ИН4С

ИН4С портал

Девизне резерве Србије 12,79 милијарди евра на крају априла

1 min read

Бруто девизне резерве Народне банке Србије износиле су на крају априла 12,79 милијарди евра, и ниже су за 321,7 милиона евра у односу на крај претходног месеца, саопштила је НБС.

Девизним резервама на овом нивоу обезбеђује се покривеност новчане масе М1 од 154 одсто и више од пет месеци увоза робе и услуга, што је готово двоструко више од стандарда којим се утврђује адекватан ниво покривености увоза робе и услуга девизним резервама.

Нето девизне резерве (девизне резерве умањене за девизна средства банака по основу обавезне резерве и другим основама) на крају априла су износиле 10,67 милијарди евра.

Бруто девизне резерве су у протеклих 12 месеци повећане за 1,45 милијарди евра и то у периоду када се држава нето раздужила по основу девизних кредита и девизних хартија од вредности за 959,4 милиона евра, истичу из НБС.

Повећање бруто девизних резерви је у протеклих годину дана је највећим делом остварено по основу интервенција НБС на домаћем девизном тржишту нето куповином девиза у износу од 2,11 милијарди евра, што је најздравији начин повећања резерви.

Нето смањење априлског нивоа девизних резерви у односу на март остварено је у највећој мери по основу активности НБС предузетих у циљу очувања релативне стабилности на домаћем девизном тржишту и подршке ликвидности банкарском сектору у амбијенту кризе изазване вирусом ковид-19.

Укупан ефекат тих активности је 443 милиона евра, од чега се на спот трансакције односи 395 милиона евра, док се на своп трансакције односи 48 милиона евра, прецизира централна банка.

Нето приливи у девизне резерве током априла по основу ефикасног управљања девизним резервама, донација, девизне обавезне резерве услед уобичајених активности банака и другим основама износили су укупно 96,4 милиона евра, уз позитиван нето тржишни ефекат од 175,6 милиона евра, и били су више него довољни да покрију остале нето одливе из девизних резерви по другим основима (укупно 150,7 милиона евра).

Обим реализоване трговине девизама на међубанкарском девизном тржишту у априлу износио је 524,7 милиона евра и био је за 250,3 милиона евра мањи него у претходном месецу.

У прва четири месеца ове године у међубанкарској трговини реализовано је укупно 2,40 милијарди евра, преноси Танјуг.

Динар је у априлу номинално ослабио за 0,1 одсто, а од почетка ове године вредност динара је готово непромењена у односу на евро. Народна банка Србије је на међубанкарском девизном тржишту у априлу нето продала 440 милиона евра, а од почетка године је нето продала 625 милиона евра.

Прочитајте ЈОШ:

Држава би могла да повећа власнички удео у „Ер Србији”

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

15 thoughts on “Девизне резерве Србије 12,79 милијарди евра на крају априла

  1. @Дејан
    Просечна плата се не повећава курсном политиком, него повећаном производњом. Главни покретач производње јесте извоз. Да би извозио мораш бити конкурентан и са ценом. Садашњи курс отежава извоз, повећање производње и самим тим плата. Инфлација није зло, мада разумем зашто тако размишљаш, али немој слушати министра који се хвали суфицитом у буџету. Другим речима, они не знају како се употребљава новац који су скупили смањењем пензија, наплатом акциза које су највише у региону, са убирање пореза пре него што се наплати продат производ. Да ли си скоро чуо министра да прича о проблему унутрашњег дуга? Ниси и нећеш. Преварант.

  2. БАШ КОГА БРИГА КОЈЕ ПОГОДНОСТИ ДРЖАВА ДАЈЕ АКО СУ ЉУДИ ЗАПОСЛЕНИ И ИМАЈУ ПРИМАЊА,А ЊИХ ЈЕ СВАКИМ ДАНОМ СВЕ ВИШЕ! ТЕШКО ЈЕ ПРИВУЋИ ИНВЕСТИТОРЕ ДА УЛАЖУ ,САМО ПРИМАМЉИВИМ ПОНУДАМА МОЖЕ ДА СЕ УСПЕ ПОГОТОВО НА БАЛКАНУ А ТО СЕ НА ДУЖЕ СТАЗЕ ИСПЛАТИ! РАЗВИЈАЊЕ ИТ СЕКТОРА ЈЕ ПУН ПОГОДАК КОЈИ ЈЕ ЧАК И ЗА ВРЕМЕ КОРОНЕ БИО НЕЗАУСТАВЉИВ! МНОГЕ СТВАРИ СУ РЕШЕНЕ КАО ШТО ЈЕ СМЕДЕРЕВО-ЖЕЛЕЗАРА КОЈУ ЈЕ СРБИЈА МОРАЛА ДА ФИНАНСИРА ИЗ БУЏЕТА! ИМА ЈОШ ПУНО ДА СЕ РАДИ АЛИ НАПРЕДАК ЈЕ ВИДЉИВ! СЛАЖЕМ СЕ ДЕЈАНОМ,СВЕ ЈЕ ТАЧНО!

    8
    1
  3. Девизне резерве Србије 2000. су биле испод 2 млрд. Године 2012. 12 млрд. За последњих осам година повећане су за 700 милиона. Напредно, нема шта…А ево и један пример који објашњава стање.
    За отварање фабрике чоколаде у Новом Саду власт у Србији даје субвенцију, подстицај у износу од 12 милиона евра. Према најавама биће запослено 100 радника. Нека им плата буде 500 евра, а бити неће, то значи да ће послодавац 20 година исплаћивати зараде радницима од новца које је Србија дала као подстицај. Дала Швајцарцима! Не Србима, Швајцарцима.

    9
    9
    1. Тако мали ђокица замишља економију. Битно је колико ће фабрика пара да генерише у привреди ( набавља динаре, троши струју, плаћа путарне, има локалне добављаче…), а не само колико радника има. Имаш фабрике у Кини без и једног радника.

      12
      3
      1. Стварно? А домаће фабрике не троше струју него су perpetuum mobile?

        4
        4
        1. То ти је остало од марксизма да верујеш да вишак вредности ствара власништво над средствима за производњу. Тржиште и бренд ствара вишак, а средства можеш и на кредит да узмеш. Наравно да би свако нормалан волео да је Самсунг српска фабрика, али није. Једна Немачка више не прави мобилне теледоне, а не ми да се гурамо са ајкулама. Треба у ланцу исхране бити што више горе и то је то.

          1. Не занима мене марксизам, него зашто Србија нема развојну банку? Ако Швајцарци хоће да отворе фабрику у Србији, одлично! Ако су им потребна средства у виду кредита – нема проблема. Ту је Развојна банка са стимулативних каматама. Изволите.
            p.s. Фиат је у Србији зауставио производњу пре марта јер су главни добављачи из Кине. Фабрика у Новом Саду се неће ослањати на српски какао. Лешници ће бити из Турске, а ни за млеко нисам сигуран. Толико од малог Ђокице. Свако добро!

            5
            6
    2. Нема ту ништа „напредно“. Кад су дошли на власт у 2012, резерве се биле око 11 милијарди. Од тад су биле у благом паду све до прошле године, кад су углавном продајом обвезница (задуживањем) повећане на преко 13 милијарди, што је сад упркос новим емисијама обвезница пало на испод 13 милиона.

      1. Владо нисам тебе исправио за дуг већ Ријеку тару планину. Рекао је више за 1.1 млрд. Није тачно да је увећан сад дуг од 2012. Једноставно . Плате су веће као факт. Лично имам платне листе у задњих 20 година. Чим ти кажеш бот одмах ми је јасно да никакав аргумент не важи. БДП 2012 је био 43 млрд а 2019 56 млрд Светска банка извор. Огроман скок. Зато је пао дуг,исти номинално мањи процентуално. Ријека Тара планина,нису тачни наводи које си написао. Шта рачунаш од 2000 кад је база била ниска. 2012 је био минус 1.5 2019 је 4,2% плус. Раста је било до 2006 јер се продавале фирме и дизали кредити. Инфлација код Тадића је била 8-11% годишње а задњих пар година око 2.5% Брига ме шта мисле извозници Ил увозници. Како Босна има курс 25година. То их и држи. Нама причају прича. Укратко,инфлација мала,плате са 385 е отишле на 505 е,курс није скочио 7 година. Отворени ауто-путеви,фирме,реновирају се и граде пруге,болнице,лекари добијају специјализације поново. Очи имам а брига ме онда за министра.

        1. Мало су ти јачи „аргументи“, од „85% дуга“ до „раста“ ДБПа. Светска банка даје ДБП Србије 51 милијарду долара за 2018:
          https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.CD?locations=RS
          и 51,5 за 2019:
          https://www.worldbank.org/en/country/serbia/overview
          И то је надувано, јер се не базира на повећаној производњи, него на улагањима у непроизводу инфраструктуру, као што су путеви и Београди под водом. Та улагања су махом из кредита, који се не приказују као такви итд итсл и ето ти Вучићевог економског „чуда“. Није чудо што се задужује на све стране, то му једино остаје пошто је привреда још више уништена него што је била за време жутих, као и што је Космет много мање српски него што је био у њихово време. Банкарски сектор је потпуно у страним рукама итд. Што се тиче курса, Тара је потпуно у праву. Прецењени курс динара који АВ одржава помаже увозницима, а одмаже извозницима, дакле економији Србије. То су основне ствари…

          1. Аргументи су кључни и битни а чињенице видљиве голим оком предлажеш. Признајем случајну грешку није 56 млрд већ 50,6 млрд. Битно јест. Београд на води је прелеп у сваком погледу. Теза да ауто-путеви нису продуктивни Ил небитни и прећуткивање курса,инфлације,плате јасно говоре кажем о острашћености. Битно тумачење извозника. Ваљда евро треба бити 1000 дин с плата 5 евра да би ви који можда од преко имате дотације могли да 100е да изигравате тајкуне и Баје док народ цркава. Дакле,мени битно плата,евро,цене,дуг државе и инфраструктура. Све је боље или исто као пре. Мени доста. А ти чекај Динкића и 1000е

    3. Није тачно.девизне резерве НБС су на дан 31.12.2012 биле 10.9 млрд. А дуг 25.5 млрд укупни државе и становништа. Учешће дуга у БДП 2012 је било 85% а сад 50% мада ће скочити због пандемије али то нема везе са овим. Евро за време Бориса Тадића је ишао од 77 до 122 динара,годинама стоји од 110 до 118 тј 118 више од године. Плате су веће реално. Фиат је довео Тадић не питајући за цену да радикали не победе. 10 година је ослободио Фиат да не плати ни динар пореза и доприноса за хиљаде радника. Остале погодности су тајна по уговору.дао је пупс 60% просечну пензију демагошки и уништио пензиони фонд. У Србији баш иде лешник а и млеко. Савет. Батали острашћености, економски Србија под Вучићем напредује. Чињеница

      13
      2
      1. Шта није тачно? Ти кажеш 10.9, ја око 11. Није истина да је дуг у ДБП икад био и близу 85%. Кад је АВ дошао на власт, 2012., био је 53%, да би под Вучићем отишао на 70%. Снижен је углавном вештачки, манипулацијама са обрачуном ДБП, али сад ће и са тим манипулацијама да оде са 52% на 60%. Колико су плате „веће“, рећи ће ти обични људи. Видим с које стране дуваш, за све су наравно криви жути, прва тачка у ботовском приручнику АВ…

        1
        1
      2. @ Дејан
        Напредује. Са дупло мањом стопом годишњег раста БДП-а. Просечна годишња стопа раста БДП-а у Србији у периоду од 2000-2012. износила је 4.6%. Од 2012 до 2019. 2.4%. Што се тиче курса динара, распитај се мало шта о њему мисле извозници, а шта они који живе од увоза робе. Ја ћу и даље бити острашћени а ти настави да имаш разумевање за чињеницу да је министар финансија Србије доказани преварант.

        1
        1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net