач. Воз се у тунелу нагнуо на десну страну и касније је искочио из шина. Несрећа се десила нешто после 4 сата поподне.
До 20 сати су екипе превозиле повређене у подгоричку болницу, а тек после су превожени они којима није било спаса. Дежурне спасилачке службе су остале на лицу места у жељи да дођу до још најмање два тијела, која су накнадно примијећена, а заробљена у олупинама вагона.
Спашавање путника отежавао је јак ветар који је дувао у кањону Мораче. Воз који се сурвао у кањон Мораче био ремонтован у фабрици за ремонт шинских возила Шиновоз из Зрењанина јуна 2005.
Тадашњи министар поморства и саобраћаја Андрија Ломпар, након жељезничке несреће, поднио је оставку на ту функцију због, како је рекао, објективне одговорности за тај догађај.
Судски епилог
Основно тужилаштво у Подгорици је 23. јула 2006. подигло оптужницу против 12 запослених у Жељезници Црне Горе. Оптужница је подигнута против машиновође Дробњака, бившег извршног директора Решада Нухоџића, извршног директора превоза Момчила Ракочевића и помоћника извршног директора за саобраћајне послове Воја Андријашевића. За исто кривично дјело тужилац је оптужио и шефа депоа и отправника возова на станици у Бијелом Пољу, службеника контролног пријема из Бара, шефа вуче и тројицу службеника одговорних за исправност возова.
Машиновођа Слободан Дробњак осуђен је на шест година затвора, док су остали оптужени ослобођени. У образложењу пресуде, за Дробњака се каже да није испоштовао прописану процедуру предвиђену за такве случајеве. Наводи се да је, према правилима, Дробњак требало да заустави воз и не покушава да га покрене када је утврдио да су кочнице у квару. Чланови породица настрадалих путника у жељезничкој несрећи код Биоча и преживјели путници су протестовали против казне Дробњаку и ослобађајућих пресуда за руководиоце Жељезница Црне Горе.
Скандал! УКРАДЕНЕ СУЗЕ: Оскрнављено спомен обиљежje жртвама жељезничке несреће на Биочу
Подсјетимо у октобру 2021. године, непознато лице је оскрнавило споменик.
Скандал! Оскрнављено je спомен обиљежje жртвама жељезничке несреће „Биоче 2006 год“, када je погинуло 47 жртава „Воза смрти“ и повриjeђено преко 200 путника.
Скандал, скандал, поред каквих ми људи живимо, октобар 2021. године, 21. вијек, оскрнављено спомен обиљежје, и скинуте три сузе, да ли из користољубља, или из неког другог разлога, говори Зоран Дамјановић, који је један од преживјелих ове тешке несреће.
„Монструозан чин, који вријеђа достојанство свих ових сјени, које овдје почивају, и оних који долазе, да плачу за својим вољенима, који су оставили кости, на овим гредама, казао је он тада.
Монструми коjи сте украли „сузе“, стићи ће вас cузе ониx коjи и данас плачу за своjим вољенима, поручио је Дамјановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: