Дијететичари објаснили како чувати храну, замрзивачи добро рјешење
Када је у питању нутритивни састав хране, начин на који се храна чува може направити разлику. Док стављање преосталог пиринча или тестенине у фрижидер може створити отпорнији скроб и повећати потенцијалне здравствене користи, замрзавање хране за касније подгријавање не мијења нужно нутритивни састав хране.
Према подацима Министарства пољопривреде Сједињених Америчких Држава (УСДА), до малих промјена у нутритивној вриједности долази током чувања хране у замрзивачу.
Међутим, на крају, да ли замрзавање хране мења нутритивни састав зависи од конкретне хране која се замрзава и да ли је претходно бланширана или кувана.
Како сматра Кристин Киркпатрик, регистровани дијететичар из Кливленд клинике нека храна има побољшану биолошку доступност хранљивих материја када се примијени топлота када се бланшира или кува прије замрзавања), док је код других боље у сировом стању“.
Она је додала да су ти губици обично веома мали и да су потребна даља истраживања да би се потпуно разумјело како замрзавање хране може утицати на њен нутритивни састав.
„Процес замрзавања може дјелимично очувати хранљиве материје у храни успоравањем губитка витамина који би се дешавао током времена да је храна чувана на собној температури или у фрижидеру“, објаснила је Коста.
На примјер, замрзнуто воће и поврће могу се брзо замрзнути унутар неколико сати од бербе у тренутку када су најзрелији, што омогућава да се хранљиве материје запечате, рекла је Рахаф Ал Бочи, портпаролка Академије за исхрану и дијететику.
С друге стране, рекла је да свеже поврће може изгубити неке од тих хранљивих материја док се превози до продавница.
Киркпатрик је указала на студију из 2017. године која је упоредила нутритивни састав свјежег, свјеже замрзнутог и свјеже чуваног воћа и поврћа. Свјеже чувана храна је дефинисана као храна која се чува у фрижидеру пет дана, што је просјечно вријеме на основу понашања потрошача.
Налази су показали да нема значајних разлика у садржају витамина. Тамо гдје су уочене значајне разлике, замрзнуто поврће је чешће било боље од „свјеже чуване“ него што је „свјеже чувана“ била боља од замрзнуте.
Аутори студије су закључили да њихови налази оповргавају вјеровање да свежа храна има значајно већу нутритивну вредност од замрзнутих алтернатива.
Савјети за безбједно замрзавање хране
Општи савјети за безбједно замрзавање хране укључују бланширање поврћа прије замрзавања, чување замрзнутих намирница на нули степени Фаренхајта и коришћење свих замрзнутих намирница унутар предложеног времена чувања како би се одржала највиша нутритивна вриједност.
Замрзнуто воће и поврће, посебно, треба конзумирати у року од 8 до 12 мјесеци за оптималан квалитет, али чак и ако се ова храна држи у замрзивачу дуже, то неће изазвати проблеме са безбједношћу хране.
Коста је напоменула да је важно пратити смјернице УСДА.
Додала је да се свјеже припремљена храна коју треба замрзнути, то треба учинити у року од два сата од припреме, пише Хеалтх, преноси Данас.
РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: