Диани Будисављевић простор на Савском кеју

Осим споменика, Диана Будисављевић, жена која је у Независној држави Хрватској у току Другог светског рата из логора спасла хиљаде малишана углавном православне вере, требало би да добије и парк. Ову иницијативу, коју је поднео Горан Весић, заменик градоначелника, усвојила је јуче Комисија за споменике и називе тргова и улица Скупштине града. Њено име требало би да понесе потез на Савском кеју који се протеже од Бранковог моста до Бетон хале. Усвојене су и иницијативе да централни парк на простору „Београда на води”, уз Булевар Вудроа Вилсона и Николаја Кравцова, понесе назив Савски парк и да се подигну споменици Петру Николајевићу Молеру и Александру Дероку.
– Као што је свима познато, Диана Будисављевић, храбра Аустријанка, својим пожртвовањем и несебичном љубављу према српском народу учинила је нешто што Србија никада неће заборавити. У току Другог светског рата спасла је неколико хиљада српске деце из логора у Јасеновцу, односно више од 15.000 деце из логора смрти у Независној држави Хрватској. Она не сме бити заборављена. Њена борба била је јединствена – стоји у иницијативи, а преноси Беоинфо.
Комисији за споменике поднесене иницијативе за Савски парк, али и за подизање споменика Петру Молеру и Александру Дероку
На предлог Службе главног урбанисте, Секретаријат за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координацију односа са грађанима, на „Беоком” порталу 11. децембра 2019. године објавио је анкету о имену новоизграђеног парка уз Булевар Вудроа Вилсона и Николаја Кравцова. У анкети, која је трајала до 11. маја ове године, највише предлога грађана било је да овај простор понесе име Савски парк, наведено је у образложењу.
Чланови комисије усвојили су и предлоге да се у Београду подигну споменици првом председнику Народне канцеларије војводи и сликару Петру Николајевићу Молеру и архитекти Александру Дероку.
– Као грађанин Београда, подносим иницијативу да се подигне споменик Петру Николајевићу Молеру, у парку у Молеровој улици на Врачару. Он је личност која је задужила српски народ, како мачем и пушком, тако и без њих. Својом енергијом и мудрошћу често је био духовни вођа народа, чинећи га храбрим у најтежим временима ратовања, беде и болести, у непрестаној тежњи за ослобођењем српског народа и српске државе, каква је Србија данас – објашњено је у Весићевој иницијативи.
Главни урбаниста Марко Стојчић, заједно са замеником градоначелника, поднео је иницијативу и за подизање споменика знаменитом архитекти Александру Дероку, на платоу на углу Топличиног венца и Чубрине улице, преноси Политика
– Пошто се Дероко сматра једним од најзначајнијих архитеката Србије, мишљења смо да таква личност из наше историје архитектуре заслужује споменик и да овај простор буде посвећен њему, који је становао у непосредној близини, на Топличином венцу број шест – наведено је у иницијативи.
Комисија је усвојила и захтев Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда да се Споменик лучком раднику, дело вајара Радете Станковића, који се налази на Савском кеју, због реконструкције овог кеја премести ближе главном степеништу, тако да буде на репрезентативнијој и изложенијој локацији.
Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Црква Светог пророка Илије у Млаки поред Јасеновца биће осликана сценом спасавања српске деце од стране ове хумане, племените,пожртвоване и јединствене жене.