ДФ: Људска права се не могу ограничавати подзаконским актима
Људска права и слободе не могу се ограничавати подзаконским актима како је то предложено измјенама Закона о Агенцији за националну безбједност (АНБ) и та област се може регулисати искључиво Уставом и законом, сматрају у Демократском фронту (ДФ).
Посланици Милан Кнежевић, Владислав Бојовић и Предраг Булатовић поднијели су на предложени закон девет амандмана, које ће сјутра разматрати Законодавни одбор.
Представници ДФ наводе да се новим законом проширује надлежност АНБ да врши безбједносне провјере и друге послове од значаја за националну безбједност на основу других прописа, а не на основу закона, како је то било раније предвиђено.
“Тиме се отвара процтор за одређене злоупотребе”, оцјењују Кнежевић, Бојовић и Булатовић.
Они сматрају да се прикупљањем података од АНБ задире у приватни и породични живот, чија се неповредивост гарантује Уставом и ратификованим међународним конвенцијама о људским правима и слободама.
“Ограничење ових права спада у изузетно осјетљиву материју која се не може регулисати релативним и непрецизним формулацијама, као што је увођење начела сразмјерности између права на приватност и ограничерње тог права из разлога националне безбједности”, наводе посланици ДФ.
Они сматрају да је начело сразмјерности постављено прешироко и непрецизно, јер не одређује границе до које се могу ограничавати ова права.
Предложеним законом предвиђено је да у случају када постоји вјероватноћа да граданин, који није дао изричиту сагласност за разговор са овлашћеним службеником Агенције, располаже обавјештењима значајним за националну безбједност, АНБ може затражити од полиције да разговара са грађанином, уз учешће овлашћеног службеника Агенције.
Посланици ДФ сматрају да се овом одредбом нарушава принцип добровољности.
“На тај начин се отвара могућност злоупотребе, изиграва правило о изричитој сагласности и суштински омогућава службенику Агенције да без пристанка саслушава грађанина”, каже се у образложењу амандмана.
Важећим законом је прописано овлашћење директора АНБ да подноси Влади предлог за ослобађање службеника Агенције обавезе чувања тајне приликом вођења поступака пред државним органима.
Измјенама закона предложено је укидање овог овлашћења, што ће, како се наводи, у великој мјери утицати на исход у поступцима у којима од кључног значаја могу бити информације које су службеници прикупили у свом раду.
Овим рјешењем подаци службеника АНБ неће се користити у судском поступку, јер га обавезује чување тајне.
“Ако се имају у виду карактер информација службеника АНБ, а односе се на националну безбједност, суверенитет и територијални интегритет, а посебно организованог криминала и корупције и који могу бити крунски докази, јасно је да се директно штети поступцима пред државним органима”, сматрају посланици ДФ.
Амандмане су доставили и посланици Младен Бојанић и Дритан Абазовић, који сматрају да треба укинути увећање пензија 20 одсто службеницима Агенције.
“То увећање је непотребно јер су службеници Агенције стекли право на остваривање старосне пензије под повољнијим условима од општих услова за остале грађане”, наводе ови посланици.
Они оцјењују да службеници Агенције могу тражити податке од органа који воде регистар само уз њен писани захтјев, чиме би се ограничила евентуална злоупотреба података. “Амандманом се захтијева обавезно вођење евиденције о приступу подацима од службеника Агенције”.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

