Дигитално рестаурисани филм на „Јутјуб“ каналу Кинотеке: Фреска старог Београда
1 min readЉубитељима „покретних слика“ наш национални филмски архив приредио је посебан програм за ово вријеме глобалне изолације и карантина – филм о нашој метрополи између два свјетска рата, документарац „Београд, престоница Краљевине Југославије“, снимљен 1932. године, може се видјети на званичном YouTube каналу Југословенске кинотеке.
Ријеч је о остварењу редитеља и сценаристе Војина Ђорђевића (1897-1985), познатог новинара, фотографа и историчара филма. Сниматељи су били Јосип Новак и Антон Хари Смех, а овај изванредни документарац настао је у продукцији Југословенског просветног филма, предузећа које је тридесетих година 20. века снимило велики број туристичких и путописних филмова о љепотама Југославије. Ђорђевићева узбудљива филмска фреска у трајању од 56 минута, у цјелости приказује живот, стварање, видике, историју и љепоте Београда, писала је ондашња штампа. У серији снимака могу се видјети разни изгледи и дјелови вароши, велелепне грађевине, саобраћај, паркови, знаменитости и споменици, улични живот, занимљивости, излетишта, пристаништа, свечаности, спортски живот, радови на модернизовању престонице…
Дигитална копија филма, на којој су стручњаци Архива Југословенске кинотеке радили неколико мјесеци, премијерно је приказана 2016. године на Фестивалу нијемог филма у Порденонеу у Италији, а домаћа публика могла је да га види у програму Фест класик 2017, као и у Кинотеци.
Записи о великом рату
Кинотека је као учесник међународног пројекта European Film Gateway поставила и богат избор из своје колекције документараца који сведоче о бурним и славним данима Првог свјетског рата, међу којима су „Солунски процес“ (1917), „Улазак српске војске у Скопје“ (1918), „Прослава пробоја Солунског фронта“ (1928). Гледаоцима из земље и иностранства ови филмови су бесплатно доступни на веб-платформи European Film Gateway, као и на званичном Vimeo профилу Југословенске кинотеке, која ће и у наредним данима постављати одабрана остварења из свог богатог фонда.
Прочитајте ЈОШ:
Мило лице српске мисли: Преминула књижевница и новинарка Катарина Брајовић
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: