Дијамантске кише падају на Јупитеру и Сатурну?

Два планетарна научника изложила су прилично интересантну идеју на овогодишњем састанку Америчке астрономске асоцијације која наводи да на одређеним планетама пада киша дијаманата.
„Не желимо да људима створимо представу о неком огромном дијамантском брегу величине Титаника који плови у свемиру. Мислимо да су у питању дијаманти које можете држати у руци“, изјавила је Мона Делицки, један од истраживача.
Како научници објашњавају у својој студији, висок притисак унутар атмосфера ових масивних планета потенцијално би могао да претвори угљеник у дијаманте. Честице чађи угљеника, које ослобађају честице метана у атмосфери планета, би падале кроз тешке слојеве водоника и хелијума према језгру.
На свом путу надоле, ове честице чађи би биле знатно згуснуте услед високог притиска и температура, што би довело до формирања дијаманата.
До тренутка када би се дијаманти приближили језгрима гасних џинова, они би се највероватније истопили под екстремном врућином и прешли би у течно стање – дијамантску кишу.
Ова теорија се ослања на присуство метана у атмосфери метана као и на изузетно високе температуре потребне за формирање дијаманата – 2.000 степени Целзијуса.
Научници већ дуже време разматрају идеју о постојању дијамантских киша, па чак и дијамантских мора на Нептуну и Урану. Међутим, са оклевањем размишљају о овој могућности на Јупитеру и Сатурну због тога што гасовите планете имају мање метана у атмосфери и знатно ниже температуре.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

